Řev, létající židle. „Že pro Romy nic neděláme?“ Drsný Most. Svědectví lékařky

15.06.2023 11:51 | Rozhovor

V lokalitě Stovky bydlela maminka. Každou chvíli chtěl někdo půjčit peníze, občas tam z oken létaly židle, všude hrozný řev. Museli jsme ji odstěhovat. To nám řekla dětská neuroložka, bývalá senátorka a zastupitelka Ústeckého kraje i Mostu Alena Dernerová. Z toho, jak se její milované město mění v neklidnou zónu zločinu, se jí chce plakat. A nikde žádné efektivní řešení.

Řev, létající židle. „Že pro Romy nic neděláme?“ Drsný Most. Svědectví lékařky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nebezpečná mostecká lokalita Stovky

Několikrát jste upozorňovala na nepřizpůsobivé chování Romů v Mostě a zmínila, že za to nejsou zodpovědní pouze města a kraje, ale i vláda. Jak?

Když jsem přišla do Senátu, chtěla jsem bojovat za řešení těchto problémů. Myslela jsem si, že všichni znají potíže Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Říkala jsem si, že mě kolegové pochopí, ale vzápětí jsem zjistila, že mě kolegové vůbec nechápou. Oni vůbec nevěděli, o čem mluvím. Až jsem měla obavy, aby mě nepovažovali za rasistku. Nešlo je vůbec přesvědčit.

Jednou se do Mostu vypravil výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Nebylo to v létě, takže nebyly vidět skupiny lidí, které postávají na hlavní třídě Budovatelů až do nočních hodin a dost dobře nešlo pochopit, proč se tyto lokality staly ve dne i v noci no-go zónami. Jako by naši zákonodárci žili v nějakém sterilním prostředí mimo tento svět.

Jednala jsem s ministryněmi práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a Janou Maláčovou, aby se něco dělo. Zrušily se třeba doplatky na bydlení bytům a ubytovnám v rizikových lokalitách, což potom Ústavní soud stejně zrušil jako porušující princip rovnosti. Tudy cesta nevedla. Všechny vlády pak tyto problémy řeší a řešily sociálními dávkami.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hlavní problém je, že Cigáni nechtějí nic dělat pro sebe, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBill Pilgrim , 15.06.2023 13:35:39
My tam můžeme lít miliardy, ale pokud oni nechtějí změnit svůj styl života, tak je to zbytečná snaha a já bych je osobně od těch z okna vyhozených prachů odřízl a šmidra. Kdo chce pracovat, práci si najde ať je to Cigán nebo Marťan. A kdo nechce, ať si za poslední socdávky koupí koníka, oplachtovaný vůz a jde kočovat. Sbohem. Nepište, nevracejte se.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Šimíček z ODS: Protičeské ANO. Kdo nevidí vinu Ruska, je jak udavač gestapa. A toto nebylo ani za Janouška

17:53 Šimíček z ODS: Protičeské ANO. Kdo nevidí vinu Ruska, je jak udavač gestapa. A toto nebylo ani za Janouška

V eurovolbách bylo možné porazit Babiše, ale neumíme oslovit voliče online prostoru jako Filip Turek…