Primář a specialista na infekční nemoci o uprchlících, zdravotně rizikových zemích i viru Zika v Evropě

20.02.2016 10:53 | Zprávy

ROZHOVOR O uprchlících a jejich případné zdravotnické dokumentaci, ale i o potencionálním nebezpečí viru Zika v Evropě hovoří v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz primář Kliniky infekčních nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice v Praze Petr Smejkal. Řeč byla i o zdravotních kartách, které by bylo výhodné – tak jako například ve Francii – mít u sebe nejen na dovolené v zahraničí, ale i v případě „pouhého pohybu“ mimo své bydliště.

Primář a specialista na infekční nemoci o uprchlících, zdravotně rizikových zemích i viru Zika v Evropě
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Petr Smejkal, šéf skupiny MeSES

Z Vysočiny údajně zaznívají hlasy, že může být problém s ošetřováním a profilaxí křesťanských utečenců z Iráku, protože prý příslušní obvodní lékaři již nyní bohatě "jedou" nad průměrem počtu ošetřovaných osob a neradi přijímají další nové lidi. Vidíte to jako vážný nebo spíše zástupný problém? Jak bychom se potom "popasovali" se stovkami azylantů?

Problém je to jen zástupný. Ani se stovkami azylantů by nebyl problém, kdybychom je uměli zaměstnat a nevypláceli jen sociální dávky. Zaměstnaný pracující člověk z jiné země bude odvádět u nás zdravotní pojištění, které by podle mého názoru mělo být i pro všechny ostatní občany vyšší než je dnes, a lékaře najde. Opakuji, že se nejedná o skupinu s většími zdravotními problémy, než je naše populace, naopak. Migranti jsou ve většině mladí a zdraví lidé. Najit dobrého praktického lékaře, který vás vezme do své péče, je problém i pro mnoho českých občanů.

WHO má zpracované číselné kódy nemocí i zranění a je to dostupné velké většině lékařů. Není toto cesta k lepší informovanosti o zdravotním stavu uprchlíků?

To není jednoduché. Problémem uprchlíků je, že my u nich nemáme zcela žádnou zdravotnickou dokumentaci a získávat ji ze zemí, odkud pocházejí, je zhola nemožné. Pomohla by opět registrace běženců a jejich jakási "vstupní" screeningová zdravotní prohlídka hned na evropské hranici. Zdá se, že Evropa konečně dochází k poznání, že první kontakt - bezpečnostní, pracovní i zdravotní - s běženci musí být na společné evropské hranici, kterou má spravovat EU. Problémem je, že malých řeckých ostrůvků je mnoho. Zvolme tedy jinou hranici, ale Evropa musí v řešení tohoto problému daleko víc spolupracovat.

V Německu jsou prý dokonce kartičky, kde jsou na čipu nahrány životně důležité informace - vážné nemoci, kterými daný člověk trpí, krevní skupina, léky... Proč toto podle vás není v České republice? Nebyla by již zmíněná kartička nebo papírový průkaz ideální i pro "našince", kteří cestují za hranice republiky, třeba i "jen" do jiných evropských zemí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …