Světoznámý geolog Ziegler: Někteří politici si nedají říct a zneužijí i naše vítězství ve sportu. Ještě že ty dva z Topky poslali čtenáři do...

13.05.2018 9:20

ROZHOVOR Když západní státy odstranily íránského šáha a s radostí tam dosadily Chomejního, vydržel jim úsměv jen krátkou dobu. Jak uvádí v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz světoznámý geolog, přírodovědec docent Václav Ziegler, prsty v tom jistě měla Saúdská Arábie, ostatně jak i v dnešním íránsko-izraelském konfliktu. Co se týká domácí scény, je více než horoucí nejen ta politická, ale především klimatická, kdy bychom se měli s pokorou připravit na a naučit se neplýtvat vodou, kterou sice mnohde ještě jako „střecha Evropy“ jí máme dost, ale na některých místech je už to povážlivé. V závěrečném zamyšlení nad novými knihami se autor mnoha odborných děl, ale i knížek pro děti pozastavuje nad nadprodukcí komiksů, které jistě nepřispívají k již tak „blekotavé a nepříliš jasně česky hovořící“ mládeži….

Světoznámý geolog Ziegler: Někteří politici si nedají říct a zneužijí i naše vítězství ve sportu. Ještě že ty dva z Topky poslali čtenáři do...
Foto: Václav Fiala
Popisek: Václav Ziegler, světově uznávaný český geolog a paleontolog

Zdá se, že nás čeká mimořádně suchý rok. Máme se jej obávat, prohlubovat studny, zachytávat tu trochu dešťové vody, co spadne?

Studně bych asi neprohluboval, ale s vodou se má šetřit a ne ji ničit a odvádět z našeho území. Rozhodně chválím každého, kdo si vody váží a to, co spadne z oblaků, nějakým způsobem zachytává, místo toho, aby to odváděl do kanalizace. Sympatickým byl nápad ministerstva životního prostředí podporovat vlastní nádržky na vodu. I to, jak chtělo budovat drobné vodní plochy v krajině. Doufám, že pan ministr Brabec od toho neustoupil a chci věřit, že se konečně začne s vodou hospodařit, místo toho, aby betonovými kanály, kterým s oblibou říkáme protipovodňová opatření, se odváděla z území našeho státu. Jestli si ovšem myslíte, že mám něco proti protipovodňovým opatřením, tak jste na omylu. Jen by se měla dělat jinak. A Vy se mne hned zeptáte jak, takže abyste se nemusel ptát, hned odpovím. Především to chce zásadní změny v zemědělství, kde rychlý odtok dešťových srážek způsobují obrovské plochy lánů osetých řepkou, kukuřicí a slunečnicí, aby se rychle vydělalo, a k těm změnám patří i změna údržby půdy - nikoliv těžkými stroji, obnovení klasických mezí, zeleň v krajině i ty drobné rybníčky. Dále už konečně musí přestat zpevňování ploch betonem a asfaltem, včetně nekonečné výstavby dálnic, průmyslových areálů, chodníků a kupodivu i golfových hřišť. A také hazardy se zasněžováním sjezdovek a upouštěním vody z přehradních nádrží a rybníků, aby několik rekreačních sportovců se mohlo projet na lodích. Mohl bych pokračovat dál, ale všem rozumným lidem se stačí trochu zamyslet, aby sami řekli, jak s vodou šetřit.

Z našeho území voda odteče, jsme taková "střecha". Zas máme vodu dobrou, a to nemyslím jednu velkou obchodní značku.....kvůli vodě se ale také přece stěhovaly, zanikaly a bojovaly různé civilizace...nemáme tedy něčeho takového se obávat?

Máte naprostou pravdu. Jsme střecha Evropy a vody, které se u nás akumulují, mívaly punc nejčistších na kontinentu. Sice jsme je poněkud znečistili svým intenzivním zemědělstvím a průmyslem, ale přesto se i dál domnívám, že vodu špatnou nemáme. Ovšem kromě těch, co se prodávají v plastových láhvích. Takovou vodu, když necháte chvíli stát, byť s originálním a neporušeným uzávěrem, tak vám bude po týdnu páchnout, že se jí budete bát zalít kytičky za oknem. Jistě, i dnes se národy stěhují za vodou, kvůli vodě vznikají potyčky a říká se, že kvůli vodě bude příští válka, kvůli nedostatku vody zanikají civilizace. I dnešní stěhování národů je tak trochu - nebo snad hodně? - kvůli nedostatku vody pro neustále se zvětšující populace v oblastech, kde voda je opravdu velká vzácnost. A se stěhováním národů se nutně musíme obávat o naši civilizaci, tak to bylo, je i bude, neboť lidé jsou ve své přírodní podstatě stále stejní a náš vývoj jako živočišného druhu nepokračuje. Pokračuje vývoj technických vymožeností a velmi se obávám toho, aby někdo ty vymoženosti nakonec nepoužil vůči jiným. Takových neodpovědných lidí bylo a je vždycky dost. Nebo snad nemáme příklady z historie?

Na druhé straně nám jistě chybí pokora. Bazény se utěšeně naplňují, zahrádky zalévají, auta myjí. Jsme vůbec připraveni na případné až drakonické zákazy?

Že se zalévají zahrádky, mi tolik nevadí. Voda rostlinám i zvířatům patří stejně jako nám, neboť jsme stejné podstaty, krve a geneze. Horší je, že mnozí z nás si chtějí uzurpovat vodu jen pro sebe. To jsou ty bazény plné vody bez života - protože musí být nezávadná! - to je to znečisťování vody mytím aut a vypouštěním závadných splašek do přírodního prostředí - všimněte si, že neříkám do „životního“, ten termín je velmi zavádějící - to jsou uměle zasněžované plochy a vypouštění přehrad, aby vodáci se mohli projet a mohl bych pokračovat, ale výše už jsem o tom mluvil. Kdysi bylo normální, že jsme se čas od času museli spokojit s nižšími příděly vody a některé činnosti se zakázaly. Nevím však, jak by pořídili naši volení zástupci s tím dnes, kdy každý zná velmi dobře svá práva a prokazuje obrovskou neznalost svých povinností vůči sobě i vůči ostatním lidem. To by se mělo změnit, ale, upřímně, všechno začíná tím, že Pepíček se v prví třídě o hodině zvedne a jde se vyčůrat nebo napít, místo toho, aby ukázněně vydržel do přestávky. Jak potom chcete provádět ty „drakonické“ zákazy, když každý si najde zdůvodnění, jak je obejít?

Možná však, že toto nebude aktuální, neb nedaleko od nás může kdykoliv vypuknout veliký, ne-li jaderný konflikt. Mám na mysli Izrael versus Írán...

Pokud Izrael ty své použije, tak ano. Írán jadernou zbraň nemá, proto ten tvrdý postoj USA vůči němu. Je to jiná situace, než s KLDR. Máte však pravdu v tom, že tam dojde k nějaké „šavlovačce“, pokud to oběma stranám Rusko nerozmluví. Tam je ovšem velký tlak ze strany našeho spojence – Saudské Arábie, která nechce připustit, aby, kromě ní, nebyla jiná jedničková velmoc v regionu. A v tomto je nejasná úloha i Spojených států. Pokud jde o Írán, stvořily si ho západní mocnosti samy tím, že odstranily šáha a s radostí, která ovšem trvala jen krátce, dosadily Chomejního. A myslím, že i v tom měla prsty Saúdská Arábie. Šáh se jí zdál příliš mocný. Inu, jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá. A někdy se mi zdá, že i my voláme nějak často do toho lesa. Nebo se mi to s panem ministrem Stropnickým jen zdálo?

Horko je i na naší tuzemské politické scéně...

Ano, ano, a někteří politici si nedají říci a zneužijí i naše vítězství ve sportovním utkání. Ještě že ty dva politiky z Topky poslali čtenáři jejich twitterů do patřičných mezí. Doufám, že mou slušnost oceníte. Stejně tak mi připadá směšné a hloupé popírat podíl Rudé armády na osvobození Československa ve II. světové válce. Je to stejně směšné a hloupé, jako když se nemluvilo před lety o armádě americké a generálu Pattonovi. Pokud jde o vládu, myslím, že už je hotovo. Tedy pokud nechce sociální demokracie spáchat politickou sebevraždu tím, že dohodu ve vnitrostranickém referendu odmítne. Už takhle stojí jednou a půl nohou nad propastí zapomnění. Myslím, že její místopředseda se vyjádřil v tisku docela jasně.

Jak se vám líbil letošní Knižní veletrh? Vybral byste si tam nějaké knížky?

Určitě vybral, bylo tam velmi mnoho zajímavých titulů, ale to už bych si musel přikoupit ještě jeden pokoj, abych to měl kam dávat. Vždyť to u mne znáte! Byly tam opravdu pěkné knihy, i umělecky zpracované, ale abych pouze nechválil, bylo tam i spousta všelikého škváru, který bych ani nevystavoval a ani nedoporučoval. A pak se mi nelíbí, ale to je můj soukromý názor, záplava komiksů. Už dnes se mládež nedovede jasně a srozumitelně vyjadřovat a výkřiky, kterých při tom používá, se od komiksových hrdinů příliš neliší. Dát dohromady souvislou větu v mateřském jazyku bez vložených cizích slov a výkřiků jí dělá potíže! A stejně jako jsme kdysi hloupě politizovali svět, děláme to i dnes a jen těžko říci, jestli to ti lidé dělají z hlouposti, nevědomosti či pro peníze a aby se zalíbili některým mocným, jimž už dávno ve světě zvoní hrana. Škoda, takový knižní veletrh by měl být přehledem toho nejlepšího a nejušlechtilejšího, co dovede lidská mysl a srdce jednoho dát druhému. A ještě něco, bylo tam málo knih o přírodě a její přirozenosti. Snad se někdy na toto téma rozpovídám víc.

Fotogalerie: - Uhlíř proti knihám

Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...
Aktivista Martin Uhlíř musel být na veletrhu Svět ...

Fotogalerie: - Dopoledne s Foglarem

Dopoledne k výročí osmdesáti let od vzniku Rychlýc...
Dopoledne k výročí osmdesáti let od vzniku Rychlýc...
Dopoledne k výročí osmdesáti let od vzniku Rychlýc...
Dopoledne k výročí osmdesáti let od vzniku Rychlýc...
Dopoledne k výročí osmdesáti let od vzniku Rychlýc...
Dopoledne k výročí osmdesáti let od vzniku Rychlýc...

Zpět k počasí. Prožíváme již léto, i když jsou tu teprve "zmrzlí muži". Co pak bude v červenci? Nebo v září? Nebo raději máme přestat "špekulovat" a tak trochu se srovnat s Matičkou přírodou?

A víte, pane kolego, že za všechno můžou ti měsíčci. Ano, ti z té pohádky o Marušce a jahodách. Oni totiž, chlapci milí, si uspořádali mejdan, a jak pak byli v „ráži“, tak si popletli ty stoličky, na kterých normálně sedí, a proto je počasí takové, které je. No, chtějte po červenci, aby hnal za májového deštíčku kozičky v háj, že ano? A co bude v září? Pokud se toho dožiju, tak budu slavit x-té narozeniny a zase dopadnu jak ti měsíčci. Takže bude lépe, když se srovnáme s Matičkou přírodou a přijmeme pokorně to, co nám dává. I tak je toho dost! A třeba vám a svým čtenářům něco na ten způsob napíšu, ale až dokončím svou knížku o přírodě středních Čech, což by mělo být koncem května, dříve to ode mne nečekejte. I tak Vám moc děkuji, že jsem se mohl vyjádřit k některým věcem, které mě pálí víc, než si to dovedete představit. Na brzkou shledanou!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Mladé Boleslavi je deset tisíc cizinců bez rodin, opijí se a dělají nepořádek. Hovoří primátor a nový senátor, který v kampani vyvolal zhnusení kavárny

23:59 V Mladé Boleslavi je deset tisíc cizinců bez rodin, opijí se a dělají nepořádek. Hovoří primátor a nový senátor, který v kampani vyvolal zhnusení kavárny

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dlouholetý primátor Mladé Boleslavi a čerstvý senátor Raduan Nwelati tvrdí, že měs…