Starosta Bílovce: Je přeci jasné, kdo vyhraje volby

12.3.2012 10:22 dop.

ROZHOVOR Volby žádnou změnu nepřinesou a vláda zřejmě vydrží do konce svého volebního období, řekl ParlamentnímListům.cz starosta moravskoslezského Bílovce Petr Klimek (BEZPP).

Starosta Bílovce: Je přeci jasné, kdo vyhraje volby
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Bílovce Petr Klimek

Pane starosto, začátek roku přinesl mnoho změn. Nejvíce citované, respektive kritizované, jsou ale reformy ministra Drábka. Jak pociťuje start reformy práce u Vás? Měli jste na úřadech se spuštěním nového systému problémy?

Problémy zaznamenal především Úřad práce, našeho Úřadu se reforma tolik nedotkla. Je sice pravdou, že naši zaměstnanci museli některým klientům opětovně vysvětlovat změnu, která nastala a fakt, že výplata sociálních dávek již nemá s městským úřadem nic společného. Transformace z naší strany však proběhla velmi plynule a bez problémů.

Jediným problémem, který stále řešíme je fungování veřejné služby. Její zajištění je ze zákona garantováno Úřadem práce. Ten se však snaží zodpovědnost a především finanční náklady spojené s výkonem veřejné služby přenést na města, což je pro město Bílovec absolutně nepřípustné. Tudíž se dnes nacházíme ve stádiu, kdy veřejná služba na území našeho města nefunguje a s Úřadem práce jednáme o smluvních podmínkách tak, ať možnosti veřejné služby využijeme. Zdali nalezneme společnou řeč, je otázkou dalších jednání.

A jak byste hodnotil celkové fungování vlády? Domníváte se, že se jí podaří dostát svým předvolebním slibům nebo vláda padne dřív, než skončí její mandát?

Domnívám se, že vláda vydrží do konce svého volebního období. Jako nestraník jsem přesvědčen,  že současná vláda musí řešit dlouhodobé zadlužování naší země a že reformní kroky, ke kterým přistupuje, jsou vesměs nutné, i když nepopulární. Je však také pravdou, že některá přijímaná opatření ve vztahu k reformám, se jeví  jako nekoncepční.

Mrzí mne, že vláda nebere zástupce občanů v samosprávách jako své partnery k jednání a jejich praktické návrhy na řešení problémů spojených s chodem měst a obcí nebere v potaz.

Častým tématem je v poslední době i ochrana životního prostředí, co pro ni děláte Vy? A jak se stavíte ke krokům vlády v této oblasti? Mám na mysli například kontrolu toho, čím lidé topí či připravovanou uhlíkovou daň, která se však ale podle mnohých kritiků nebude vztahovat na největší znečišťovatele ovzduší.

Připravovanou novelu zákona o ochraně ovzduší velmi vítám. Obzvlášť v našem kraji je zapotřebí se ochranou životního prostředí a s ní související čistotou ovzduší zabývat. Z pohledu samosprávy bych uvítal nástroj, kterým bychom mohli kontrolovat a sankcionovat ty, kteří pálí odpad, který se dá vytřídit. Naleznutí řešení však bude velmi komplikované.

Pokud budeme hovořit o Bílovci. Jaké největší problémy sužují zdejší obyvatele, a jak se Vám daří tyto problémy řešit?

Mezi nejpalčivější problémy zajisté patří nezaměstnanost. Největší zaměstnavatelé minulých let se potýkají s ekonomickými problémy a toto se projevuje na kupní síle našich obyvatel. Ta samozřejmě následně ovlivňuje místní živnostníky a maloprodejce.

Dalším problémem, který místní obyvatele trápí, je nárůst počtu přistěhovalých, nepřizpůsobivých občanů.

Jak je to s bezpečností občanů ve městě?

Co se bezpečnosti občanů týče, tak se domnívám, že se občané bezpečně cítí. Snad jen v jedné problémovější lokalitě našeho města, kde je provozována soukromá ubytovna pro nepřizpůsobivé občany, se místní občané cítí méně bezpečně. Projevuje se to především v tom, že mají obavy pouštět své děti samy do školy, či procházet danou lokalitou v podvečerních hodinách.

Jak byste hodnotil infrastrukturu ve městě? Častým problém bývá i nedostatek míst k parkování, trápí tento problém i Vaše město?

Infrastruktura města Bílovec je dle mého názoru na velmi dobré úrovni. S nedostatkem parkovacích míst se potýkáme, ale tento novodobý problém řeší dnes, dle mého názoru, každé město. Jedná se především o lokality panelových sídlišť a snahou města je tuto insuficienci řešit.

Plánujete pro letošní rok výstavbu nových bytů, je to potřeba? A pokud ano, jaké typy v Bílovci nejvíce chybí?

Nová bytová zástavba není v Bílovci v současné době plánována. Investiční priority města směřují především k renovaci a údržbě současného bytové fondu, který je bohužel ve velmi špatném stavu. Zajisté si budeme muset položit otázku, zdali je  správa více jak 300 bytů pro město rentabilní, či nikoliv.

Co je Vaší prioritou pro letošní rok? Do čeho bude město například letos investovat?

Naší hlavní prioritou pro letošní rok je úspěšně realizovat a administrovat čtyři významné investice, na které nám byla poskytnuta dotace z Regionálního operačního programu. Jedná se o rekonstrukci objektů nacházejících se v centru města, a to  Muzeum, věž kostela Sv. Mikuláše a rekonstrukce povrchů tří komunikací nacházejících se v městské památkové zóně.

Jakou změnu očekáváte vzhledem k blížícím se krajským volbám?

Neočekávám vůbec žádnou změnu. Dle mého názoru je zcela jasné, kdo volby vyhraje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. NovýTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fialova vlastní slova. Obrátila se proti němu. A Zdeněk Koudelka ví jak

14:20 Fialova vlastní slova. Obrátila se proti němu. A Zdeněk Koudelka ví jak

POLOČAS ROKU HRŮZY Ústavní právník Zdeněk Koudelka se ve svém hodnocení prvního půlroku Fialovy vlád…