Sobotka přinese Zemanovi demisi, a co bude dál? Profesorka Dvořáková nabízí velmi drsnou variantu

02.05.2017 16:13

ROZHOVOR Hodně drsné vyústění demise vlády, kterou hodlá podat premiér Bohuslav Sobotka, může být podle profesorky politologie Vladimíry Dvořákové, že sestavením nové vlády pověří prezident Miloš Zeman předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Vychází přitom z logiky toho, jak vznikl kabinet Jiřího Rusnoka, který ke svému více než půlročnímu vládnutí nepotřeboval důvěru Poslanecké sněmovny. Chápe proto interpretaci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který se obává, že tato demise může velmi nahrávat tandemu Miloš Zeman, Andrej Babiš.

Sobotka přinese Zemanovi demisi, a co bude dál? Profesorka Dvořáková nabízí velmi drsnou variantu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoložka Vladimíra Dvořáková při rozhovoru

Co říkáte na oznámení premiéra Bohuslava Sobotky, že jeho vláda podá demisi?

Já samozřejmě nevím, co přesně všechno vedlo k tomu rozhodnutí, jaké všechny alternativy si pan premiér probíral, než se k tomu rozhodl. Pro mě to tedy bylo velmi překvapivé. Trochu mi to přišlo, že možná ten výsledek je svým způsobem v zajetí téhle krizové situace, jak vznikla. Ne že by to nebyla dlouhodobá záležitost, ale že ten výsledek možná pak už nakonec žil svým vlastním životem a dostal se tam, kde ho původně nikdo nechtěl.

Jaké důsledky může toto rozhodnutí předsedy vlády mít? Přicházejí v úvahu i předčasné volby, přestože už je stanoven termín těch řádných na 20. a 21. října?

Předčasné volby nečekám právě proto, že už je termín dán. Ale hlavní důvod je ten, že si nemyslím, že by se pro ně v Poslanecké sněmovně našla většina. Všichni už počítají s tím ohlášeným termínem voleb, a proto předpokládám, že mají připravenu i určitou strategii volebních kampaní, vždyť máme pět a půl měsíce před volbami. Takže si moc nedokážu představit, že by místo v říjnu byly volby třeba v srpnu. To není v zájmu žádné z politických stran.

Anketa

Sobotka shodil vlastní vládu a...

hlasovalo: 4957 lidí

Když ne předčasné volby, tak jaká možná východiska z nastalé situace se nyní rýsují?

Podle našich ústavních pravomocí a tradic by scénář měl být, že by parlamentní strany hledaly nějaké řešení. Prezident by současnou vládu požádal, aby vládla v demisi, dokud nebude jmenován nový premiér, to udělat musí. A pak by se očekávalo, že se pan prezident sejde se zástupci parlamentních stran a bude hledat nějaké řešení pro prozatímní vládu do voleb s takovým hodně omezeným mandátem, tedy s předpokladem, že nebude vymýšlet něco nového.

Pak by prezident najmenoval vládu vzniklou z dohody parlamentních stran. Tohle by byl scénář, který bych očekávala z logiky našeho politického systému. Ale vezmu-li logiku, jak vznikla Rusnokova vláda, jak vládla i nadále, když nedostala důvěru, že vládla ještě čtvrt roku po volbách, tak mám obavy, že scénář komunikace pana prezidenta s parlamentními stranami a hledání přijatelné vlády do voleb tímto způsobem asi nenastane. Pan prezident si možná nominuje vládu bez ohledu na to, jestli má vůbec šanci získat důvěru, nebo nemá šanci, což bylo v případě Rusnokovy vlády. Takže tuhle možnost nevylučuji.

Jak by mohla vypadat taková „Rusnokova vláda číslo dvě“?

V úvahu přichází i taková hodně drsná varianta, že pan prezident požádá pana Babiše, aby vládu sestavil on. To je první věc, která člověka napadne. Jenom přemýšlí, jestli jsme se opravdu dostali už tak daleko.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Velice rozzlobeně na tento premiérův krok reagoval pro Českou televizi předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Proč by zrovna jeho strana a on osobně měli mít z nastalé situace největší hrůzu?

Za tím, proč je člověk naštvaný, mohou být osobní animozity, mohou být obavy o fungování systému. To, co jsem říkala předtím, je spíš obava o fungování parlamentního systému v momentě, kdy se ignoruje, a naopak se jmenuje vláda, která bude posilovat spíše zájmy jednoho člověka, jenž navíc ještě bude v prezidentské kampani. Takže jedna věc je tohle riziko, které tam vidím.

A druhá věc samozřejmě je, že víme, že pan Kalousek byl člověk, kterého pan prezident velmi odmítal a vlastně dával najevo, že jmenoval Rusnokovu vládu proto, aby způsobil odchod pana Kalouska z vlády. Také se ví, že konflikt pan Kalousek – pan Babiš byl rovněž velmi vyostřený. A interpretace pana Kalouska, že ve své podstatě tato demise je něco, co nakonec může velmi nahrávat tandemu Miloš Zeman – Andrej Babiš, má určité racionální jádro. Z jeho pohledu to jsou asi klíčové věci, kterých se obává a které takto vnímá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Jsme okrádáni o miliardy. Lži občanům. Rada ČT má úkol oklamat veřejnost. Poslanec Volný zjistil zajímavé věci

17:36 ČT? Jsme okrádáni o miliardy. Lži občanům. Rada ČT má úkol oklamat veřejnost. Poslanec Volný zjistil zajímavé věci

ROZHOVOR „Rada je volena politicky Sněmovnou podle výsledku voleb, dohodnuté koalice a výsledků záku…