Putinovy zločiny, pochybné volby, sledování lidí... Protikremelský aktivista Litvin otevřeně promluvil o dnešním Rusku

23.05.2015 8:24 | Zprávy

ROZHOVOR Finanční, hospodářské, propagandistické a vojenské síly Ruska jsou připraveny na to, aby režim Vladimira Putina udržely co nejdéle. Po vraždě Borise Němcova v opozici neexistuje lídr, který by byl obecně známou osobností. Galerista a protikremelský aktivista Anton Litvin je velmi pesimistický. Po ulicích Moskvy vyvěšuje cedule, které upozorňují na zločiny současného režimu, který v Kremlu vládne.

Putinovy zločiny, pochybné volby, sledování lidí... Protikremelský aktivista Litvin otevřeně promluvil o dnešním Rusku
Foto: Archiv Antona Litvina
Popisek: Protiputinovský aktivista a moskevský kurátor Anton Litvin

Myslíte si, že se za patnáct let od prvního zvolení ruský prezident Vladimir Putin v něčem významně změnil?

Narodil jsem se v Sovětském svazu. S perestrojkou Michaila Gorbačova a s nástupem Borise Jelcina přišel zajímavý čas změn. Každý den byl krokem vpřed. Když se objevil Putin, bylo vidět, že přichází restaurace bývalého režimu. Nikdy jsem proto neztrácel čas tím, abych sledoval, jak se mění v čase. Tento bývalý člen KGB je dnes jedním z nejbohatších lidí na světě. Všechny své lidi dostal na vysoká místa. Jeho projevy či vystoupení mě nezajímají. V televizích se jich vysílá nespočet.

Má teď všechno, takže se zabývá tím, aby se nesmazatelně zapsal do historie. Chce se asi stát novým Čingischánem, Hitlerem, Stalinem nebo Gagarinem. Do těch jeho tužeb patří olympiáda v Soči, Krym a tak dále. Jde o projekty, kterými si chce vylepšit image. Peníze v tom už nehrají roli.

Nemyslím si, že Rusové až tak moc podléhají propagandě. Není to spíše národní hrdost, kvůli které má Putin tak vysoké preference?

Je třeba říct, že nelze hovořit o tom, že Rusové tak absolutně Putina podporují. Vždyť většina takových průzkumů je přinejmenším prapodivná. Dochází totiž ke všem možným porušením pravidel těchto průzkumů. Když se zeptáte člověka, který má rodinu, práci a v podstatě žije spokojeně, na ulici, jestli podporuje Putina, co se asi dozvíte? Tento člověk nemá žádnou motivaci, aby Putina hanil. Nicméně čísla podobných průzkumů je třeba dělit dvěma, třemi až deseti. Na druhou stranu je pravda, že Rusové mají potřebu být na něco pyšní, být na něco hrdí. A je pravda, že po rozpadu SSSR těch důvodů k hrdosti moc nebylo. Proto tak velké oslavy sedmdesáti let od vítězství v druhé světové válce. Možná budou další oslavy století od bolševické revoluce. To už by mohl být rehabilitován i Lenin. Těžko říct.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Doporučujeme , Kreml , Putin , Rusko , Litvin , Němcov

autor: Jan Rychetský

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…