Jak jste vnímal reakci exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na zabití tří českých vojáků v Afghánistánu? Současný předseda sněmovního zahraničního výboru Zaorálek krátce po této tragédii prohlásil, že bychom měli z Afghánistánu odejít. Dokonce přirovnal působení aliančních sil v Afghánistánu k okupaci.
Myslím si, že zejména v tom kontextu, ve kterém Lubomír Zaorálek vystoupil a kdy vystoupil, propásl tu nejlepší příležitost mlčet. V předvečer 28. října, kdy za to, aby stát těch sto let vydržel, vojáci třikrát nasazovali své životy. V roce 1918, za druhé světové války a teď na zahraničních misích, abychom měli kvalitní bezpečnostní garance. A v momentě, kdy se ještě ani rakve s ostatky vojáků nevrátí domů, Zaorálek vystoupí s takovým sdělením, a to je podle mého názoru nehorázné. Je to typický Luboš Zaorálek. Není to poprvé, není to naposledy, co takhle vystoupil. Jen by si lidé měli uvědomit, že kdyby tady skutečně měli vliv politici jako Luboš Zaorálek, tak celá bezpečnost České republiky bude stát na vodě. Naštěstí je to dnes marginální figura.
Představitelé české armády se běžně vůči výrokům politiků nevymezují, ale v této souvislosti došlo k bezprecedentnímu kroku, kdy brigádní generál Karel Řehka na sociální síti poměrně ostře a emotivně kritizoval vyjádření Lubomíra Zaorálka. Prohlásil, že mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než Zaorálek. „Stydím se, stydím se, stydím se. Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost… To se nedá rozdýchat. Uráží mě to jako vojáka a uráží mě to jako občana ČR,“ napsal na svém privátním profilu na Facebooku brigádní generál. Dokonce slova Zaorálka označil za sabotáž, za podkopávání naší obranyschopnosti a bezpečnosti. Rozumíte mu, že zafungovala emoce, nebo by ani v takovém případě neměli vojáci kritizovat výroky politiků?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afghánistán , armáda , bezpečnost , CEVRO , Vondra , Zaorálek , Řehka
autor: Libuše Frantová
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu