Evropská unie plánuje, kolik a komu peněz poslat v rámci obnovy hospodářství po koronavirové krizi. Německo s Francií navrhují vznik programu s částkou 500 miliard eur, které mají putovat zemím nejhůře postiženým pandemií. Je to správná pomoc? Jak nápad hodnotíte?
Určitě na jednu stranu je solidarita správná věc, jelikož i mně se líbila myšlenka, pro kterou jsme vstupovali do Evropské unie, že řešení problémů společnou cestou je jednodušší. Ale přesně tady se ukazuje, že Evropská unie se chová jako diktátor a rozhoduje sama proti suverenitě členských států. Upřednostnit, že by peníze měly jít přednostně nejvíce postiženým zemím, když si Evropská unie půjčí peníze na finančních trzích jako celek a bude je poté splácet v horizontu několika let, je nespravedlivé vůči státům, které si uměly s pandemií poradit a zareagovaly včas. Kvůli tomu, že Evropská unie byla nečinná, se členské státy musejí zadlužit...
Diskutuje se také o tom, zda se má jednat o darované finance. Takový způsob se nezamlouvá Holandsku, Dánsku, Švédsku či Rakousku. Jak by k tomu měla přistoupit Česká republika?
Tohle je následek toho, co si doposud nechaly členské státy líbit. Evropská unie je nebrala jako rovnocenného partnera, a podle toho tak s jednotlivými státy zachází. V tuto chvíli vidím jako řešení, že by se státy měly proti tomuto jednání spojit a vytvořit tlak, zrušit mnoho samoúčelných směrnic a nařízení, které prodražují výrobu ve firmách v Evropské unii. Jednotlivé státy musí podpořit svou ekonomiku, podporovat domácí výrobu a omezit dovoz.
Premiér Andrej Babiš se ohradil, s tím, že Česká republika by neměla být trestána za to, jak pandemii zvládla, a tak dostat peněz méně. Co vy na to?
Nezbývá než souhlasit. Proč bychom měli být potrestáni za to, že jsme pandemii dobře zvládli, i když s velkými škodami, a to „díky“ zkostnatělosti Evropská unie? Tato situace je následkem, že se jednotlivé členské státy už mnohem dříve a tvrději nepostavily proti diktatuře Evropské unie.
Velká část problémů, do nichž se dostaly Itálie, Řecko, Španělsko a také Francie, má kromě pandemie nemoci covid-19 i řadu dalších příčin, a těmi jsou euro a společný trh. To přivedlo tyto státy hospodářsky do velkých problémů, a když se přidá fungování a smlouvy Evropské unie, problém je na světě.
Evropská unie bývá z mnoha úst kritizována za to, jak se od počátku pandemie chovala. Česká republika byla z úst šéfky Evropské komise kárána za uzavírání hranic, později zase za jejich rychlé otevírání. Europoslanec Mikuláš Peksa mi řekl, že si členské státy přály zachovat epidemiologická opatření ve svých pravomocech, a tak stvořily počáteční chaos. Jiní dodávají, že Evropská unie nemohla prakticky nic dělat. Jaký je váš pohled?
Evropská unie předvedla, že neumí řešit problémy společně jako celek. Naopak bylo vidět, že jednotlivé státy si vedly mnohem lépe, když si jako suverénní země nastavily opatření dle svých potřeb. Byl to ukázkový příklad, že Evropská unie není schopna společně cokoliv organizovat. A je to dáno i tím, že každý stát má svá specifika, a tak je vždy mnohem lepší, aby právě pravomoci a rozhodování zůstávaly jednotlivým státům, nikoliv Evropské unii.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová