Štěpán Kotrba doplňuje Topolánka: CIA nemá v Praze cedulku na dveřích

20. 5. 2016 13:01

ROZHOVOR Bývalý premiér Mirek Topolánek ohromil svým prohlášením v rozhlasové debatě, že českou politiku, ale dokonce i soudy, aktivně ovlivňuje americká rozvědka CIA. Publicista Štěpán Kotrba pro ParlamentníListy.cz slova bývalého ministerského předsedy ještě rozvinul.

Štěpán Kotrba doplňuje Topolánka: CIA nemá v Praze cedulku na dveřích
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba
reklama

Anketa

Kvitujete fakt, že ministr Daniel Herman vystoupil na sněmu Sudetoněmeckého krajanského sdružení?

7%
93%
hlasovalo: 10846 lidí

Topolánek se na téma CIA dostal, když v pořadu Interview Plus Českého rozhlasu hovořil o trestní kauze svého poradce Marka Dalíka, kterou prohlásil za „nestoudný justiční zločin“ (Dalík byl nepravomocně odsouzen k pětiletému vězení – pozn. PL). Následně zašel ještě dále a vyjádřil názor, že za Dalíkovým odsouzením je vliv USA, které v nákupu obrněnců Pandur, kvůli kterému byl Dalík odsouzen, také figurovaly; a nejspíš Američané nebyli spokojeni s jeho výsledkem.

„Američani nejsou zvyklí přicházet o peníze nikde na světě a ukazuje to jejich vztah k banánové zemi, jakou je Česká republika,“ doplnil bývalý premiér. A proto nasadili své páky. Jejich rozvědka CIA má podle Topolánka významný vliv na českou justici a nyní jej neváhala uplatnit. „Pokud celou situaci kolem Pandurů přijede řešit člověk, jenž má blízko k CIA, který se jmenuje Jackowicz, tak to nemůže být náhoda,“ uvedl na důkaz.

VYSTOUPENÍ MIRKA TOPOLÁNKA ZDE

Tvrzení, že CIA ovlivňuje českou justici, má podle něj reálný základ. „Není to jen spekulace,“ ujistil předseda vlády z let 2006–2009. ParlamentníListy.cz na základě jeho slov vyzpovídaly publicistu Štěpána Kotrbu, který se otázkám světové politiky věnuje dlouhodobě.

Má pravdu bývalý premiér Topolánek, když tvrdí, že CIA má vliv na české soudy?

Tak za prvé: Topolánek nejspíš ví, jak se kupovaly Pandury. A tím nemyslím jen kauzu známou jako Dalíkova, ale i účinkování náměstka Bartáka. Že by si české tajné služby nepohlídaly zbrojní kšeft desetiletí, o tom silně pochybuji… Premiér musel být informován. Velvyslanec USA v Česku Richard Graber jednající se samotným šéfem americké zbrojovky na půdě pražského zastupitelství? To vám připadá normální?

A za druhé: V dubnu 2001 jsem narazil na značně nestandardní americkou instituci, která zakotvila dlouhodobě v České republice s úmyslem „školit“ české státní zástupce, policisty a soudce. V čem? V americkém právu? Od toho jsou právnické fakulty v USA. V českém právu? Od toho jsou zdejší právnické fakulty...

Co je to „značně nestandardní americká instituce“? Co si pod tím máme představit?

„Značně nestandardní“ berte jako mé eufemistické hodnocení rozsahu i kvality činnosti organizace, operující z vysokými stromy obklopené tiché vily v Praze posledních patnáct let.

Za prodej sídla americké instituci CEELI (Central and East Europe Law Initiative), placené z prostředků vlády USA prostřednictvím vlivových agentur USAID a Freedom House, řízených ministerstvem zahraničí USA, a spřátelených organizací přímo provádějících intervenční americkou politiku, tedy Open Society Institute a Soros Foundation, se velmi vehementně přimlouval tehdejší prezident Havel. Písemně. Dá se říci, že lobboval. Způsobem, jakým to uměl jen on. Dopisem, kterým děkoval za cenu CEELI, udělenou mu na výročním zasedání Americké asociace právníků ABA, až devótně příznivě hodnotícím činnost CEELI (která tehdy fakticky neexistovala) s oceněním, že CEELI bude sídlit v Praze. I když tu ještě nesídlila. Stejně tak lobboval makedonský prezident Kiro Gligorov a předseda Senátu Petr Pithart.

Český prezident lobboval za organizaci, která podle svých vlastních slov chtěla „napomoci právní reformě v bývalých postkomunistických zemích střední a východní Evropy“ a zároveň „vytvářet odborné analýzy místního legislativního prostředí“. Ve správních orgánech CEELI působil tehdy i soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl, předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová a bývalý hradní politolog Jiří Pehe. Vlastníkem Gröbeho vily, parku a Dolní Landhausky byla městská část Praha 2. CEELI dostala od zastupitelů celý park včetně vily Moritze Gröbeho a všech dalších nemovitostí do pronájmu na 75 let, a to za symbolickou cenu 100 tisíc korun ročně. To je dobrá cena i důvod k ceně, která nic nestojí, nemyslíte?

Činnost americké „dobročinné“ kanceláře v Praze schvaloval výbor guvernérů Americké komory právníků. Teprve v dubnu 1999. Právnické fakulty v Česku prý nabízejí jen málo předmětů, které by se zabývaly osobním a lidským právem, etikou, právem Evropské unie, duševním vlastnictvím, alternativním řešením sporů, právem neziskových organizací a nebo praktickou zručností advokátů, tvrdila tehdy Americká komora právníků.

Co je na tom divného?

Na lobbingu českého prezidenta byla divná intenzita jeho zájmu o jakési americké právníky… Proč?

Ale… Vzápětí bylo jasno. První z výukových tréninků trénoval české soudce. Věnoval se tématu „Soudnictví v demokratické společnosti“, oficiálně ho zahájil 24. května 2000 americký velvyslanec v České republice John Shattuck. To je normální?

Jednotliví studenti kursů CEELI se nepřihlašují sami, jsou dodnes vybíráni prostřednictvím existující sítě lokálních zástupců CEELI. Ti je k programu vyzývají a provádějí s nimi pohovor. To je klasická verbovka.

Institut CEELI prováděl v červnu 1993 i analýzy právního prostředí, které vymezuje činnost politických stran a politických hnutí v České republice. Co je americké advokátní asociaci po tom? To je normální?

Bývalá soudkyně amerického Nejvyššího soudu Sandra Day O’Connorová zde v roce 2007 přednášela „o soudcovské nezávislosti“. Zúčastnili se soudci z více než 30 zemí, včetně několika předsedů soudů, mimo jiné z Afghánistánu a z Iráku. Institut CEELI poskytl školení stovkám soudců a právníků iráckých, pracovníkům justice Nigérie, Tuniska, Mexika a Kolumbie. CEELI pracuje od Konga po Kambodžu, od Ekvádoru po Maroko... Jeho činnosti se účastnil i americký velvyslanec Norman L. Eisen či Shpresa Becaj, předseda Nejvyššího soudu Albánie. Stál podle své výroční zprávy i za výzvami k „právnímu státu“ při převratech arabského jara na Středním východě a v severní Africe. To je pro americké advokáty normální? Nyní v Praze CEELI provádí tréninkové programy pro soudce v arabském světě. To je normální?

Účastníky kursů strategického řízení obchodu a prosazování exportu v České republice a na Slovensku školili experti protišpionážní sekce U.S. Department of Justice. Do seminářů zde chodili vybraní čeští státní zástupci, policisté a celníci. Instruktory jim byl také meziresortní tým složený z pracovníků amerického ministerstva spravedlnosti, ministerstva obchodu a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI – americké kontrašpionáže). To je normální?

Kursy práva duševního vlastnictví pro sedm soudců ukrajinského Nejvyššího soudu, pět soudců odvolacích soudů a devět soudců prvního stupně sponzorovala tabáková firma Phillip Morris International a farmaceutická firma Pfizer. To je pro americké advokáty normální?

Stejnými kursy mimo Čechů prošli i soudci Kazachstánu, Ruska, Ukrajiny a Moldavska, Slovenska, Egypta. CEELI školila i Transparency International či ve feministickém právu účastnice z International Women’s Association of Prague (IWAP).

Prokurátorka Lynn Mattucci, jedna z členek boardu CEELI, byla uvolněna z ministerstva spravedlnosti USA. Působila v Praze jako prostředník mezi CEELI a vládními i nevládními organizacemi.

Christopher Lehmann, současný výkonný ředitel CEELI, sloužil dříve jako hlavní zástupce ředitele amerického ministerstva spravedlnosti pro rozvoj, pomoc a vzdělávání státních zástupců v zámoří (OPDAT).

Ředitel programů Marek Svoboda, bývalý vedoucí pracovník Člověka v tísni, působil na americké ambasádě v Praze jako koordinátor činnosti českých neziskových organizací. To jen tak na okraj… To je pro americké advokáty normální?

Ředitelem pro „speciální projekty“ CEELI je Joel C. Martin. Ten se nyní zabývá střední Asií, Jižní Afrikou a západním břehem Jordánu. Zřejmě tam potřebují školení soudců ve spravedlivějším uplatňování práva šaría... Nebo jsou speciální operace řízené z Prahy nečím jiným?

Barbora Jungová se v CEELI specializuje na spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky kde rozdává granty „na podporu lidských práv“. Tomu se říká přímý střet zájmů. To je pro americké advokáty normální?

Absolventka mezinárodních studií George Washington University a stipendistka Fulbraightovy nadace Jennifer Gasparová má „více než 13 let zkušeností v oblasti řízení neziskových organizací v Rusku, východní Evropě a zemích bývalého Sovětského svazu“. To o ní říká sám Institut CEELI. Z Ruska byla žena právníka a šéfa petrohradské Nadace pro svobodný přístup k informacím Ivana Pavlova vyhoštěna jako někdo, kdo představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost na základě zákona „o právním postavení cizinců v Ruské federaci“. V něm se píše, že „povolení k pobytu může být zrušeno, pokud cizí státní příslušník obhajoval násilnou změnu základů Ruské federace, ústavního systému či jinými akcemi v RF vytvářel bezpečnostní riziko“. Petrohradská Nadace pro svobodný přístup k informacím je na seznamu zahraničních agentů. To řekla BBC.

Další absolvent George Washington University a bývalý analytik GIS Chris Diaz zase monitoruje z Prahy práva ujgurského etnika. Radost Číny si dovedete představit. Předtím působil na oddělení Izraele a palestinských věcí ministerstva zahraničí USA a předtím jako politický pracovník na americké ambasádě v Praze.

Šárka Michková byla kdysi zaměstnána v Havlově Nadaci Forum 2000 a předtím krátce jako analytička na českém ministerstvu zahraničí.

Co všechno provádí v České republice tato svérázná „neziskovka“ CEELI ?

Oficiálně školí kdekoho v kdečem. Jinak nikdo nic neví.

Homer E. Moyer Jr., bývalý ministr obchodu ve vládě Jimyho Cartera, zakladatel a předseda představenstva CEELI Institutu, je spoluautorem knihy „Kontrola exportu jako nástroj zahraniční politiky“.

Ve správní radě CEELI sedí i v Česku mediálně velmi frekventovaná profesorka srovnávací politologie z VŠE Vladimíra Dvořáková, předsedkyně Akreditační komise, držitelka Ceny Františka Kriegla Nadace Charty 77 a autorka knihy Rozkládání státu.

Dále je tam nyní soudkyně pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové Ivana Hrdličková, znalkyně práva šaría a islámského bankovnictví, dnes předsedkyně zvláštního tribunálu pro Libanon, který OSN zřídila k potrestání pachatelů vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

Právní poradcem institutu CEELI je Martin Šolc, partner advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, v minulosti předseda České advokátní komory a spolupředseda Institutu lidských práv International Bar Association. Mezi jeho hlavní právní specializace patří fúze a akvizice, restrukturalizace a právo obchodních společností včetně koncernového práva.

Do mezinárodního poradního sboru CEELI patří i předsedkyně britské parlamentní skupiny pro rozvoj podnikání v Iráku a britská obchodní zmocněnkyně pro Irák baronka Emma Harriet Nicholson of Winterbourne, členka britské Sněmovny lordů, bývalá místopředsedkyně konzervativní strany, dnes u liberálů, poslankyně Evropského parlamentu a členka Freedom House International Solidarity Committee (který sdružuje bývalé diplomaty, vlivové osoby, včetně členů Kongresu a Evropského parlamentu a důchodce americké politické scény).

Členem poradního sboru je i bývalý předseda Nejvyššího soudu Gruzie a velvyslanec Gruzie v Německu Lado Chanturia, autor gruzínského občanského zákoníku, či Daniel Lipšic, bývalý ministr spravedlnosti a ministr vnitra Slovenska ve vládě Ivety Radičové, v ranném mládí absolvent studijního pobytu na Georgetown University Law Center ve Washingtonu a později Harvard Law School...

To je dobrá vlivová sestava pro jakékoliv mezinárodní operace...

Poznámka na konec: Jestliže bývalý český premiér, který byl příjemcem zpráv českých tajných služeb, dnes říká, že CIA má vliv na české soudce, bral bych ho vážně. A dodal bych – nejen na české soudce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Martin Huml
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Docent Valenčík: Pamatujte si, jak se kdo choval. Návrh pro odpůrce Babiše. Už se nám z EU omluvili? Světová proměna se blíží

10:33 Docent Valenčík: Pamatujte si, jak se kdo choval. Návrh pro odpůrce Babiše. Už se nám z EU omluvili? Světová proměna se blíží

HŮŘ UŽ BYLO? „Problém není v tom, že se nám vedlo dobře. Problém byl v tom, že jsme se nedokázali vy…