Primátor z rázovitého kraje: Těžba tu skončí za deset let. Co bude potom, nevíme

23.03.2014 10:11 | Zprávy

ROZHOVOR Vysokou nezaměstnanost a nedostatek státních policistů řeší primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD). Sám tvrdí, že na dobu, kdy skončí těžební plány OKD, jsou z části připraveni. V regionu ale panuje nervozita. I to sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Primátor z rázovitého kraje: Těžba tu skončí za deset let. Co bude potom, nevíme
Foto: Redakce
Popisek: Tomáš Hanzel

V OKD vládne nejistá situace, jaký to má dopad na Vaše město?

Má to negativní dopad na nervozitu, protože nevíme, co bude. Máte pravdu v tom, že OKD jsou největším zaměstnavatelem v regionu a Karviná je dlouhodobě jednostranně zaměřená na těžký průmysl. Už poslední léta jsme na to poukazovali, ale připomínky nepadaly na úrodnou půdu. Dnes se snažíme i se státem tuto situaci řešit a připravit se na období po OKD, až OKD jednou skončí.

Myslíte si, že manažersky situaci nezvládnou?

Zcela jistě situaci teď zvládnou, ale jednoho dne OKD skončí. To je otázka deseti let, kdy jsou takto těžební plány nastaveny, pokud se neotevřou nová ložiska. Během deseti let k útlumu dojde a na to se musíme připravit.

Jakým způsobem se připravujete na dobu, až práce pro lidi v dolech nebude?

My jsme v 90. letech začali budovat průmyslovou zónu v Karviné, v části Nové Pole. Tu máme dnes plnou investorů. Dnes jednáme s krajem a vládou o vybudování další nové průmyslové zóny Nad Barborou, a to by mělo být další strategické místo, které by mělo zčásti tlumit negativní dopady, které tu mohou nastat.

Teď se řeší hlavně otázka propouštění na Paskově. Jak moc by tato situace pohnula s nezaměstnaností?

U nás je nezaměstnaných asi 14 procent, ale nejsem si tím jistý. Zavírání Dolu Paskov by na nás asi nemělo až tak úplně přímý vliv, spíš by nezaměstnanost ovlivnilo uzavření nějakého dolu, který je blíž. Pak by problém nastal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…