Jak vidíte v současné době situaci českých vesnic v rumunském Banátu?
Míšení populace je okem viditelné, obyvatelů ubývá rok od roku, to je první věc. Navíc nejde o nic nového a jiného. Když se podíváme na míšení obyvatelstva i v dalších částech Rumunska, je to podobné. I zde počet obyvatel klesá. Co se týká soužití mezi českou krajanskou komunitou a Rumuny, je bezproblémové a nikdy nebyly žádné potíže.
Je třeba určitě vyzdvihnout vstřícnost ať již rumunské vlády, župy nebo měst, pochopení české a slovenské komunity bylo v Banátu vždy nadstandardní a ukázkové…
Pro nás je to normální a myslím, že by to mělo být tak v každé společnosti. Komunita je součástí Rumunska, a to je členem Evropské unie, a tedy vzájemné žití bylo společné.
Ještě před vstupem Rumunska do EU, kdy si čeští a slovenští krajané v devadesátých letech, kdy tam díky ukončení především hornických profesí velmi vzrostla nezaměstnanost, mohli přivydělávat turistikou, jezdila sem auta s českou poznávací značkou a platilo se českou korunou. To je přece více než nadstandardní vztah…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala