Škromach: Jsem rád, že v ČSSD skončili vítači migrantů. Strana musí podpořit Zemana. Spojme se ve Visegrádu a vytvořme...

09.07.2017 20:17

ROZHOVOR „Osobně jsem rád, že se ČSSD oprostila ve vedení od vítačů nelegálních migrantů a dělá reálnou politiku, kterou dnes prezentuje například slovenský premiér a předseda SMER Robert Fico,“ říká bývalý místopředseda vlády a někdejší člen užšího vedení ČSSD Zdeněk Škromach. K tomu pak ještě dodává: „Jinak bych začal reálně uvažovat o druhém obranném seskupení s hlídanou hranicí ‚v takzvaném malém Schengenu‘ u zemí, které dnes neleží na okraji Evropské unie. Určitě by se tak mohly domluvit třeba země Visegrádské čtyřky.“

Škromach: Jsem rád, že v ČSSD skončili vítači migrantů. Strana musí podpořit Zemana. Spojme se ve Visegrádu a vytvořme...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach
reklama

Navzdory slovům politologů, že vítězem vládní krize se stal Bohuslav Sobotka, ČSSD se ještě více propadla. Její volební zisk by měl dosahovat podle výsledků agentur okolo deseti procent. Naopak hnutí ANO stále posiluje. Neumějí čeští voliči ocenit Sobotkův „boj za demokracii“ během vládní krize, jak naznačují někteří analytici typu Peheho či Mitrofanova? A pokud jde o ČSSD, bude podle vás k něčemu výměna Bohuslava Sobotky za mediálně zkušenějšího Lubomíra Zaorálka, projeví se to na vzestupu preferencí sociální demokracie? 

Je škoda, že obrazem této úspěšné vlády se stala v posledních měsících či týdnech vládní krize prezentovaná v podstatě osobními spory členů vlády. To asi lidé moc nechápou. Já sám jsem toho nebyl také zastáncem. I naši marketingoví poradci nám kladli na srdce, že určitě nemáme vést svoji předvolební kampaň pomocí útoků na naše rivaly. Nakonec to tedy dopadlo tak, že právě sociálním demokratům nejvíce poklesly preference a ostatní strany na tom vydělaly. Zatímco hnutí ANO jejich voliči odpustili, lidovci pak z toho opět vybruslili jako chytrá horákyně, tak na ČSSD padla všechna negativa z krize.

Anketa

Schvalujete, že Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary pobírá dotace z veřejných rozpočtů?

4%
96%
hlasovalo: 11893 lidí

Navíc je Andrej Babiš mimo vládu daleko nebezpečnějším soupeřem než coby ministr, to si měli také někteří lidé uvědomit. Pokud jde o změny ve vedení ČSSD, tak ukáže až čas, zda skutečně budou ku prospěchu. Zatím spíš slyším od lidí připomínky, že nerozumějí tomu, jak se jednotné vedení ČSSD, potvrzené sjezdem před pár měsíci, nyní zbavuje údajně unaveného Slávka Sobotky, kterého předtím vehementně podporovalo. Osobně bych byl velmi rád, kdyby ČSSD získala zpět alespoň část své dřívější volební podpory, která dosahovala v minulosti téměř 35 procent. Uvidíme, jak to celé dopadne.

Někteří čeští politici (například Miloš Zeman, Jaroslav Kubera, Jaroslav Doubrava atd.) jsou přesvědčeni, že i když současná vláda celkem rezolutně odmítla uprchlické kvóty, po volbách se situace změní a nová politická reprezentace, ať už pravicová či levicová, Bruselu nakonec stejně ustoupí. Co si o tomto názoru myslíte? A kdyby ČSSD uspěla a vytvořila s dalšími stranami či hnutím ANO koalici, nechala by se k ústupkům třeba přemluvit od lidovců či od Andreje Babiše, o kterém je známo, že velmi často mění své „zásadní“ politické názory?

Osobně jsem rád, že se ČSSD oprostila ve vedení od vítačů nelegálních migrantů a dělá reálnou politiku, kterou dnes prezentuje například slovenský premiér a předseda SMER Robert Fico. Nestačí jen odmítat, je potřeba dělat konkrétní kroky k zamezení nelegální migrace. Pomoci zemím EU ve Středomoří, aby důsledně hájily hranice schengenského prostoru. Vyzvat k aktivní politice členské země EU s koloniální minulostí, které stále mají vliv ve svých bývalých koloniích. A vytvořit podmínky pro udržení nelegální migrace ještě na březích Afriky či Asie. Jinak bych začal reálně uvažovat o druhém obranném seskupení s hlídanou hranicí „v takzvaném malém Schengenu“ u zemí, které dnes nemají vnější hranici EU. Určitě by se tak mohly domluvit třeba země Visegrádské čtyřky.

A pokud jde o budoucí vládu – bude taková, jakou si občané zvolí.

Prezident Miloš Zeman opět přitvrzuje; chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil za chování „svině“ a premiéra samotného označil kdysi i za osobu „s charismatem láhve od okurek“. Je pro hlavu státu přípustné používat takové výrazy? Jaký dojem z výkonů prezidenta v poslední době máte a myslíte si, že bude schopen přijít s energickým a zajímavým finišem volební kampaně, který mu zaručí Hrad na dalších pět let?

Ty expresivní výrazy, které Miloš Zeman někdy používá, jsou zbytečné a škodí mu. To říkám jako člověk, který ho jinak v jeho kandidatuře podporuje. Média pak z toho vždy udělají velkou aféru, i když se někdy jedná o zanedbatelné záležitosti. Co se týká „formy“ prezidenta, tak tomu možná někdy moc neslouží nohy, ale hlavu má stoprocentně v pořádku a domnívám se, že v kampani bude úspěšný. Ti další kandidáti mi zatím spíše připomínají Jana Fischera z minulých prezidentských voleb, kteří pak v konečném klání o Hrad Miloše Zemana moc neohrozí.

Je jasné, že některé strany si zvolí svého kandidáta, do jehož kampaně budou investovat dost peněz, aby Zemana porazil. Bude to hodně tvrdé, ale já si myslím, že to Miloš Zeman nakonec zvládne. V této souvislosti by si měla i sociální demokracie konečně vyřešit svůj vztah k němu, protože je to pro ni stále trauma. Mohla by se vrátit k tomu, o čem se hovořilo i na sjezdu, to znamená k podpoře Zemanovy kandidatury. Jelikož pro značnou část už bohužel bývalých příznivců ČSSD to bylo hodně nepochopitelné, ten vzájemný odpor, a také proto se od nás odvrátili.

Svými výsledky však moc neoslňuje ani pravice. Značné problémy podle průzkumů má spojení lidovců se Starosty, kterým může činit problém překonat desetiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Pod dvojcifernými výsledky je také TOP 09. Byla by to pro českou politiku ztráta, kdyby například lidovci opustili sněmovnu?

Tak lidovci už jedno volební období ve sněmovně nebyli a vůbec nic se nestalo. Oni většinou získávají ve volbách o něco málo víc hlasů, než je nutné pro vstup do parlamentu, a pak jsou často tím pověstným jazýčkem na vahách, který s nejúspěšnější stranou vytvoří většinovou koalici. Já chápu, že by pan Bělobrádek chtěl, aby byli stejně důležití jako CDU-CSU v Německu. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že nakonec půjdou do voleb samostatně jen s podporou Starostů, kdy zřejmě na své kandidátky zařadí některé jejich lídry jako nezávislé. Jinak by pravděpodobně měli velký problém ve volbách uspět, jak to naznačují i předvolební průzkumy.

Domníváte se, že ČSSD se přece jen nakonec zvedne a dosáhne alespoň na 15 procent voličských hlasů? Je podle vás vůbec nějaká šance na to, aby ČSSD neskončila v příštím období v opozici? Kdo by mohl být jejím potenciálním partnerem kromě komunistů?

Za současné situace by bylo pro sociální demokracii určitě velkým úspěchem, kdyby dosáhla podobného výsledku jako ve volbách minulých, to znamená zisk okolo 20 procent. To se ale zdá být při současných výpadcích preferencí hodně problematické. Luboš Zaorálek chce, jak prohlašuje, vyhrát volby, tak by tedy měl s tím něco rychle udělat...

Ohledně koalic pak platí staré známé pravidlo, že ty se uzavírají až po ukončení voleb. Dnes ale není s tím problém, jak jsme už mohli mnohokrát slyšet. Komunisté ani lidovci by prý neměli žádné větší zábrany jít do spolku s Babišem a ČSSD by zřejmě zvolila takového partnera, kdy by mohla prosadit co nejvíce ze svého programu. Je škoda, že se v době opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD nepodařilo prosadit do ústavy většinový volební systém. To znamená, že vítěz voleb by „bral všechno“ a potom by také mohl splnit většinu bodů ze svého programu. Protože když se ve vládě nebo i na krajích sejdou ve vedení lidé, kteří dříve proti sobě bojovali, těžko se hledá kompromis a veřejnost potom nelibě nese nesplněné předvolební sliby. Pak jsou ve volbách úspěšní takoví Bártové a Babišové, jelikož lidé přestávají tradičním stranám věřit.

Sociální demokracie se už delší dobu zmítá ve vnitřních sporech. V Moravskoslezském kraji, zvláště v Ostravě, došlo „k válce“ místních lídrů a okresní organizace tam dokonce pár měsíců vůbec nefungovala. V Jihočeském kraji panuje stále „výbušná“ situace, klid není ani v ostatních krajích včetně Prahy. Souhlasíte s některými politiky i politology, že si musí sociální demokracie projít stejným očistným procesem jako občanští demokraté?

Nemusí to absolvovat, pokud se poučí z chyb jiných stran, a když se přestane jen věnovat sama sobě a bude více řešit problémy, které trápí většinu lidí. Já chápu, že teď před volbami probíhají tvrdé boje, jako i v jiných stranách, o místa na kandidátkách. Protože teď těch postů, ze kterých bude šance se dostat do parlamentu, bude daleko míň. Ale i tak to už musí prostě přestat.

Současnou nedobrou situaci v ČSSD ukazuje i případ s Jiřím Paroubkem, který si „posypal hlavu popelem“, uznal chybu a chtěl znovu pomoci. Byl ale odmítnut, což považuji za chybu, protože za současné situace by měla sociální demokracie využít všech možností, jak zlepšit svůj výsledek. Je to takový nedobrý symbol, pomocná ruka se přece neodmítá.

Jak se v současné době díváte na přijetí eura? Premiér Sobotka se o tom začal opatrně zmiňovat, Andrej Babiš, který tím znovu kopíruje názor veřejnosti, s tím zásadně nesouhlasí... A kde je nyní vůbec naše místo ve „vícerychlostní“ Evropě? Ve tvrdém jádru, které podporuje blízkou integraci (společní ministři atp.), anebo spíše někde na okraji, kde nám má ale údajně hrozit pomalejší ekonomický vývoj? 

To je opravdu dost složitá otázka, protože Evropská unie zůstala někde na půl cesty mezi Spojenými státy evropskými a zónou volného obchodu. A to je problém, který stagnuje už delší dobu. Unie se potýká i se záležitostmi, do kterých se dostala sama svou nedůslednou politikou. Jako například s Řeckem, jemuž se stále půjčovalo, i když se vědělo, že hlášení, která podává, jsou zkreslená, a tak vlastně EU porušovala svá vlastní pravidla. A vstupovat do měnové unie nyní, kdy jsou v podobné nedobré ekonomické situaci i v Itálii a Španělsku, by nebylo šťastné. Evropská unie se musí nejprve stabilizovat. V tom rozhodování o přijetí eura je opravdu hodně plusů i minusů. Například naši exportéři by si ho přáli, ale domácím zemědělcům drahé euro vadí. Určitě někdy v budoucnu, pokud se do té doby EU nerozpadne, ho přijmout budeme muset, jelikož Česká republika do společenství ekonomicky vyspělých států vždy patřila a stále patří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Zblbnutí lidstva. Piráti nevědí, co dělají. Z nákupních vozíků budou malé košíky

14:15 Václav Klaus: Zblbnutí lidstva. Piráti nevědí, co dělají. Z nákupních vozíků budou malé košíky

Prosazování témat jako ekologizace kapitalismu a ideologické posuzování výroby podle prospěšnosti ne…