Ragbista z Teplic, nový babišovský poslanec: Xenofobie? Věřím, že u nás žijí tolerantní lidé se selským rozumem

29.11.2017 20:23

ROZHOVOR „Nemyslím si, že by Česká republika byla podobnými (xenofobními) tendencemi nějak výrazně ohrožena. Stále věřím, že u nás žijí tolerantní lidé, kteří využívají zdravý selský rozum,“ míní v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz teplický poslanec a zastupitel hnutí ANO Jaroslav Bžoch, který je českým reprezentantem v odnoži ragby – rugby league. K dalšímu politickému vývoji nováček v Poslanecké sněmovně uvádí: „Čeká nás s největší pravděpodobností menšinová vláda. Naším cílem je, aby ostatní strany podpořily body v našem programovém prohlášení, které současně budou v jejich programech. Pevně věřím, že se nám to podaří.“

Ragbista z Teplic, nový babišovský poslanec: Xenofobie? Věřím, že u nás žijí tolerantní lidé se selským rozumem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babiš. Jeho Hnutí ANO získalo ve sněmovně 78 křesel

Dočetl jsem se, že rád posloucháte tvrdou muziku. Nevím tedy, zda se zajímáte o anketu Český slavík, která v sobotu vyhlásila výsledky. Nejvíce se mluví opět o kapele Ortel, kdy jí prý ubrali nějaké hlasy. Co k této polemice říkáte, jestli ji tedy sledujete?

Ano, to jste se dočetl správně. Tvrdší muziku poslouchám rád. Nicméně anketu, kterou zmiňujete, nijak.

Jste z Teplic, o kterých se v poslední době nejvíce mluvilo kvůli fotce prvňáčků ze základní školy, proti níž na Facebooku zaútočili rasisté, když viděli řadu malých Romů a Arabů. Myslíte, že tyto nenávistné tendence u nás posilují? Je Česká republika ohrožena xenofobními tendencemi?

Nemyslím si, že by Česká republika byla podobnými tendencemi nějak výrazně ohrožena. Stále věřím, že u nás žijí tolerantní lidé, kteří využívají zdravý selský rozum. Lidé si jistě dobře pamatují, nebo aspoň vědí třeba ze školy, jaké režimy u nás napáchaly největší škody a zlo v minulosti.

Tyto nenávistné reakce vůči dětem odsoudil i Jan Veselý, vedoucí severočeské redakce MfD, který také bydlí v Teplicích. Zároveň ale napsal: „Nemá cenu si nic nalhávat, složení té třídy nemusí mít každý za bezproblémové. Víme, že obyvatelé teplických Prosetic a Šanova si stěžují na usidlující se Araby. Víme, že teplická arabská komunita není vesměs vnímána jako obohacení, ale jako potíž, což je dáno způsobem jejího života. Víme, jaký binec dokážou spáchat sezónní lázeňští hosté z Perského zálivu... Je samozřejmě dobře, že děti Arabů chodí do školy a vzdělávají se po našem. Aspoň poznají naše hygienické návyky, kulturu, historii, ale třeba i postavení ženy v rodině a společnosti. Míním však, že vzhledem k výrazné odlišnosti života Arabů by děti měly být v budoucnu rozmístěny rovnoměrně do různých tříd a různých škol.“ Myslíte, že to by byla správná cesta?

V Teplicích jsem se narodil a jsem zde i zastupitelem. Myslím, že toto prohlášení pana šéfredaktora nereflektuje situaci v našem městě a nesouhlasím s ním.

Hrajete ragby, dokonce jste reprezentant České republiky v rugby legaue. To je nějaká odnož ragby, která se odlišuje od klasického ragby?

Rugby league vzniklo v roce 1895 v Anglii, kdy část klubů hrající rugby union (ragby v patnácti hráčích každého týmu) nebyla spokojena se situací a založila vlastní asociaci. V dalších letech se upravila pravidla a rugby league se dostalo do zbytku světa. Dnes je to sport číslo jedna například v Austrálii, která v tomto sportu dominuje.

Ragby je tvrdá hra. Je to dobrá průprava pro politiku?

Ragby je dobrá průprava pro celý život, protože vás naučí respektu, fair play, úctě k soupeři a rozhodčím. To se, myslím, dá použít i v soukromém nebo pracovním životě. Takže i v Poslanecké sněmovně.

Jste ve sněmovně nováčkem. Co vás tam nejvíce překvapilo či zaujalo?

Zatím stále nasávám atmosféru a rozkoukávám se. To, že jsem se stal poslancem, beru jako velkou čest a budu se snažit řádně reprezentovat nejen svůj kraj a město v rámci této instituce. Co se týče překvapení, tak zatím žádné velké nebylo, ale jistě nastane.

Vzniká menšinová vláda ANO. Jak to s ní vidíte? Dostane důvěru, případně od koho? Nebo budou další pokusy? Nebo se máme připravit na předčasné volby?

Ano. Čeká nás s největší pravděpodobností menšinová vláda. Naším cílem je, aby ostatní strany podpořily body v našem programovém prohlášení, které současně budou v jejich programech. Pevně věřím, že se nám to podaří.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Těch třicet let vychovalo lidi, kteří rádi komfort. Olbert o „hvězdách“ covidové doby. Strach a prospěchářství

23:59 Těch třicet let vychovalo lidi, kteří rádi komfort. Olbert o „hvězdách“ covidové doby. Strach a prospěchářství

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Povinné očkování bylo zrušeno, ale boj o svobodu a práva neskončil. Podnikatel a z…