Profesor Sokol k zásahu proti Nagyové a spol.: Pokud z toho vypadlo jen tohle, je to malér

06.08.2013 14:30 | Zprávy

ROZHOVOR Vyjednávání je podstatná součást demokratické politiky a nesmí se kriminalizovat. Ale je dobře, že to na Vojenské zpravodajství prasklo. Filosof, pedagog a bývalý kandidát na prezidenta Jan Sokol to posuzuje takto. Přímou demokracii vidí černě, protože za rozhodnutí v ní nikdo nenese odpovědnost a ta špatná se tudíž nedají napravit.

Profesor Sokol k zásahu proti Nagyové a spol.: Pokud z toho vypadlo jen tohle, je to malér
Foto: rep
Popisek: Profesor Jan Sokol

Dokážete se v záplavě politických kauz ještě orientovat?

Trochu nepřehledné to je, ale toho politického v tom moc není. Moc mě těší, že se korupční podezření konečně nějak řeší a dlouholetá „shovívavost“ snad skončila. Samozřejmě platí, že žumpa smrdí, až když se začne vyvážet, a tak to Nečasova vláda trochu nespravedlivě schytala za všechny předchozí. Teď jen, aby to státní zastupitelství nějak nepokazilo.

Mělo by být politické kšeftování trestné?

To se stát nemůže, protože „kšeftování“ je žurnalistický a ne právní pojem. Vyjednávání, včetně domluv „něco za něco“, je podstatná součást demokratické politiky a nesmí se kriminalizovat. Hned, jak se objevila kauza těch tří poslanců, jsem měl dojem, že státní zastupitelství sáhlo možná vedle a že tohle nepůjde odsoudit jako „korupce“. Premiér zachránil rozpočet a svoji vládu. Ti tři si nijak nepolepšili a jejich jmenování se dá obhájit. Takže jaké „neoprávněné výhody“? Ne, že by nebyli podezřelí, ale to nestačí.

A pokud by z toho spektakulárního obsazení Strakovy akademie ozbrojenci vypadlo jen tohle, byl by to malér. Je to velký paradox. Právně se ještě nic nestalo, pro všechny platí presumpce neviny. A přece kvůli tomu padla vláda. Tohle si i státní zástupce, jako součást státní moci, musí uvědomit, jinak sám nahrává těm, kdo by mu zase chtěli dát náhubek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …