Podpora řepky, zvyšování daní, příliš vysoké dávky imigrantům... Známá ekonomka ukazuje na problémy Evropy. Vítězem Brexitu podle ní je...

09.07.2016 12:05 | Zprávy

ROZHOVOR Že medvěd s drakem spolknou Evropskou unii jako malinu?O „démonizaci strachu“ hovoří v souvislosti s geopolitickým sbližováním Ruska a Číny renomovaná ekonomka Markéta Šichtařová. „Vytvoření ekonomického uskupení ještě vůbec není žádnou zárukou nějakého úspěchu,“ podotýká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Zároveň upozorňuje na to, že referendum ve Velké Británii otevřelo Pandořinu skříňku: „Jediné, co je do budoucna otevřené, je to, zda bude ČR existovat v rámci EU nebo mimo EU,“ naznačila s tím, že pokud bychom hledali vítěze Brexitu, pak je jím právě Británie.

Podpora řepky, zvyšování daní, příliš vysoké dávky imigrantům... Známá ekonomka ukazuje na problémy Evropy. Vítězem Brexitu podle ní je...
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

V uplynulých týdnech jsme svědky intenzivnějšího geopolitického sbližování Ruska a Číny. O tom svědčí nejen četné kontakty a setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem a pořádání summitů. Co může znamenat posilování euroasijské integrace v kontextu současné krize integrace evropské?

Já bych to viděla spíš trochu jinak. Tedy nezpochybňuji politické sbližování, ale protože nejsem politolog, nýbrž ekonom, ze své pozice vidím hlavně ty ekonomické důvody. A ty jsou jasné: Rusko má dlouhodobě problémy, protože ropa je levná, což představuje zátěž pro ruský státní rozpočet. A Čína zase výrazně zpomaluje tempo svého růstu. Takže touha po větší ekonomické integraci je jasně motivována krom jiného i snahou podpořit se vzájemně ekonomicky větším propojením skrze zahraniční obchod.

Je praktickým vítězem Brexitu Čína, s ohledem na ekonomické problémy Ruska a s přihlédnutím k situaci, že rozdrobená Evropa nebude schopná vyvažovat vliv Číny?

Pokud jde o politickou či snad dokonce vojenskou sílu, pak možná, ale znovu opakuju, že nejsem politolog. Pokud jde o ekonomické přínosy, o žádném čínském vítězství nemůže být řeči. Brexit má jeden praktický ekonomický výsledek: Británie bude schopna vyjednávat o bezcelním obchodu s mnoha zeměmi mimo EU. To v rámci EU, která funguje jako celní unie, tedy má jednotnou celní politiku, nešlo. Takže jakkoliv se to krátkodobě může zdát podivné, dlouhodobě z pohledu třeba příštích pěti let je vítězem hlavně Británie. Úvahy o Číně nebo snad Rusku do tohoto schématu moc nepasují, to je úplně jiná skládačka.

Do jaké míry může být řešením ekonomických problémů Evropy větší hospodářská orientace na Rusko a Čínu? A platí slova ekonoma Tomáše Sedláčka, že ,,se vždy začínáme podobat těm, s nimiž obchodujeme“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paumer: „Mašína si vážím, jsme na jedné lodi. Fiala je vlastizrádce!“ Tohle byste asi taky nečekali

4:44 Paumer: „Mašína si vážím, jsme na jedné lodi. Fiala je vlastizrádce!“ Tohle byste asi taky nečekali

„Fiala, kterého nemohu vystát, nejhorší premiér v dějinách republiky a vlastizrádce, patří do teplák…