Senátor Václavec: Osobně jsem naočkoval barda Nohavicu, chtěl vystupovat bez rizika. Tvrdé sankce proti neočkovaným ale neschvaluji

23.06.2021 20:50 | Rozhovor

Měla by v Česku existovat povinnost očkování proti covidu-19 u lidí pracujících ve zdravotnictví a v sociálních službách? Tato polemika se rozproudila v minulých dnech na sociálních sítích, když na Jablonecku měla ošetřovatelka údajně nakazit jednoho z klientů v zařízení pro seniory. Jaký názor na tuto problematiku zastává člověk z branže, jenž si nejtěžší období kovidové pandemie sám prožil „v první linii“, jsme se zeptali senátora Ladislava Václavce (ANO), který je zároveň ředitelem okresní krnovské nemocnice v Moravskoslezském kraji.

Senátor Václavec: Osobně jsem naočkoval barda Nohavicu, chtěl vystupovat bez rizika. Tvrdé sankce proti neočkovaným ale neschvaluji
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Senátor Ladislav Václavec, ředitel krnovské okresní nemocnice

Veřejnou diskusi vyvolal nedávný případ ve Velkých Hamrech na Jablonecku, kde zřejmě neočkovaná ošetřovatelka nakazila covidem-19 jednoho ze seniorů, který potom zemřel, i když měl už za sebou kompletní vakcinaci. V médiích i na sociálních sítích lidé pak polemizovali, zda by to neměla být stanovená povinnost u zdravotníků, lékařů a také u sociálních pracovníků, jak to funguje v některých jiných zemích. Jaký názor na to zastáváte vy sám, co by ředitel velké nemocnice?

O případu, který zmiňujete, jsem četl. Sám v otázce máte slůvko zřejmě. Stejně tak spojení „zřejmě nakazila“ použila v článcích většina médií. Jde tedy o spekulaci, která se bude jen velmi těžko prokazovat. O polemikách na sociálních sítích by se daly napsat stohy knih. Laická veřejnost diskutuje o tom, co by měli dělat ostatní a sami se tomu často brání. Nedělal bych rozdíl mezi zdravotníkem, učitelem, pečovatelkou v sociálních službách či prodavačkou a jinými profesemi, kde člověk za den potká zástupy lidí.

Také jsem slyšel, že je v jiných zemích očkování v kritické infrastruktuře povinné. Nedávno jsem byl na návštěvě nemocnice v Polsku, kde mají proočkovaných 97 procent zaměstnanců. Ředitel toho dosáhl tak, že nenaočkovaným odebral osobní příplatky, jelikož nechrání kolegy a své pacienty. Osobně jsem proti takovýmto opatřením.

Mám za to, že by k souhlasu s očkováním měli dospět lidé sami a dobrovolně. Samozřejmě že proočkovanost u zdravotníků by měla být s ohledem na jejich vzdělání a profesi vyšší než u zbytku společnosti. Osobně jsem naočkovaný již dlouho. Covid jsem prodělal až po očkování a neměl jsem téměř žádné příznaky. Osobně očkování všem doporučuji.

Za dobu kovidové pandemie jsem se setkával s řadou zdravotníků, lékařů, epidemiologů a také i s dalšími specialisty téměř z celé republiky. Někdy mne ale šokoval názor některých zdravotníků, a to i z velmi vytěžovaných, kovidových oddělení. Ti totiž odmítali očkování z důvodu, že se vakcíny musely vyvíjet velmi rychle a jsou prý tak hodně málo ověřené. Konec konců ze začátku pandemie některé lékařské celebrity odmítaly účinná protikovidová opatření. Dá se to u těchto lidí tolerovat? Často se odvolávají na Listinu základních práv a svobod v naší ústavě? Tedy že je vlastně nemůže nikdo k očkování nutit... Co vy na to?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…