Snaha o přímé zatažení Ruska do války a multipolární svět ve stylu "všichni proti USA a EU". Exministr Bašta nejen k Ukrajině

23.01.2015 7:49 | Zprávy

ROZHOVOR Současná ukrajinská vláda skončí špatně. Když mučí své občany zimou, hladem, žízní a bombarduje, budou prý ještě kyjevští politici rádi, když skončí „jen“ u haagského soudu. ParlamentnímListům.cz to v analýze současného vývoje kolem Ruska a Ukrajiny řekl bývalý velvyslanec v Kyjevě i Moskvě a exministr Jaroslav Bašta. Rusům sice prý začínají hodně těžké časy, jenže oni na to jsou připraveni a v minulosti to už zažili.

Snaha o přímé zatažení Ruska do války a multipolární svět ve stylu "všichni proti USA a EU". Exministr Bašta nejen k Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Po ostrých bojích přišla ukrajinská armáda o doněcké letiště, ale nebojuje se zdaleka jen tam. Přestože Porošenko ukazuje nové nablýskané tanky, ukrajinská armáda podle odhadů funguje už jen z posledních rezerv, objevují se informace, že separatisté dostávají významnou pomoc z Ruska (techniku i nové síly) a že autentičtí separatisté jsou cvičeni v ruské Rostovské oblasti. K tomu je možné registrovat i zmínky o konfliktech mezi samotnými separatisty. Můžete rozebrat tyto jednotlivé body? Čemu z toho věřit?

Boj o doněcké letiště představoval prestižní záležitost pro obě strany konfliktu už od loňského dubna. Vítězství povstalců bude nepochybně využito propagandou z obou stran. Ukrajinská armáda na tom opravdu není z hlediska výzbroje dobře, protože většina bojeschopné těžké techniky v posledních dvaceti letech skončila v Africe. I část těch Porošenkových nablýskaných tanků pochází z lodi, kterou vloni vrátili z její cesty někam na rovník. Rusko oba vzbouřené regiony nepochybně podporuje, ale neznámou stále zůstává, jak masivní ta pomoc je. Všechny podobné informace pocházejí z ukrajinských zdrojů, a ty od dubna hovoří jen o příchodu ruské armády na východ Ukrajiny. Neříkají nic o tom, že by ten pohyb vedl i zpět, takže když informace ukrajinských zdrojů sečteme, je v Doněcku, Luhansku a na Krymu celá ruská armáda i s jejími zálohami. Konflikty mezi separatisty existují, nejzávažnější je asi napětí mezi luhanským a doněckým vedením tzv. lidových republik. Ukrajinci bojují jen s Doněckem, což k rozdmýchání nesvárů přispívá.

A do jaké míry máme vidět naději na změnu po středečním nočním jednání ministrů zahraniční Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa v Berlíně? Dohoda sice existuje, ale bude snaha z obou stran ji naplnit v praxi? Která ze stran vůbec podle vás obecně dosud více nenaplňovala dohody? Vzájemně se obviňují Ukrajinci i Rusové z téhož…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…