Supertajný režim. Cenzura jako za komunismu. Listina práv pro bohaté a mocné. Mluvčí kampaně proti TTIP odkrývá zákulisní jednání o největší úmluvě století

02.10.2015 22:00 | Zprávy

ROZHOVOR Evropa posledních týdnů se zmítá v chaosu – ukrajinská krize, řecká krize, uprchlická krize. Ze všech stran se valí informace o hrůzách, neštěstích a tragédiích. V tom šumu a řevu poněkud zaniká téma, které má výrazně změnit parametry obchodní spolupráce Evropy a Spojených států amerických – smlouva o Transatlantické obchodní a investiční spolupráci. Její tajné vyjednávání vzbudilo vlnu nevole napříč evropskou i americkou veřejností. V zahraničí běží kampaň Stop TTIP, v České republice její modifikace pod názvem Špatný vTTIP. Její mluvčí je Petra Němcová.

Supertajný režim. Cenzura jako za komunismu. Listina práv pro bohaté a mocné. Mluvčí kampaně proti TTIP odkrývá zákulisní jednání o největší úmluvě století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti geneticky modifikovaným potravinám ,firmě Monsanto a TTIP

Kdybyste měla stručně neznalému čtenáři vysvětlit zkratku TTIP – co by vás napadlo jako první?

TTIP je supertajná obchodní úmluva mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Jde v ní o to, kdo, jak a v čím zájmu bude vytvářet pravidla, která rozhodují, jak bezpečné budou potraviny, jež denně jíme, jaké toxické chemikálie se dostanou do našeho jídla, oblečení, kosmetiky a dalších výrobků. 

Problém je, že TTIP od začátku jde na ruku velkým hráčům, kteří mají dostatečné prostředky, aby ovlivnili pravidla ve svůj prospěch. Shrnuto a sečteno: TTIP je listina práv pro bohaté a mocné, která obyčejným lidem nic dobrého nepřinese. Proti TTIP protestují odbory, spotřebitelské organizace, německý svaz malých a středních podniků, nevládní organizace hájící veřejný zájem, zemědělské organizace, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz a další a další. Petici proti TTIP už v Evropě za poslední rok podepsaly téměř tři miliony lidí. Osobnosti jako Jamie Oliver varují před katastrofálními dopady na evropské zemědělce a bezpečnost potravin.

Ví se, kdo je iniciátorem TTIP a kdo byl kým osloven jako první?

Vyjednávání začala v roce 2013 a iniciovala Evropská unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Parlamentní Listy

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…