Profesor a senátní kandidát Soukromníků Barteček: Společnost je rozpolcená. Vytrácí se paměť k řešení konfliktů

30.11.2015 20:20 | Zprávy

ROZHOVOR Komenský je nejvýznamnější český exulant. Zkusme ho chápat jako posla míru, který varoval před hrůzami náboženských válek. Absence českého zastupitelského úřadu ve Venezuele poškozuje krajany a obchod. Nejvýznamnější dějinné zlomy a přelomy přicházejí neohlášeny. Věřím, že tato generace si svou budoucnost nenechá vzít. Nedělejte rovnítko u evropské a latinskoamerické levice i pravice. Zůstanu propojen s Čechy v cizině. To vše nám řekl profesor Ivo Barteček.

Profesor a senátní kandidát Soukromníků Barteček: Společnost je rozpolcená. Vytrácí se paměť k řešení konfliktů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát do Senátu za Soukromníky Ivo Barteček

Budete kandidovat do Senátu za SsČR v příštím roce. Vaším oborem jsou dějiny raného novověku – jste iberoamerikanistou. Kdo z lidí pocházejících z Čech zanechal v Jižní Americe tu největší stopu? Když si namátkou vybavíme třeba jezuitu Fritze z Trutnova či brazilského prezidenta Kubitscheka de Oliveiru, který pocházel po přeslici z jižních Čech...

Vybrat nejvýznamnější osobnost je vždy velmi ošidné. Klíčem jsou kritéria. Jaká zvolíme? V případě Jižní Ameriky, lépe Latinské Ameriky hovoříme o desítkách tisíc Čechů a Slováků, neboť jsme měli společný stát a o jejich potomcích, kteří zde v průběhu již staletí nalezli svůj nový domov a prosadili se v rozličných oborech. K uvedeným jménům bychom mohli doplnit mnohá další. Když hovoříme o osobnostech pocházejících z Čech, Moravy či Slezska, pak mezi ně náleží stejně tak obyvatelé německého jazyka, které namátkou uvádíte. Mezi první náležel Johann Berger z Osoblahy, který stanul v okolí Cortéze při dobývání impéria Aztéků. Ve 20. století uvedu Jana Antonína Baťu a v Chile pana Milana Platovského. Ptáte se po klíči? Přesahují horizonty Latinské Ameriky a hlásí či hlásili se k Československu a dnes České republice. Obecně lze českou stopu vysledovat i v řadě názvů latinskoamerických lokalit – od Prah a Táborů až po Kněhyně, Radhoště, Lhoty…

Ctíte Jana Ámose Komenského. Doceňujeme my sami tohoto světoběžníka? Někdy to vypadá, že tento myslitel a autor didaktických textů má více zastánců v cizině. Čím to?

Snad je to dáno tím, že „doma není nikdo prorokem“. Možná i tím, že být učitel – byť národů – není dnes v české veřejnosti vnímáno jako prestižní povolání. Namátkou uveďme „nejprestižnější“ výstavu 21. století v Senátu – Valdštejn. Zjevně protihráč exulanta Komenského. Přitom právě v současné době můžeme na život a dílo Komenského – kromě uznávaných počinů v oblastech moderní pedagogiky, teologie a filozofie – nahlížet i v rovině symbolické a aktuální. Jedná se zjevně o českého, neboť byl rodem Moravan a jazykem Čech, nejvýznamnějšího exulanta, který apeloval proti narušování a rušení práva a varoval před hrůzami náboženských válek. Zkusme příklad Komenského jako mírostrůjce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Josef Petrů

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a  přístup k moci

15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci

ParlamentníListy.cz měly před několika hodinami možnost hovořit s Ondřejem Šloufem, zástupcem společ…