Rathův advokát: Nějak moc chvátají. Mám obavy z určitých mocných skupin

15.04.2013 8:14 | Zprávy

ROZHOVOR Obhájce Davida Ratha Roman Jelínek má velké obavy z rostoucí moci nikým nezvolených lidí, kteří mohou omezovat svobodu a ovládat životy všech. V případě středočeského exhejtmana prý velmi chvátali s podáním obžaloby, aby neuplynula roční lhůta a nemuseli jej propustit z vazby. Obecně je prý dnes čím dál snadnější dostat se do moci policejních vyšetřovatelů.

Rathův advokát: Nějak moc chvátají. Mám obavy z určitých mocných skupin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rath také poukazoval na špatné podmínky v českém vězeňství

V Lidových novinách v pátek vyšla úvaha advokáta Václava Vlka, podle kterého hrozí, že kroky Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a Vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové mohou vést k omezení svobody. Zejména prý dochází k tomu, že začíná být přísně stíháno každé porušení právního předpisu, což prý časem může vést k porušení zásady, že co není zakázáno, je povoleno. Co si myslíte o tomto názoru Vašeho kolegy?

Právo je mocenský nástroj, sebelepší zákon je možné zneužít proti společnosti, špatný zákon lze vykládat ve prospěch spravedlnosti, případně ze stejného důvodu neuplatňovat. Záleží na těch, kteří zákony vytvářejí, kteří je uplatňují a na těch, kteří bdí nad jeho jejich dodržováním.  Již staří Římané říkali, že právo je umění dobrých a spravedlivých.

Naše současná realita je taková, že zákonodárci se utápějí v žabomyších válkách, toho využívá skupina mocichtivých nikým nezvolených státních úředníků a soudci jsou příliš slušní na to, aby tomuto počínání učinili přítrž. Zprava zní varování o zneužívání pravomocí některými státními úředníky a zleva odpovídají, že nebudou „kopat“ do policie a státního zastupitelství. Jako by veřejná kontrola činnosti mocenského aparátu státu, přezkoumání indicií o excesech a zneužívání moci byla zapovězená či nekalá.

Výsledkem je narůstání pocitu neohroženosti, upevňování vlastní moci, dosazování svých „lidí“ na klíčová místa u policie a státního zastupitelství a vytváření podmínek k rozšiřování svých pravomocí a omezování možnosti odvolání.   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

17:15 „Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

Bývalý diplomat a velvyslanec Karel Beran vstupuje do politiky jako lídr Motoristů sobě na Vysočině.…