Profesor Keller: Kalousek se chová jako každá politická mrtvola, která neví, že už nežije. Pehe se ztrapňuje nonstop. Vysoké školy musejí brát téměř každého. Takový je dnešní stav demokracie

24. 5. 2018 19:04

AUDIT ČESKÉ SPOLEČNOSTI „Miroslav Kalousek není zajímavé téma. Chová se jako každá politická mrtvola, která neví, že už nežije. Přitom je tak neprozřetelný, že se ještě těší na smrt druhých,“ říká profesor sociologie a europoslanec za ČSSD Jan Keller.

Profesor Keller: Kalousek se chová jako každá politická mrtvola, která neví, že už nežije. Pehe se ztrapňuje nonstop. Vysoké školy musejí brát téměř každého. Takový je dnešní stav demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Anketa

Zeman vyhlásil, že Babiše jmenuje znovu premiérem bez ohledu na výsledek referenda v ČSSD. Je to dobře?

79%
21%
hlasovalo: 9957 lidí

Sociolog Daniel Prokop publikoval nedávno studii, dle které dorostla do věku 50 let života generace, která sice uvítala listopad 1989, ale nyní volí Babiše a Zemana, protože je systémem zklamaná. Dává dnešní doba, třeba poslední rok, důvod zříkat se listopadových hodnot a přistupovat na politiku Zemana a Babiše?

Politika Miloše Zemana je něco hodně odlišného od politiky Andreje Babiše. Pokud to někdo smíchává a navíc to dává do protikladu k listopadovým hodnotám, tak toho mnoho z politiky nepochopil. Domnívám se, že generace ve věku 50 let má více rozumu než ti, kdo se její preference pokoušejí tak zvláštním způsobem analyzovat.

Odumírání tradičních politických stran, na jedné straně ČSSD, na druhé straně liberální, proevropské pravice. Mohou si za to samy? Když například sledujete rétoriku Miroslava Kalouska o demokracii, obraně hodnot listopadu 1989, obraně Evropské unie, boji proti Rusku, boji za Tibet... Nedrží se Kalousek a ostatní témat, která jsou vyčichlá?

Miroslav Kalousek není zajímavé téma. Chová se jako každá politická mrtvola, která neví, že už nežije. Přitom je tak neprozřetelný, že se ještě těší na smrt druhých. Krize tradičních pravicových a levicových stran je ovšem téma velké a závažné. Je to téma komplikované, takže se obávám, abych to v krátké odpovědi příliš nezjednodušil.

Aspoň jeden z řady faktorů, které to způsobily. Strany nalevo a napravo od středu se po druhé světové válce shodly na principech sociálně tržní ekonomiky. Ta ovšem fungovala v rámci národních států. Pravice dohlížela na to, aby trh nebyl příliš regulován, levice zase na to, aby se firmy chovaly sociálně zodpovědně, tedy aby v rámci přerozdělování přispívaly na tržně neúspěšné.

S globalizací, s příchodem velkých korporací a posílením finančního sektoru na úkor toho, čemu se někdy říká reálná ekonomika, přestávají ekonomičtí giganti potřebovat pravici i levici. Dokáží si na jakémkoliv státu vynutit maximálně vhodné podmínky a mohou stát kdykoliv opustit, pokud by se měli s někým dělit, či chovat se sociálně zodpovědně. Ohlídají si prostor pro své zájmy lépe, než to dokázala pravice, a mohou ignorovat zájmy ostatních, aniž by jim v tom nějak zvlášť bránila levice. Pokud se jim někdo postaví, obviní ho z populismu a nechají ho symbolicky lynčovat v médiích. Politiky ponechávají formálně u moci hlavně proto, aby příliš nestoupla míra nezaměstnanosti. Takový je dnešní stav demokracie.

Václav Havel je terčem řady vtipů, posměšků a přezdívek. Zároveň se snižuje jeho význam jako našeho osvoboditele od komunismu s tím, že šlo o předem vyjednané předání moci. Přestali Češi chápat Havla? Chápali ho vůbec někdy? Neuškodil si sám Havel tím, že na sklonku života prezentoval vyhraněně liberálně neomarxistické názory? Neškodí Havlovi jeho dnešní zastánci, kteří se ho snaží srdnatě hájit?

Na dobu, která popíše bez jakýchkoliv mýtů skutečný význam Václava Havla, si budeme muset ještě počkat. Já jsem sociolog, zajímají mne hlubší procesy ve společnosti a trápí mne to, jestli je sociologie v dnešním stavu vůbec schopna je zachytit.

Mládež bývá vždy jiná než střední a starší generace. V českých volbách hlasuje dramaticky jinak. Liberálněji, pravicověji, vyhraněně proti Miloši Zemanovi. Zazněly již hlasy, že bude-li mládež neustále přehlasováváná, raději odejde ze země. Je to možné? A co myšlenka Jiřího Peheho, že u nás bude dobře, až odejde starší voličská generace a nastoupí ta mladší?

Jiří Pehe se ztrapňuje nonstop, tady je škoda slov. Zajímavější je to s tou mladou generací. Česká republika se pyšní tím, že máme oproti jiným zemím velice nízkou míru nezaměstnanosti mladých lidí. Už se nemluví o tom, že hlavní „zásluhu“ na tom má propad porodnosti v 90. letech. Prostě se tehdy narodilo o jeden milion lidí méně, než by odpovídalo prognózovaným trendům. Tento milion nenarozených nenastoupil na trh práce, ani na úřady práce.

Vysoké školy musejí brát téměř každého, protože byly po roce 1989 dimenzovány na porodnost, jaká byla před rokem 1989. Dnešní mladí lidé nemusejí nikam odcházet. Předešlá generace je zbavila konkurence jednoho milionu lidí, kteří by nebyli méně schopní než oni. Pokud se někteří z nich nedokáží uplatit ani při takovém zvýhodnění, není to tak úplně problém těch starších.

Nebezpečné Rusko, téma české diskuse od roku 2013. Jak se do řetězce dějů stran Ruska promítla kauza pokusu o zabití agenta Skripala? Novičok prý byl syntetizován i v Česku, byť to prý znamenalo nepatrné množství. Vzorky dle německých médií získala i Spolková republika. Theresa Mayová je přesvědčena, že se o Skripalův život pokoušelo Rusko, český generál Andor Šándor to popírá. Zkrátka, nikdo nic neví. Odborníci na Rusko tvrdí, že Rusko samo rádo „rozsévá“ různé narativy, aby znejistilo evropskou veřejnost. Jakou stopu každopádně novičok nechal na důvěryhodnosti i ruské, i západní strany? A kdo vede „na body“ tu píárovou bitvu, která se vede od roku 2013?

Zajímavé je, že Rusko budující komunismus nedokázalo udržet ani sféru svého vlivu, jak ji zdědilo po druhé světové válce. Naopak Rusko, které si buduje kapitalismus, ovládá veškeré světové dění. Počínaje volbami v USA, přes brexit a hrozící rozpad Evropské unie, až po radikálně se měnící politickou scénu v Itálii a jinde. Pokud chce mít někdo naprosto nezvratný důkaz o jednoznačné převaze kapitalismu nad socialismem, tady ho má.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pomůže chudým důchodcům z dluhů. A skončí s půjčkami na dovolenou a Vánoce, hájí expert Člověka v tísni návrh Senátu. A voliči Zemana, SPD a KSČM, má něco pro vás

9:21 Pomůže chudým důchodcům z dluhů. A skončí s půjčkami na dovolenou a Vánoce, hájí expert Člověka v tísni návrh Senátu. A voliči Zemana, SPD a KSČM, má něco pro vás

ROZHOVOR Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni se pro ParlamentníListy.cz rozhovořil o problému ex…