Tento týden si připomínáme padesát let od okupace naší republiky vojsky Varšavské smlouvy. Vzpomenete si ještě, co jste ten den, kdy vojska přijela, dělal? Co jste tehdy prožíval?
Vzpomínka je to zcela konkrétní, padesát let z ní nic neubralo. Nebyl jsem nikde v epicentru dění, bylo mi dvacet let a zrovna jsem byl jako oddílový vedoucí na letním táboře, kde hlavním vedoucím tábora byl můj starší bratr…My, oddíloví vedoucí, jsme si společně užívali večera, kdy v táboře byl klid a děti spaly… Popíjeli jsme v uzavřeném prostoru pivo nebo víno, byla noc, poslouchali jsme hudbu, tančili… Když najednou na okno té chatky plné mladé zábavy zaklepal bratr Bob a oznámil nám, co slyšel v rádiu, že se právě teď v Československu děje… Zábava okamžitě skončila a my všichni, bylo nás asi deset nebo dvanáct, jsme se vypravili z lesů a luk do nedalekého Bochova na silnici Karlovy Vary–Praha „vítat“ vojáky, o nichž jsme tušili, že tudy by měli na Prahu jet. Byl v nás hněv a revoluční nadšení… A na projíždějící vojenskou techniku jsme hrdinně házeli kameny. Ty se od pancířů obrněné techniky odrážely a my jsme měli pocit, že právě teď bojujeme za naši svobodu. Ještě dnes mě polije pot, když si vzpomenu, co by se na té silnici mohlo odehrát…
Obrovskou diskusi vyvolal v minulých dnech šéf KSČM Vojtěch Filip, který uvedl, že za invazi v roce 1968 mohou hlavně Ukrajinci. Řekl: „Tehdy byl v politbyru Sovětského svazu pouze jeden čistokrevný Rus a ten hlasoval proti invazi. Brežněv byl z Ukrajiny. Většina invazních armád byla ukrajinská. Co na to říct?
Bohužel o mnohých událostech dějin je vědomí o skutečnosti překrucováno a převraceno, jak se to zrovna té které politické garnituře hodí. Ale přesto, že si myslím, že právě pan Vojtěch Filip mnohdy mluví velmi rozumně, tady se mi zdá, že je dost vedle. V Sovětském svazu vládli státu Rusové, Gruzínci, Uzbekové nebo třeba Rusové, kteří se shodou okolností narodili na Ukrajině, pořád to ale všechno byli Sověti a pořád to byl Sovětský svaz. Kdo se kde narodil, přece vůbec nerozhodovalo… Nebo to vidím špatně, možná, nevím, nemám dost historických informací a něco si o této věci pouze myslet, je podle mého velmi málo.
Mimochodem, odpustit, či neodpustit Rusku, potažmo tehdejšímu Sovětskému svazu? A jak vnímat dnešní Rusko?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Adamec , Afghánistán , Babiš , Filip , Hutka , režisér , Rusko , srpen 1968 , umělci
autor: David Hora
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu