Jak vidíte skutečnost, že europoslanec Jiří Pospíšil je na padesátém místě na kandidátce Topky do krajských voleb a podle něj „jistí záda TOP 09“. Je více než pravděpodobné, že jej preferenční hlasy posunou výrazně dopředu, i když on deklaruje, že nechce být zvolen. Lze jeho umístění takto chápat?
Jiří Pospíšil všechny ujišťuje, že nemá krajské ambice a jeho pozice na kandidátce je skutečně jen podpůrná. Věřím mu, že neusiluje o to, být krajský radní nebo hejtman, jsem totiž přesvědčený, že míří výše. Mnohem výše. Považuji za zcela automatické, že preferenčních hlasů dostane mnoho. Mám tušení, že se Jiří Pospíšil stane „skokanem roku TOP 09“. Přiznávám, že mne osobně to nechává chladným, považuji to za logický běh věcí. Otázka zní, jak s tím budou srozuměni další členové naší kandidátky. Pro nás na prvních pozicích je to pochopitelné riziko, které musíme unést, a naši lídři si jej museli být jednoznačně vědomi, pokud Jiřího Pospíšila požádali, aby nás podpořil, byť alespoň na tom padesátém místě.
Nenastává v TOP 09, stejně jako i v některých jiných stranách, krize osobností?
Pokud vím, straníků všeobecně ubývá a počty stagnují. Lidé sice přicházejí, ale myslím, že dnes jsou to zejména ti, kteří doopravdy absolutně souhlasí s tezemi té či oné partaje. Druhá věc je, že postupně mizí staré známé tváře. Snad to můžeme přičíst jejich vlastní únavě a i třeba politickému vývoji napříč celým spektrem. Mluvil jsem s lidmi nejen z naší strany, kteří odcházejí. Mnozí zažívají určité zklamání minimálně z pocitu, že neovlivňují běh událostí. Pak jsou tam také lidé, kteří mají pocit – a někdy si myslím, že je oprávněný – že jejich vlastní politická strana na ně jakoby zapomněla. To není nemoc jen TOP 09, ale všech politických stran. Skutečností je, pokud dovolíte, že staří vlčáci, kteří tam sedí od politických změn v roce 1989 až dodnes, chtějí jen málokdy pustit někoho nového mezi sebe, a to z mnoha důvodů. Ať jsou to politické kalkuly, ekonomické zájmy jejich nebo někoho jiného. Společnost se poměrně apolitizuje ve smyslu zakotvení občana v konkrétním politickém nebo chcete-li politicko-ideovém táboře. Upřímně, starost mi dělá nárůst různých uskupení, které mají různé zájmy a vydávají se za politické strany. A ještě větší starosti, že poměrně velká masa lidí není politicky organizovaná, stálá a disciplinovaná, a to může nahrávat extremistům.
Vy jste v TOP 09 takové trochu „zlobivé dítko“, jste tím známý, že si říkáte svůj názor a jste různě onálepkováván. Proč jste v Topce zůstal?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala