Syrský Kurd Khalil: Dejme uprchlíkům bezpečí, ale žádné hýčkání, ať pracují. A s Islámským státem je to takto

19.06.2015 5:21 | Zprávy

ROZHOVOR Český prezident má pravdu, když říká, že s Islámským státem se nemá vyjednávat, říká v obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz syrský Kurd, žijící už od konce 80. let v naší republice – Rachid Khalil, který tu podniká jako překladatel a tlumočník. Hodnotí arabské jaro, řeč přijde i na Saúdskou Arábii, která se snad poprvé v historii dostává do přímého vojenského konfliktu. Probere i Egypt a poznamenává, že se poněkud pozapomnělo na Palestinu.

Syrský Kurd Khalil: Dejme uprchlíkům bezpečí, ale žádné hýčkání, ať pracují. A s Islámským státem je to takto
Foto: Archiv R. Khalila
Popisek: Rachid Khalil

Co říkáte na výsledky tureckých voleb, kdy vládní strana přece jen tak totálně nezvítězila a uspěli i Kurdové…

Pro Kurdy je to historická událost, protože celou dobu se nemohli dostat do parlamentu, protože tam byla hranice 10 procent, kterou bylo těžké překonat. Ne že by to nebylo možné, ale dřívější vlády nebo turecké režimy záměrně házely klacky pod nohy právě Kurdům, aby se nemohli dostat jako strana do parlamentu, i když se někteří Kurdové do něj dostali jako nezávislí nebo jako členové jiných stran, například ACP. Myslím, že nebylo až tak velké překvapení, že kurdská strana HDP tu hranici prolomila, ale málokdo čekal, že Erdogan zažije takovou „porážku“, i když dostal přes 40 procent. Všichni ale víme, že se snažil mít více než 50 procent, aby si mohl dělat, co chce a aby mohl změnit ústavu a systém vládnutí v Turecku.

Myslíte, že by tím byla ohrožena podstata Turecka, tedy sekulární stát?

Samozřejmě by to zavánělo diktaturou. Jenže opozice ne vždy používala čisté prostředky, aby zdeformovala Erdoganův obraz v očích Turků. Pro něj hraje to, že on udělal pro Turecko mnoho. Turecko před 15 lety tápalo, v ničem se mu nedařilo, ekonomika byla hodně dole a on dokázal, že to jde. Nejvíc práce je za ním vidět v Istanbulu. Ten člověk nejen mluví, ale i dělá, a tím si získal důvěru, vždyť byl dvě volební období premiérem a nyní je prezidentem.

Je to vítězství Kurdů – bere to tak i ostatní veřejnost?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

18:40 Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

Německo je na nejlepší cestě stát se velmi agresivním chalífátem, tak bychom měli začít na hranicích…