Senátor Valenta: Považuji za nesprávné házet do jednoho pytle velké cestovní kanceláře a třeba malé rodinné hotely

16. 5. 2018 13:40

Hotely a další ubytovací zařízení nejsou cestovní kanceláře. Právě proto předložil slovácký senátor Ivo Valenta pozměňovací návrh k novele zákona o cestovním ruchu, kterou v těchto dnech začal projednávat Senát. Valenta, který se dlouhodobě věnuje rozvoji cestovního ruchu nejen u nás, ale také v zahraničí, se tak snaží o zmírnění dopadů navrhované právní úpravy především na živnostníky a malé rodinné firmy, které se věnují poskytování ubytovacích služeb ve všech koutech České republiky. Senátora Valenty jsme se ve středu zeptali na několik podrobností k tomuto vcelku razantnímu kroku směrem k provozovatelům ubytovacích zařízení.

Senátor Valenta: Považuji za nesprávné házet do jednoho pytle velké cestovní kanceláře a třeba malé rodinné hotely
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Senátor Ivo Valenta za Soukromníky
reklama

Budou se týkat změny v zákoně provozovatelů všech ubytovacích zařízení: tedy například i kempů, apartmánů a podobně?

Problém novely zákona o cestním ruchu je ten, že se zavádí nová kategorie poskytovaných služeb, tzv. spojené cestovní služby, které mají být provozovány jako služby cestovních kanceláří. Tedy v okamžiku, kdy jakékoliv ubytovací zařízení zprostředkuje svému hostovi například vstup do aquacentra, golfové fee, pronájem tenisové haly nebo jinou nakupovanou služby a tu zahrne do celkové ceny za ubytování, mělo by toto ubytovací zařízení mít koncesi na spojené cestovní služby, bankovní garanci, platit pojištění a příspěvky do Garančního fondu. A je jedno, jestli jede o pětihvězdičkový hotel nebo kemp. A tomu chci zabránit, protože považuji za nesprávné házet do jednoho pytle velké cestovní kanceláře a třeba malé rodinné hotely.

Proč k novele došlo, co je jejím cílem?

To se musíte ptát především předkladatelů. Částečně jde o implementaci evropské směrnice. Na druhou stranu je zřejmý tlak velkých cestovních kanceláří, které chtějí ve svém oboru prosazovat čím dál přísnější podmínky, aby eliminovali malou dravou konkurenci. Chápu, že je třeba zabezpečit ochranu spotřebitele, ale s touto regulací bychom s vaničkou vylili i dítě.

Jelikož podnikáte také v této v oblasti, co se v reálném provozu například hotelů změní?

Pokud by zákon prošel v této podobě, jsem přesvědčen, že si provozovatelé hotelů a ubytovacích zařízení najdou cestu, jak zákon alespoň formálně dodržovat. Ale nemohu přihlížet tomu, že Senátem necháme bez povšimnutí projít zákon, který zcela zbytečně zatíží všechny ubytovací zařízení zcela zbytečnou byrokratickou přítěží i finanční zátěží. Anebo nebo budou muset hledat „kreativní“ cesty, jak docílit toho, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat

20:49 Boj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat

ROZHOVOR Jak Česká televize obstála v koronakrizi? A měly by se navýšit koncesionářské poplatky? Nej…