Slovenský politolog k volbám: Ficovi se vládu sestavit nepodaří a se Sulíkem…

09.03.2016 8:41

ROZHOVOR Výsledky voleb šokovaly i známého slovenského politologa, bývalého poslance Federálního shromáždění Michala Horského. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, proč se domnívá, že možnost sestavit vládu dostane i „muž dvou tváří,“ i když: „Tento muž už dnes ví, a ví to i zasvěcená veřejnost, že celá Sulíkova koalice a její osud ‚visí na šnúrke gatí‘ Bély Bugára,“ říká Horský. Slovensko by tak nabralo směr od eurooptimistické země k největším skeptikům. Politolog také ujistil: „Výroky prezidenta Zemana jsou slyšet od Washingtonu snad až do Somálska.“

Slovenský politolog k volbám: Ficovi se vládu sestavit nepodaří a se Sulíkem…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

Byly i pro vás výsledky překvapením, nebo jste je očekával? Mimochodem, politolog Oskar Krejčí je označil za masakr a evidentně není sám. Jak volební výsledek hodnotíte vy?

Myslím si, že výsledky voleb nepřekvapily, ale šokovaly. Obyčejní lidé byli zaskočení a ani politologové tohle nečekali. I když se u nás vydávají průzkumy 14 dní před volbami, je šokující i to, že všechny agentury předpokládaly u neonacistů tak 0,7 nebo 1 procento. Výsledek zaskočil všechny vrstvy na Slovensku a všímají si ho i okolní státy. Označují jej mírně řečeno za drobný politický skandál ve střední Evropě.  

Zaslouží si Kotlebova strana takovou nálepku, jakou jí dal prezident Zeman, tedy „fašistická“?

Je to úsměvné, ale i v době volební noci komentátoři a analytici vážně diskutovali o tom, jestli lze tuto stranu považovat za neonacistickou, fašistickou nebo krajně extremistickou. Myslím si, že z jisté stydlivosti převáží na Slovensku názor, že jde o krajně extremistickou stranu, i když pan Kotleba už měl v minulosti jednu stranu, kterou soud zrušil jako neonacistickou.

Vládu se teď pokouší skládat Fico, na druhou stranu to vypadá, že by mohla existovat i koalice ve složení SaS, SNS, OLaNO, Most-Híd, Sieť s podporou Sme Rodina. V rozhovoru pro Pravdu jste ale zmínil, že se nepodaří sestavit novou vládu ani předsedovi Smeru Robertu Ficovi ani šéfovi SaS Richardu Sulíkovi. Můžete být konkrétnější?

Celkem jednoznačně z prohlášení parlamentních stran je dnes zřejmé, že se Robertu Ficovi vládu sestavit nepodaří. Má jen 49 poslaneckých křesel a spolupráce by byla možná pouze se SNS, ale i tam je část poslanců proti. Jinak další partner se nerýsuje. Dokonce i strana Most-Híd měla zasedání, na kterém bylo jasně řečeno, že do koalice s expremiérem nevstoupí. Pak je ještě další možnost. Vydržíme pokus expremiéra a pak se dostane sestavení vlády do rukou muže dvou tváří, pana Sulíka, který na Slovensku prohlašuje, že vede liberální stranu, ale jako europoslanec je členem toho nejkonzervativnějšího klubu konzervativců společně s Ukipem a vaší ODS a řeší svá antibruselská témata.

Tento muž už dnes ví, a ví to i zasvěcená veřejnost, že celá Sulíkova koalice a její osud „visí na šnúrke gatí,“ to je takové rčení, Bély Bugára. Jestli udrží postoj, že nevstoupí do Sulíkovy koalice, kde figuruje také Slovenská národní strana, tak koalice padne stejně jako koalice expremiéra. Každopádně pro Bélu Bugára je to šance opět sjednotit jižní Slovensko do jedné politické strany Most-Híd, a to by pro něj byl mimořádný úspěch. Ale jít do vládní koalice s totálními euroskeptiky a Slovenskou národní stranou, z tohoto snu ale musí Bugár procitnout.

Je to paradoxní a většina stran už prohlásila, že pod Sulíkovým vedením půjdou do vlády, přesto si na Slovensku v této chvíli málokdo uvědomuje, že z eurooptimistické země, kterou pod vedením Fica Slovensko zcela jistě bylo, se dostáváme na cestu největších skeptiků. Myslím, že toto téma vyplyne v nejbližších hodinách. Jestli tlak Bela Bugár vydrží, zůstaneme u úřednické vlády a za rok budou předčasné volby.

Ve většině komentářů a hodnocení se svaluje vina na premiéra Fica, který měl vést chybnou kampaň. Co když svým postojem ve věci migrační krize naopak zabránil tomu, aby výsledek výrazně radikálních uskupení nebo těch protievropských byl ještě vyšší? Nebo opravdu téma uprchlíků pojal špatně?

Verzi, že nástup neonacistů způsobil Robert Fico, šíří významná část našich tištěných médií. V Čechách by byly označené jako média sluníčkářů. Těžko se dá hovořit o tom, že by výsledky byly jiné, pokud by se nevymezil v otázce migrační krize. Faktem je, že i přes tvrdé postoje vůči kvótám a celému problému imigrace neřekl jedinou větu proti Bruselu a nezpochybnil účast Slovenska v EU a ostatních evropských strukturách. Neonacisté rovnou hovoří o tom, že hned zítra má Slovensko vystoupit z NATO i Evropské unie. To Fico nikdy neříkal. Musím ale připustit, že ve volební kampani udělal řadu zásadních chyb.

Profesor Oskar Krejčí říká, že dění na Slovensku je předobrazem dění v České republice. Co si o tom myslíte vy?

Nejdříve bych pár vět řekl o Visegrádské čtyřce. Kotleba se Sulíkem se jakoby vydávají po stopách Orbána a Gábora Vona, takže stran Fidesz-MPSZ a fašizoidního Jobbiku, které vládnou v Maďarsku asi deset let. Tvrdý antibruselský tón Kaczyńskeho otřásá celou administrativou v Bruselu a výroky prezidenta Zemana jsou slyšet od Washingtonu až do Somálska. Slovensko se nepochybně vydalo na tuto cestu. Do jaké míry se v České republice přežil koncept exprezidenta Klause, který v zásadě získal světový věhlas dvěma tvrzeními, že celá ekologická krize je výmysl a Evropská unie směřuje k neřešitelným problémům, se dá jen těžko odhadnout z Bratislavy. Pravdou je, že poměry v Praze vždy měly velký ohlas a hýbaly i vnitřní politikou Slovenska. Myslím si, že slovenské poměry ovlivňovaly českou politickou scénu i v minulosti zcela minimálně. Takový je můj názor jako bývalého poslance Federálního shromáždění. 

Vy už jste s rekapitulací vlastně začal. Když to shrneme. Na Slovensku vyhrál volby Smer – SD, do parlamentu se dostaly také Slovenská národní strana a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. V Maďarsku se premiér Viktor Orbán netají svým odmítavým postojem k Bruselu v otázce imigrace. Pokud by ve Francii posílila, nebo dokonce zvítězila ve volbách Národní fronta Marine Le Pen a Velká Británie se rozhodla pro vystoupení z EU, co může následovat? „Právě teď jsme jen dvě či tři špatné volby vzdáleni od konce NATO, konce Evropské unie a možná konce liberálního řádu, jak jsme ho znali,“ píše na Britských listech Anne Applebaum. Také se domníváte, že se může zavedený systém zbortit?

Já bych navázal na předešlá slova. Nevím, zda by slovenské volby mohly zásadně inspirovat nadcházející volby v příštím roce v České republice. Nepochybně ale v celé Evropě se rozhoduje o tom, zda se vydá směrem postupného rozpouštění integračních systémů, nebo naopak. Uvidíme v létě po britském referendu. Migrační vlna bude ještě dva tři roky pokračovat nezměněným tempem a bude jen přilévat olej do ohně dezintegračních snah v našich zemích.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať si paní Šabatová nastěhuje dvacet Romů do bytu. Stát je na ně moc laskavý, nedonutí je dělat, promlouvá senátor- továrník, který jim dává práci

0:01 Ať si paní Šabatová nastěhuje dvacet Romů do bytu. Stát je na ně moc laskavý, nedonutí je dělat, promlouvá senátor- továrník, který jim dává práci

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Kdo chce, může dneska dělat. Lidí na práci je málo. Žádná diskriminace tu není. T…