Somálsko, Sýrie, a teď se prý můžeme dočkat něčeho podobného i přímo v Evropě. Chaos, kolaps západního modelu společnosti. A je to prý nevyhnutelné, vědci to objevili už dávno

12.09.2015 17:35 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Vysokoškolský pedagog Pavel Nováček z Univerzity Palackého v Olomouci přednáší o udržitelném rozvoji a rozvojové pomoci v mnoha zemích světa. Neváhá označit současnou situaci, v níž se nacházíme, za zlomovou. Změna ale podle něj může trvat několik desítek let. K uprchlíkům by měla Evropa podle Pavla Nováčka přistupovat obezřetně. Bezbřehé otevření se by mohlo znamenat její zánik.

Somálsko, Sýrie, a teď se prý můžeme dočkat něčeho podobného i přímo v Evropě. Chaos, kolaps západního modelu společnosti. A je to prý nevyhnutelné, vědci to objevili už dávno
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

V souvislosti s budoucností civilizace se často zmiňuje pojem trvale udržitelný rozvoj. Jak se změnil jeho obsah v posledních letech?

Pojem je známý od roku 1987, ale americký kolega Gerald O. Barney o něm říká, že je to koncept pro slunečné dny. Tomu současná doba příliš nenahrává, po velmi optimistických devadesátých letech se dostáváme do doby turbulencí, chaosu a možná i převažujícího pesimismu. O udržitelný rozvoj je třeba dál usilovat, ale vyhlídky jsou podle mě rozporuplné.

Kde vidíte pro současnou civilizaci největší rizika?

Jsou to podle mě neochota a neschopnost uvažovat v delším časovém horizontu. Když se podívám po České republice i Evropě, chybějí státníci. Lidé, kteří by byli schopni prosazovat věci důležité, byť třeba nepopulární, možná přijdou až v době skutečné krize. Všechna témata dnes válcuje imigrační krize, ale v těsném závěsu za ní jsou klimatické změny. O těch víme nejméně čtyři desetiletí, ale dokud se nás nezačnou bezprostředně týkat, nejsme je ochotni brát v potaz. Hodně cestuji a kvalifikovaně mohu prohlásit, že změny jsou viditelné a lidé na různých kontinentech vnímají, že něco se skutečně děje. Problém je v tom, že jsme odsouzeni žít v nejistotě, protože nevíme, co se přesně stane a kdy k tomu dojde. Dnes už nikdo neříká, že klimatické změny neprobíhají, spory se vedou o to, jak významný je vliv člověka a hlavně jaké bude mít důsledky.

Do jaké míry má člověk budoucnost v rukou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…