Petr Štěpánek útočí: Mirka Němcová nakazila ODS pravdoláskovním morem

13.04.2016 18:18

ROZHOVOR „Mirku Němcovou pamatuju i z dob, kdy ještě byla ‚normální‘. Nevím, jaká metamorfóza u ní proběhla, ale v průběhu času si osvojila manýry, slovník a pózy pseudomoralistního politického kýče a tímhle pravdoláskovním morem nakazila ODS,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dlouholetý člen ODS, publicista a hudebník Petr Štěpánek. Návštěvu čínského prezidenta považuje za obrovský diplomatický úspěch prezidenta Zemana. „A platí to, i kdyby si Kalousek zahalený do tibetské vlajky botky rozkousal. Žádný úspěch se ovšem neodpouští, zvláště pak v českých luzích a hájích. Takže pravdoláskovního smradu si užijeme ještě hodně. Jenže pokryteckého tlachání o lidských právech se ještě nikdo nikdy nikde nenajedl,“ dodává.

Petr Štěpánek útočí: Mirka Němcová nakazila ODS pravdoláskovním morem
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Petr Štěpánek, hudebník, spisovatel, v letech 1994 až 2006 člen a místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9516 lidí

Kritika prezidenta Miloše Zemana se dostala i na vyhlašování Cen Anděl. Zpěvačka Lenka Dusilová z papírku přečetla: „Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor.“ A David Koller později pronesl:„Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na Východ za těma lidma, který to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus nebo dokonce soudruh Zeman.“ V čem sedí, nebo naopak v čem kulhá hodnocení prezidenta od obou zpěváků?

Nemám vůbec potřebu jakkoli se výroky zmíněných zpěváků zabývat. Franta (Ringo) Čech ostatně vyjádřil poměrně přesně, co o politice vědí. Na celé věci mě zajímá úplně jiná věc. Stane se teď ve vysílání České televize normou, že každá hvězdička pop music, kdykoli se objeví na veřejnoprávní obrazovce, bude národu sdělovat své politické postoje? Ale proč to omezovat jenom na kašpárky z pop music, že? Vykřičet na kameru, co zrovna máme na srdci a na jazyku, přece může každý. Nebo ne? Každopádně se nabízí otázka, zdali tohle je právě to, na co Dvořákovi a spol. měsíc co měsíc posíláme na Kavčí hory koncesionářské výpalné.

Velice tvrdě se obouvá do prezidenta Miloše Zemana bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Stěžuje si, že hlava státu táhne Českou republiku na Východ, že rozděluje společnost, že do ní vnáší nenávist a sprostotu. Přiznává, že se sama také zúčastnila protestu s červenými kartami. Zní její slova věrohodně, nebo se v ní odráží i skutečnost, že ji Miloš Zeman po pádu Nečasovy vlády odmítl pověřit sestavením vlády?

Ono je to tak trochu jedno, co paní Němcovou motivuje. Každopádně ale platí, že její televizní vystoupení mají pro ODS zdrcující dopad. Jistě, najdou se lidé, kterým se její promluvy líbí, leč obávám se, že je to přesně pouze těch pár procent, která ODS ještě volí. Právě politici jako Němcová jsou příčinou, že se ODS od těch svých zoufalých sedmi volebních procent, jež utržila v roce 2013, za dva a půl roku prakticky neodrazila, ač doba je pro úspěch opozice doslova pohnojená. Opravdu nechápu, proč ji vedení ODS do televize posílá. Nejsmutnější je, že já si Mirku Němcovou pamatuju i z dob, kdy ještě byla „normální“. Nevím, jaká metamorfóza u ní proběhla, ale v průběhu času si osvojila manýry, slovník a pózy pseudomoralistního politického kýče a tímhle pravdoláskovním morem nakazila ODS.

Nynější kritika hlavy státu navazuje na útoky, které na Miloše Zemana mířily nedávno kvůli návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Jak během ní český prezident obstál, a to ať už z pohledu ekonomického přínosu této návštěvy pro Českou republiku, nebo z pohledu v souvislosti s Čínou často zmiňovaných lidských práv?

Návštěva čínského prezidenta je Zemanovým obrovským diplomatickým úspěchem. Zatímco světoví politici, celí naklepaní na obchodní kontrakty s Říší středu, stojí na čínského prezidenta dlouhou frontu, Zeman si se strýčkem Si familiárně ťuká půllitrem piva. Jsem opravdu zvědavý, zda se tenhle diplomatický úspěch skutečně podaří přetavit i do úspěchu ekonomického. Zemanovi bych to přál, neboť ve své zahraniční politice projevil tolik ceněnou originalitu. A platí to, i kdyby si Kalousek zahalený do tibetské vlajky botky rozkousal. Žádný úspěch se ovšem neodpouští, zvláště pak v českých luzích a hájích. Takže pravdoláskovního smradu si užijeme ještě hodně. Jenže pokryteckého tlachání o lidských právech se ještě nikdo nikdy nikde nenajedl. Zvláště pak, když je vypouštěno zcela selektivně, jak se to zrovna hodí.

Na policii směřovaly velké výhrady z různých míst, kde se shromáždili odpůrci čínské politiky. Senátorka a dlouholetá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová dokonce upozornila, že se česká policie nechovala jako ochránce českých občanů, ale jako ochránce prezidenta Zemana. Dá se s ní souhlasit, nebo ne?

S Eliškou Wagnerovou se nedá souhlasit nikdy! Odpovím vám příměrem. Když slávista se slávistickou vlajkou vleze do sparťanského kotle (nebo – aby to bylo vyvážené – sparťan do slávistického), pročež dostane po čuni, kdekdo si pomyslí, že za tu blbost mu to vlastně patří. Politika sice není fotbal, ale s lezením s tibetskou nebo ujgurskou vlajkou do čínského davu je to podobné. Za víc slov to nestojí. Pokud ovšem nejste propagandisté z veřejnoprávní televize. A k té policii. Představa, že policie pustí do blízkosti jednoho z nejvýznamnějších politiků světa partu pošuků, u kterých si nemůže být jistá, co někdo z nich vyvede, je z říše fantasmagorie. Stejně by se zachovali policisté kdekoli na světě. Myslím, že o dlouholeté ústavní soudkyni Wagnerové její slova vypovídají víc, než jí může být milé.

Jak hodnotíte vztah vicepremiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, a v co může podle vás jejich spojenectví vyústit, pokud tedy opravdu existuje...? Nejsou ke spojenectví trošku i zahnáni svými oponenty, kteří často míří své ostré výtky na oba tyto politiky?

Já bych to spojenectví zas tak moc nepřeceňoval. Zeman vždy byl a je solitér. Ve svých spojenectvích je pragmatický. A jako každý pragmatik ví, že nemůže „válčit“ na všech stranách. Nemyslím, že ke spojenectví s Babišem jsou zahnáni oponenty, spíše okolnostmi. Pokud ze spojenectví budou moci konzumovat výhody, může trvat, v opačném případě se rozplyne jako pára nad hrncem. Miliardář s pochybnou minulostí a plebejec netoužící po bohatství toho jinak moc společného nemají.

Protizemanovští aktivisté uznávají, že do příští přímé prezidentské volby nebude možné proti Miloši Zemanovi nasadit vyhraněného protikandidáta typu Tomáše Halíka, ale někoho, kdo by lidi tak neodrazoval. Kde by měli hledat, a rýsuje se nějaký takový adept na prezidentskou funkci? Nebo souhlasíte s Dominikem Ferim (TOP 09), který je přesvědčen (a nejen on), že v tuto chvíli je Miloš Zeman v příští prezidentské volbě neporazitelný?

Napřed drobná poznámka k Dominiku Ferimu. Opravdu mi uniká, čím se zrovna tenhle mladíček zasloužil o to, že z něho někteří novináři dělají jakousi celebritu, které má význam naslouchat. Nejspíš proto, že je to jakýsi svazácký dorost jimi preferované Topky. Ale to je dost málo. To už se zrovna mohou chodit ptát na rozumy třeba k Lence Dusilové. Třeba jim z lístečku něco přečte. Ale k vaší otázce. Každý je porazitelný. I Zeman. Nicméně zcela jistě nikoli Halíkem či jiným podobným havlistickým nešťastníkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU už zachází dál než RVHP a SSSR. Premiér Babiš tvrdí, že v ČR prakticky žádní migranti nejsou. Realita je ale taková… Přední muž od Okamury hovoří

5:15 EU už zachází dál než RVHP a SSSR. Premiér Babiš tvrdí, že v ČR prakticky žádní migranti nejsou. Realita je ale taková… Přední muž od Okamury hovoří

ROZHOVOR „Právo EU už jde často dál, než sahaly regulace na úrovni RVHP iniciované často Sovětským s…