Podpora řepky, zvyšování daní, příliš vysoké dávky imigrantům... Známá ekonomka ukazuje na problémy Evropy. Vítězem Brexitu podle ní je...

09.07.2016 12:05 | Zprávy

ROZHOVOR Že medvěd s drakem spolknou Evropskou unii jako malinu?O „démonizaci strachu“ hovoří v souvislosti s geopolitickým sbližováním Ruska a Číny renomovaná ekonomka Markéta Šichtařová. „Vytvoření ekonomického uskupení ještě vůbec není žádnou zárukou nějakého úspěchu,“ podotýká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Zároveň upozorňuje na to, že referendum ve Velké Británii otevřelo Pandořinu skříňku: „Jediné, co je do budoucna otevřené, je to, zda bude ČR existovat v rámci EU nebo mimo EU,“ naznačila s tím, že pokud bychom hledali vítěze Brexitu, pak je jím právě Británie.

Podpora řepky, zvyšování daní, příliš vysoké dávky imigrantům... Známá ekonomka ukazuje na problémy Evropy. Vítězem Brexitu podle ní je...
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

V uplynulých týdnech jsme svědky intenzivnějšího geopolitického sbližování Ruska a Číny. O tom svědčí nejen četné kontakty a setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem a pořádání summitů. Co může znamenat posilování euroasijské integrace v kontextu současné krize integrace evropské?

Já bych to viděla spíš trochu jinak. Tedy nezpochybňuji politické sbližování, ale protože nejsem politolog, nýbrž ekonom, ze své pozice vidím hlavně ty ekonomické důvody. A ty jsou jasné: Rusko má dlouhodobě problémy, protože ropa je levná, což představuje zátěž pro ruský státní rozpočet. A Čína zase výrazně zpomaluje tempo svého růstu. Takže touha po větší ekonomické integraci je jasně motivována krom jiného i snahou podpořit se vzájemně ekonomicky větším propojením skrze zahraniční obchod.

Je praktickým vítězem Brexitu Čína, s ohledem na ekonomické problémy Ruska a s přihlédnutím k situaci, že rozdrobená Evropa nebude schopná vyvažovat vliv Číny?

Pokud jde o politickou či snad dokonce vojenskou sílu, pak možná, ale znovu opakuju, že nejsem politolog. Pokud jde o ekonomické přínosy, o žádném čínském vítězství nemůže být řeči. Brexit má jeden praktický ekonomický výsledek: Británie bude schopna vyjednávat o bezcelním obchodu s mnoha zeměmi mimo EU. To v rámci EU, která funguje jako celní unie, tedy má jednotnou celní politiku, nešlo. Takže jakkoliv se to krátkodobě může zdát podivné, dlouhodobě z pohledu třeba příštích pěti let je vítězem hlavně Británie. Úvahy o Číně nebo snad Rusku do tohoto schématu moc nepasují, to je úplně jiná skládačka.

Do jaké míry může být řešením ekonomických problémů Evropy větší hospodářská orientace na Rusko a Čínu? A platí slova ekonoma Tomáše Sedláčka, že ,,se vždy začínáme podobat těm, s nimiž obchodujeme“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…