Premiér Sobotka: Když nepodporujeme separatisty, bylo by zvláštní podporovat ty, kdo chtějí rozdělit Čínu

10.09.2014 10:42

ROZHOVOR Premiér Bohuslav Sobotka zdůvodnil, proč se postavil proti zpřísnění sankcí vůči Rusku, i když mohl čekat od opozice odsouzení. Pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že předseda vlády musí hájit zájmy své země. Dále uvedl, že pokud Česká republika nepodporuje separatisty na Ukrajině, kteří chtějí rozdělení země, tak musí také respektovat územní integritu Číny a nepodporovat separatistické požadavky na to, aby se Čína rozdělila.

Premiér Sobotka: Když nepodporujeme separatisty, bylo by zvláštní podporovat ty, kdo chtějí rozdělit Čínu
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41844 lidí

V okamžiku, kdy v naší zemi mezi některými politiky docela gradovala zášť vůči Rusku, jste byl jediný, kdo měl odvahu postavit se proti zpřísnění sankcí. Mohl jste si být téměř jistý, že vás většina opozice za tento krok odsoudí. Proč jste do toho přesto šel?

Myslím, že předseda vlády musí hájit národní zájmy své země, proto nebylo možné zachovat se jinak. Odmítl jsem podepsat blanko šek na novou podobu sankcí, aniž jsem znal jednotlivé detaily. Pokládám za absurdní, že po mně zejména ODS a TOP 09 chtěly, abych sankce schválil, aniž bych přesně věděl, co v nich je. Takto by se žádný odpovědný předseda vlády zachovat nemohl. Česká republika se vyjádřila poté, kdy jsme sankce obdrželi. Myslím, že jsme se zachovali tak, abychom co nejvíce ochránili domácí ekonomiku. Podařilo se nám uplatnit připomínky k sankcím, ovlivnili jsme jejich podobu a musím říci, že připomínky k sankcím uplatňovaly i další státy Evropské unie. Není na tom nic zvláštního. Takto se prostě postupovat musí a já jsem rád, že se podařilo ochránit strojírenský a průmyslový export v rozsahu zhruba osmi miliard korun, protože jinak by dopady na naše firmy mohly být významné.

A mají dle vašeho mínění vůbec sankce smysl?

To je druhá věc, která je předmětem diskuze české politické scény, do jaké míry mají sankce smysl. Do jaké míry míří na podstatu problému, na podstatu krize, která se dnes na východě Ukrajiny vytvořila. Tady zastávám názor, že eskalace sankcí ve skutečnosti nemůže znamenat řešení problému, protože Rusko má v tomto regionu své představy o jeho dalším vývoji. Tyto představy jsou v konfliktu s představami Evropské unie a NATO. Sebetvrdší sankce těžko změní představu Ruska, co pro něj znamená další rozšiřování Evropské unie a NATO až k hranicím Ruska.

Myslíte si, že kdyby Česká republika do tvrdších sankcí šla, tak by místo nás na ruský trh nastoupila vzápětí konkurence z jiného státu?

Sankce jsou vždy holí, která má dva konce. Ano, v první fázi mohou působit negativně na ruskou ekonomiku. Dosavadní sankce, které přijala Evropská unie, určitě Rusku radost nedělají a tamní ekonomice způsobily řadu vážných problémů. Na druhou stranu Rusko reaguje protisankcemi. Ty už zasahují zase podnikatele a firmy v Evropě a ohrožují evropský hospodářský růst. V devadesátých letech jsme měli zkušenost, kdy české firmy tehdy vyklidily ruské trhy. Z části to bylo z ideologických důvodů a z části proto, že se u nás některé podniky rozpadly v důsledku privatizace. Potom jsme se deset, patnáct let na ruské trhy velmi složitě vraceli. Minulé vlády, a byly to i vlády sociálně demokratické, věnovaly hodně energie a času, aby podpořily návrat českých firem na ruský trh. Rusko v posledních letech hodně investuje zisky, které má z prodeje nerostných surovin, do alespoň částečné modernizace svého průmyslu. To samozřejmě poskytovalo velký prostor i českým dodavatelům. Koneckonců i Škoda Auto má svůj závod v Rusku a vyrábí tam škodovky, takže hospodářské vztahy se dostaly na poměrně intenzivní úroveň. Podíl ruského exportu je kolem čtyř procent, což už není zanedbatelná částka.

Máte představu, kdo by po nás díru na ruském trhu zaplnil?

Jsem přesvědčen o tom, že pokud bychom teď znovu ruské trhy vyklidili bez nějaké koordinace s ostatními zeměmi Evropské unie, přijímali nějaké speciální sankce vůči Rusku, jak to čas od času doporučují pan Bursík a Schwarzenberg, tak by místa našich firem zaujaly jiné společnosti. Možná už by ani nebyly z Evropy. Mohou přijít firmy z Číny a jiných států Asie. Potom by se už české firmy na stávající trh těžko vrátily.

Kromě sankcí vůči Rusku vám oponenti vyčítají přístup k Číně, která vůči Tibetu nedodržuje lidská práva. Co byste jim vzkázal?

Myslím si, že to co čas od času chybí zejména české pravici, je určitá kontinuita z hlediska zahraničně politických přístupů České republiky. Jestliže Česká republika nepodporuje separatisty na východě Ukrajiny, tak by bylo zvláštní, kdyby podporovala ty, kdo chtějí rozdělit Čínu a osamostatnit Tibet. My dlouhodobě, a myslím, že tak postupovaly i předchozí vlády, i když v nich byla pravice, respektujeme územní integritu Číny a nepodporujeme separatistické požadavky na to, aby se Čína nějakým způsobem rozdělila. Prostě je to princip suverenity, který hájíme i na Ukrajině, kdy má právo, aby zůstala celistvou zemí, neměly by se odtrhávat nějaké části Ukrajiny nebo by se neměly připojovat k jiným státům.

Myslím si, že stejné právo, jako má Ukrajina na to, aby byla respektována její suverenita a územní integrita, tak podobné právo má nepochybně i Čína. Když se podívám na vyjádření Francouzů, Britů nebo Němců, tak i oni respektují fakt, že je Tibet součástí Číny. I čínští představitelé ví, že tematika lidských práv je tradičním tématem české zahraniční politiky. Pokud povedeme s Čínou intenzivní dialog a budeme tam vnímat nějaké problémy, které se budou týkat lidských práv, tak není nic jednoduššího než o tom s našimi čínskými partnery hovořit. Pokud s nimi vůbec nebudeme mluvit, jako s nimi nemluvily minulé české pravicové vlády, tak není možné na této úrovni zmínit ani téma lidských práv. Chci připomenout, že kromě politických práv jsou také sociální, kulturní a hospodářská práva. Když se podíváme na vzestup životní úrovně velkých skupin obyvatel v Číně, tak to nepochybně přispělo k jejich sociální emancipaci. Ani čínský režim se nedá hodnotit zcela černobíle bez znalosti místního kontextu a kulturní tradice, která v Číně je.

Je pro nás Čína v nějaké oblasti skutečně tak strategicky důležitá?

Cílem naší vlády je, abychom diverzifikovali možnosti exportu. Koneckonců se to ukazuje i v případě krize na Ukrajině. Pokud je z různých důvodů z bezpečnostních hledisek ohrožen náš export do Ruska a na Ukrajinu, tak potom je nepochybně důležité, abychom otevírali nové trhy. Těmi novými trhy může být Čína, ale také Indie a Brazílie. Budeme se snažit dívat i do regionů, kde zatím zahraniční výměna není příliš intenzivní, ale jsou to země, které mají velký trh, velký potenciál hospodářského růstu. Postupně bychom tam měli otevírat šance pro české firmy. Velmi intenzivně jsme začali v Číně a já pevně věřím, že se nám tam podaří zřídit i přímé letecké spojení. To by potom mohlo povzbudit turistický ruch v České republice, protože větší množství čínských turistů by opět znamenalo pracovní příležitosti pro naše lidi. Ať už jde o pohostinství nebo ubytovací služby.

Proč jste při návštěvě Uherskohradišťska zamířil do firmy Evektor, která v Kunovicích vyrábí letadla?

Je to dynamicky se rozvíjející česká firma, která nedávno zažila vstup kapitálu z Malajsie. Je to investor, který přinesl finanční prostředky, umožňující rychlý nárůst výrobních kapacit. Současně je to společnost, kde většina zaměstnanců pracuje v oblasti technického výzkumu projekce. Pracují nejen v leteckém průmyslu, ale dělají subdodávky i pro automobilový průmysl. Je to přesně ten typ hospodářské aktivity, na kterou by se do budoucna Česká republika měla soustředit. Zajímalo mne také využití grantů a příspěvků, které poskytuje Ministerstvo průmyslu a obchodu právě na rozvoj moderních technologií a rozvoj tohoto typu společnosti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Filip Ferbie

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATO

21:08 Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATO

„Neziskové organizace s podivným financováním nejsou tím nástrojem, komu by vláda měla naslouchat,“ …