Šéf Unie bezpečnostních sborů: Plat hasiče a policisty by měl začínat na 30 tisících

16.03.2014 20:02 | Zprávy

ROZHOVOR První slovo, které mě napadá, je demotivace, řekl pro ParlamentníListy.cz šéf Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek. Řeč byla o stavu policie.

Šéf Unie bezpečnostních sborů: Plat hasiče a policisty by měl začínat na 30 tisících
Foto: archiv JV
Popisek: Jiří Vítek, předseda Unie bezpečnostních sborů

Unie bezpečnostních sborů má více jak 6 tisíc členů. Co je Vaším primárním cílem?

Jsme odborová organizace, takže našim primárním cílem je zlepšení a zkvalitnění podmínek pro příslušníky bezpečnostních složek tak, aby se to odrazilo v přímém výkonu, aby byl občan dostatečně spokojen s jejich prací a naopak, aby hasič nebo policista byl spravedlivě ohodnocen a měl k dispozici tu nejmodernější techniku a důstojné pracovní prostředí. Kredit ve společnosti si už musí vybudovat sám.

Hovořili jsme spolu o stavu české policie, jaký z ní tedy jako předseda UBS máte pocit?

První slovo, které mě napadá, je demotivace… Policie za posledních deset let nezažila jasnou a pevnou koncepci. Jeden rok probíhal nábor „Sežeň si parťáka" a druhý rok se propouštělo. Se slibem, že už se dál nebude propouštět, se pokorně svolilo s dočasným snížením platů o 10 procent, což jsou v průměru 3000 korun a věřilo se slibům, že se navrátí. Nic se nevrátilo! Ta dvě procenta můžeme brát snad jako dorovnání inflace. Víte, u policisty, který bere 20 tisíc a spadne na 17-18 tisíc je tento rozdíl výrazně znát, protože na rozdíl od ostatních profesí si může policista přivydělat pouze jako odborný expert, pedagog, básník nebo herec. Zatraceně málo z 38 tisíc policistů může tuto nabídku využít. A pak se vytlouká klín klínem a spousta policistů žije v tom nejlepším případě na nule. To je odměna pro lidi v přímém výkonu, kteří v mnoha případech nasazují své životy pro druhé? Proto spousta kvalitních policistů odchází do civilu, pak se těžko a dlouze nahrazují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…