Rozešel se s Babišovým hnutím: Plán na odstranění Sobotky. Čapí hnízdo? Vtip

16.03.2016 4:39

ROZHOVOR Podle advokáta a člena výboru iniciativy Veřejnost proti korupci Milana Hulíka se protikorupční aktivisté ke kauze Čapí hnízdo nevyjadřují, protože by jim to připadalo jako kopání do mrtvoly. Za mnohem nebezpečnější než komické vymlouvání Andreje Babiše z podezření z dotačního podvodu považují aktivisté spojenectví s Čínou a Ruskem. Hulík kandidoval do Senátu za Babišovo hnutí ANO 2011, se kterým se však zcela rozešel s konstatováním, že v něm mnohým jde výhradně o vlastní prospěch.

Rozešel se s Babišovým hnutím: Plán na odstranění Sobotky. Čapí hnízdo? Vtip
Foto: ANO 2011
Popisek: Milan Hulík

Média jsou plná kauzy Čapí hnízdo, ale protikorupční aktivisté, ať už Transparency International, Nadační fond proti korupci Karla Janečka, Rekonstrukce státu, ale i Veřejnost proti korupci nebo Vraťte nám stát, kde jste členem, mlčí. Nepovažujete podezření z padesátimilionového dotačního podvodu v případě vicepremiéra Andreje Babiše za natolik závažné, abyste se k tomu vyjádřili?

My jsme se včera setkali na takovém širším setkání členů iniciativ Veřejnost proti korupci a Vraťte nám stát, a tato kauza se tam projednávala zcela okrajově, protože námětem byly plánované akce, například větší rozšíření působnosti iniciativ na veřejnosti, získávání spojenců atd. Kauza Andreje Babiše byla celkem marginální záležitost. Ale mluvilo se o ní, všichni se smáli tomu, že někdo, kdo hlásá, že přinesl morálku do politiky, se ocitá v těchto problémech. Ale nějaké speciální prohlášení k tomu iniciativy vydávat nebudou, protože jim to nestojí za to. Nehledě na to, že se kauza dostatečně ventiluje v médiích, vyšla k tomu řada komentářů, dokonce některé byly i v Babišových novinách, takže nám by to připadalo jako kopání do mrtvoly.

Co tedy považujete v současné době za větší nebezpečí než střet zájmů a možný dotační podvod vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše?

Budeme upozorňovat na pronikání Číny a vytváření spojenectví s Čínou. Mluvili jsme v této souvislosti o tom, že v Číně se provádí několik desítek tisíc poprav, z toho podle Amnesty International jde u čtyřiceti procent o politické oběti. A s tímto státem se začínáme přátelit, pan prezident se tam jel učit stabilizovat naši společnost. Tato témata jsou teď hlavním předmětem zájmu občanských iniciativ. Chceme hlavně najít nějaký účinnější způsob komunikace s veřejností.

A mluvili jste i o zinscenovaném procesu s ukrajinskou pilotkou Savčenkovou, o politických procesech v Rusku?

Samozřejmě. Čína, Putinovo Rusko, zejména ve spojenectví se Zemanem, tam je to naprosto očividné. A třetí věc, o níž jsme mluvili, je podivné chování Evropské unie, Západu, obava z výsledku prezidentských voleb v Americe. I o tom, že pro mnohé lidi přestává být Západ takovou záštitou a garancí, jako tomu bylo dřív. Doba je nejistá, nikdo neví, co bude, Evropská unie se chová velmi zmateně. Ale samozřejmě západní společnost je pro nás stále prioritní záležitost. Jak jsme se včera shodli, nejde dnes o nic jiného než o rozhodování o tom, kam se přidáme, jestli na Východ, nebo zůstaneme u Západu se všemi jeho chybami a nedostatky, které hodnotíme jako negativní.

Západní demokracie se s různými problémy určitě vyrovná lépe než autoritativní režimy v Číně nebo v Rusku.

Autoritativní režimy známe, v tom jsme žili, takže víme, do čeho bychom šli.

Bohužel někteří naši spoluobčané zřejmě ztratili paměť. Nemáte také ten pocit?

Na schůzce včera padla zajímavá informace, že část členů KDU-ČSL oceňuje Putina jako obránce křesťanství. To je podle mne také zmatený názor. Ale celý svět se ocitá ve složité situaci. Slabý americký prezident Obama, který končí, s tím spojené otázky, kdo přijde po něm, jestli to bude ten blázen Trump nebo někdo jiný. Mluvilo se o těchto věcech, kauza Čapí hnízdo tam byla víceméně komentována jako vtip.

Čapí hnízdo je teď sice nejvíc propírané v médiích, ale není zdaleka jediným problémem Andreje Babiše. Každou chvíli se mluví v nějakých souvislostech o střetu zájmů, o zvyšujících se dotacích, o získání dalších veřejných zakázek pro jeho Agrofert. Není to nebezpečné?

O tom není třeba diskutovat. Nebezpečnější ovšem je, jak mu premiér Sobotka ustupuje a jak Babiš ve střetech s Bělobrádkem a Sobotkou vítězí.

Není jeho pozice silnější i díky tomu, že za ním stojí prezident Miloš Zeman? Kdyby se dnes rozpadla vládní koalice, je možné očekávat, že by do předčasných voleb, o kterých už ostatně mluvil Babiš a Miloš Zeman to přijal s pochopením, prezident nejspíš pověřil sestavením vlády právě šéfa hnutí ANO.

Samozřejmě, tohle spojenectví je nabíledni. To se ukázalo i na tom, jak se Miloš Zeman postavil k Čapímu hnízdu. Vždyť prezident v podstatě řekl, že ho to nezajímá. Tohle spojenectví považuji za největší interní nebezpečí.

Miloš Zeman bude zřejmě usilovat o další volební období na Pražském hradě. Mluví se o tom, že pokud mu zdraví dovolí kandidovat, má v podstatě vítězství v kapse, protože nebude mít stejně silného a výrazného soupeře. Souhlasíte s tím?

To záleží na tom, jestli druhá strana, ať už ji nazvu kavárnou nebo sluníčkáři, někoho najde. Ale na schůzce padla zajímavá informace, že byla vyčleněna značná částka pro oživení Strany práv občanů. I když se domnívám, že to je úplně nereálné. Na schůzce padly různé informace, i ta, že je připraven plán na puč v sociální demokracii, opět by měl v tom figurovat Michal Hašek, Sobotka že by měl padnout. Je to ten staronový plán, který už se jednou v Lánech projednával, to je stále ve hře. Dneska je to i záměr Babiše, odstranit Sobotku. Neznám přesně situaci v sociální demokracii, ale myslím si, že tohle reálné nebezpečí hrozí. Hašek je trojským koněm, který je použitelný pro Zemana, nevím, jak pro Babiše, ale v rámci spojenectví a ovládnutí ČSSD se Hašek bude hodit.

Takže nevěříte Michalu Haškovi, když tvrdí v médiích, že je také sobotkovec a že sociální demokracie je jednotná strana?

To jsou samozřejmě kecy. Nám jde o to probouzet lidi a pomáhat je spojovat proti Zemanovi, Putinovi i Číně, protože nebezpečí, v jakém se nyní nacházíme, je největší od roku 1989.

Co říkáte tomu, že i v ČSSD se objevují hlasy, které otevřeně kritizují Putinovu politiku? Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že případ ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové je odporný a prefabrikovaný a že je připraven podpořit rozšíření sankcí proti Rusku, například na zmrazení majetku a zákaz vstupu do Evropské unie soudcům či žalobcům spojeným s touto kauzou.

Já vnímám Zaorálka už delší dobu jako takového osamoceného běžce v sociální demokracii. Zřejmě vzhledem ke svému postu, že se jako ministr zahraničí pohybuje v cizině a je stále ve styku se západními šéfy diplomacie, musí se pochopitelně nějakým způsobem situaci přizpůsobit a snažit se jednat jako jeden z nich. Ale tady na domácí půdě nemá oporu a nemá v ČSSD zázemí. A podle mého názoru – protože Andrej Babiš směřuje k postu premiéra – bude Zaorálek první, koho odstřelí, a dosadí si na post ministra zahraničí někoho svého.

Myslíte si, že se hnutí ANO bude měnit postupně v tradiční politickou stranu, nebo zůstane stranou jednoho muže, jak sám Andrej Babiš říká: Strana jsem já?

ANO se nebude demokratizovat, to se rozpadne. To není žádná strana. Jak jsem říkal už dřív – to je pytel blech. To je Andrej Babiš a pak skupina lidí, kteří usilují o moc. Na toto hnutí není možné uplatňovat kritéria, kterými posuzujeme politické strany. To je hnutí, které je naprosto nevyprofilované, nemá program, nemá jednotící ideu, jediná idea je boj o moc všech proti všem.

O problému Čapí hnízdo má jednat mimořádná schůze Poslanecké sněmovny...

Nevím, ta situace je tak šíleně absurdní vzhledem k tomu, jak se do toho Andrej Babiš zamotal, že si těžko nedovedu představit, že by to nějakým způsobem nevyústilo v nějaké politické rozhodnutí. Ovšem v této zemi je všechno možné, a při slabosti Sobotky a Bělobrádka se domnívám, že k tomu možná ani nedojde, že prostě zase zacouvají a aféra vyšumí. Jedinou nadějí je, jestli z Bruselu přijde nějaký negativní důsledek vyšetřování pro Babiše.

Pak by možná i pro prezidenta bylo rizikové, kdyby ho v případu rozpadu vládní koalice jmenoval premiérem do sněmovních voleb, ať už předčasných, nebo řádných…

Tak, tak. Možná by pak musel svoji podporu Babišovi nějak zmírnit. ODS je příliš slabá, Petr Fiala je slabý, lidovci se bojí, aby se do něčeho nezapletli. I komunisti se přidali na Babišovu stranu. To je pro mne záhada, jediné vysvětlení je, že jim Babiš něco slíbil, že mezi nimi došlo k nějaké dohodě.

Někteří kritici Miloše Zemana se obávají, že kdyby byl zvolen podruhé hlavou státu, už by nebylo nic, co by ho brzdilo v jeho chování, nerespektování soudních rozsudků, rozdělování společnosti, k němuž mají někdy výhrady i jeho příznivci. Sdílíte obavy, že by byl ještě víc neřízenou střelou?

Samozřejmě. Ale podle mne je to nemocný člověk, už několik psychiatrů a lékařů ho diagnostikovalo, takže se domnívám, on směřuje k rozpadu osobnosti. A ta situace může být zcela neudržitelná už za půl roku, natož za dva roky nebo v nějakém druhém období. Myslím, že to půjde rychle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brusel klidně nechá zdevastovat jednu zemi, aby měl obraz Ruska jako nepřítele. Lidé byli při vstupu do EU oklamáni, tehdy nám Araby a černochy nenutili, říká Klausův spolupracovník

10:44 Brusel klidně nechá zdevastovat jednu zemi, aby měl obraz Ruska jako nepřítele. Lidé byli při vstupu do EU oklamáni, tehdy nám Araby a černochy nenutili, říká Klausův spolupracovník

ROZHOVOR „Pravdou ale je, že lidé byli v roce 2003 oklamáni. Dopadala na ně tehdy jednostranná propa…