Stanislav Huml si přečetl dokument podepsaný v Bukurešti Hamáčkem a užasl. Už prý jen chybělo, abychom vyhlásili Rusku válku. Ještě že je tu poslední mohykán Zeman

08.11.2015 19:53

„Pan prezident Zeman je poslední mohykán, který nám alespoň trošičku napravuje reputaci v těch zemích, kam jezdí,“ prohlásil na adresu Miloše Zemana poslanec Stanislav Huml. Pro ParlamentníListy.cz promluvil také o tom, zda se Rusko podle jeho názoru chová agresivně a jestli je třeba posílit vojenskou přítomnost NATO, jak žádala na jednání v Rumunsku devítka spojeneckých zemí včetně České republiky. „Nevidím, že by se Rusko chovalo agresivně,“ říká Huml, který sestřelení ruského letadla považuje za pravděpodobnou odvetu Islámského státu.

Stanislav Huml si přečetl dokument podepsaný v Bukurešti Hamáčkem a užasl. Už prý jen chybělo, abychom vyhlásili Rusku válku. Ještě že je tu poslední mohykán Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Huml

Co říkáte na rezignaci Ivana Bílka z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů? Byly za tím politické tlaky, i když tento důvod Ivan Bílek odmítá? On sám tvrdí, že rezignoval, aby organizaci nepoškodil…

Tlak na něj vyvíjen byl, o tom není žádný spor. Zaprvé byl veřejně kritizován ministrem vnitra, což je člověk, který do toho má co mluvit. A navíc po té schůzce s premiérem z toho také nevyšlo žádné pozitivní hodnocení. Takže ten tlak na něj opravdu byl.

On ale tvrdí, že neodešel kvůli tomu...

No tak nám to na komisi také říkal, že nechce škodit organizaci. Je to střízlivé, rozumné vyhodnocení. Já bych řekl, že to byl krok, který si vyhodnotil správně. A té organizaci určitě neublížil, že odešel. Já to schvaluji.

Kvůli údajně „agresivním postojům“ Ruska žádala devítka spojeneckých zemí včetně České republiky na nedávné schůzce v Rumunsku o další posílení vojenské přítomnosti NATO na svém území. Naši republiku zastupoval předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček. Jak sám řekl, vyzval k posílení kolektivní obrany NATO. Co na to říkáte?

Tak zaprvé já nevidím, že by se Rusko chovalo agresivně a že bych z toho měl strach. To tedy opravdu nevidím. Oni to na tom jednání zdůvodňovali dokonce i tím, že agresivita byla na Krymu. Já tedy dávám přednost sebeurčení národů a referendu a hlasování a ti lidé se tam rozhodli. A rozhodli se svobodně, nikdo je nenutil. A rozhodla se jich drtivá většina, ta anexe byla tehdy opravdu bez jediného výstřelu. Když to vezmeme na východě Ukrajiny, tak už jenom to, že jeden a půl milionu lidí uteklo do Ruska, tedy k „agresorovi“, také o něčem svědčí.

Já vnímám NATO jako obranný pakt, a to obranný pakt proti vnějšímu nepříteli, a ne proti vlastním obyvatelům. A zatím všechny ty problémy, které se na tom Východě dějí, se vždycky dějí vlastními občany, to si všimněte. Ať je to Ukrajina nebo ať je to Pobaltí.

Takže s tím posílením NATO nesouhlasíte?

Já jsem to komentoval u sebe na Facebooku, že jsem rád, že alespoň nikomu nevyhlásili válku. Protože ve finále ona to je opravdu deklarace jen něčeho politického… Rozhodně to nenahrazuje usnesení Parlamentu. Když někam vysíláme vojáky, tak na to musí být souhlas celého Parlamentu, a když přijímáme vojáky na dlouhodobý pobyt, také. Jinak ale to, co požadují, opravdu považuji za nesmysl. Česká republika je v NATO, takže všechna naše kasárna jsou vlastně základnami NATO. Takže proboha co chceme posilovat. Jestli se rozhodli pozvat americkou armádu, měli to říct na rovinu. Mám navíc pocit, že evropská armáda by měla v současné době řešit úplně jiné problémy. A to jsou uprchlíci, běženci, to je ochrana vnější státní hranice Evropské unie.

Jak vůbec hodnotíte naši současnou zahraniční politiku a třeba i to, co dělá prezident Zeman? Někteří mu vyčítají cesty do takových zemí, jako je Čína, říkají, že je proruský...

Já panu prezidentovi nevyčítám vůbec nic. Mám pocit, že je to poslední mohykán, který se chová pragmaticky a alespoň trošičku nám napravuje naši reputaci v zemích, kam jezdí.

A prezidentovy názory ohledně uprchlické krize?

Já jsem panu prezidentovi trošku oponoval, když prohlásil, že jsme v podstatě ve válce. Pokud ano, je to válka velmi nebezpečná už proto, že já třeba vlastně vůbec nevím, s kým je. Už se začínám přiklánět k tomu názoru, že obecně za to může pravděpodobně někdo z Islámského státu nebo ten, kdo celou tu ideologii má na starosti, nějaký jejich hlavní imám. Když si připomenu Kaddáfího, který prohlásil, že „Evropu dobydeme dělohami našich žen“, tak ono to už tak pomalu začíná vycházet. Uprchlická krize je velký problém. Když vidíte, jak jsme na tom s porodností, jak ubývá evropská populace, ono to vypadá, že nás muslimské národy převálcují daleko rychleji, než jsme si mysleli. Takže je-li to válka, jak říká pan prezident, o čemž já trošku pochybuji a myslím si, že je více faktorů, které na to mají vliv, tak jestli má pravdu pan prezident, tu válku asi už prohráváme.

A ostatní prezidentovy názory na uprchlickou krizi, za které nás Západ často kritizuje?

Já s panem prezidentem souhlasím. Ještě jsem nenarazil na názor prezidenta, který bych tvrdil, že je špatný. V posledních jeho výrocích nemám ani jeden, jenž by byl špatný. Ale je tam opravdu něco na diskusi a je to na dlouhou diskusi. Mělo by se o tom hodně diskutovat i v médiích, bohužel naše česká média jsou hodně jednostranná.

Myslíte, že se ta obrovská vlna migrantů přes zimu zastaví, jak někteří lidé doufají?

Já se obávám, že se to nezastaví, a to ani přes zimu. Naopak, začne to přes zimu gradovat, protože ti lidé začnou mít problém. Je otázka, kdy umrzne první uprchlík. Na zimu není většina z nich vůbec připravena.

K nedávnému pádu letadla, které letělo z Ruska, se údajně přihlásil Islámský stát. Je to podle vás opravdu odveta za to, co Rusko podniká v Sýrii, jak se prý podle nejnovějších zpráv islamisté vyjádřili?

Pravděpodobně šlo opravdu o odvetu.

Jak vůbec hodnotíte to, co Rusko teď v Sýrii podniká?

Zaplať pánbůh, že tam podniká to, co podniká. Kdyby to udělali Američani dávno, tak už možná bylo po válce. A docela mi vadí, že Američané opět, jak to tak vypadá, dávají zbraně druhé straně. Takže místo, aby se konflikt umrtvil, aby se bojujícím stranám ty zbraně sebraly, tak se to ještě podporuje?

A co podle vás k tomu Ameriku vede?

To se mě moc ptáte. Důvod neznám. Ale tak nějak tuším, že jde hlavně o ropu a o vliv na Blízkém východě.

Pokud opravdu ruské letadlo sestřelil Islámský stát, co si myslíte, že to znamená pro boj s terorismem? Dali nám tím teroristé opět najevo svou sílu?

Já za sebe musím říct, že jsem letěl na dlouhou dobu naposled. Samozřejmě se může stát, že těchto věcí bude víc. Kvůli větší bezpečnosti se tak budeme muset mimo jiné možná vzdát i některých technických vymožeností. Například díky speciální aplikaci máme možnost vidět nad celou Evropou, kdy je přesně v tento okamžik které letadlo, máte možnost koukat on-line, kudy letí, v jaké výšce letí. Je to úžasná věc, ale kvůli bezpečnosti se bez podobných věcí možná budeme muset alespoň na nějaký čas obejít.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU se ničí sama, Rusku stačí jen čekat a bohatnout. Diplomat Novotný rozebral, proč Ukrajina chce válku

18:23 EU se ničí sama, Rusku stačí jen čekat a bohatnout. Diplomat Novotný rozebral, proč Ukrajina chce válku

Podle diplomata Jaromíra Novotného je iniciátorem konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou právě Ukrajina a…