Petr Robejšek pro PL: Občané by měli zaplavit politiky žádostmi, ať jednají v zájmu národa. Naši svobodu ohrožuje nejen Rusko, jak říká pan Štětina, ale i USA a EU

08.10.2015 4:39 | Zprávy
autor: Radim Panenka

ROZHOVOR Respektovaný akademik, politický analytik a komentátor Petr Robejšek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v souvislosti s uprchlickou krizí uvádí, že pouze menšina imigrantů, kteří směřují do Německa za "lepším životem", dokáže využít možností, které německá ekonomika nabízí. Ostatní na tom nebudou vůbec dobře a bylo by prý pro ně lepší, kdyby se vrátili do své domoviny. Obsáhle se věnuje také aktuálnímu dění v Sýrii a důvodům, proč lidé ze země prchají.

Petr Robejšek pro PL: Občané by měli zaplavit politiky žádostmi, ať jednají v zájmu národa. Naši svobodu ohrožuje nejen Rusko, jak říká pan Štětina, ale i USA a EU
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek

Generál Jiří Šedivý nedávno zmínil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz: „Jestli chceme někam vrážet miliardy eur, tak nejlépe do uprchlických táborů na pomezí Turecka a Sýrie. Je potřeba pro ty lidi nalézt jednoduchou výrobu, třeba něčeho, co se bude používat na obnovu rozbitého území Sýrie.“ Co si o tom myslíte?

Faktem je, že spousta běženců v různých částech světa bydlí dlouhá léta v provizoriích, ze kterých se staly jejich domovy. To, co navrhuje pan generál, je jistě určitá možnost, ale nebude snadné takové manufaktury zapojit do hospodářského koloběhu. Hodně záleží na tom, jak energicky bude takové projekty podporovat turecká vláda.

Skutečně silná proměnná, pokud jde o syrské migranty, je dle mého názoru uklidnění situace, alespoň v částech jejich země. To se může povést, když se všichni důležití aktéři shodnou, že menším zlem je stabilizace Asadova režimu, a udělají pro to potřebné násilné kroky. Jak se zdá, tak to se teď konečně děje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

„Válku na Ukrajině měl a mohl skončit krátce po svém zvolení. Írán by se choval jinak. Choval-li by …