Tato vláda přijde občany ještě hodně draho! Opozičník Rozvoral připomíná i věci, o kterých se nemluví

02.05.2022 21:31 | Rozhovor

Neschopnost Fialovy vlády přichází občany velmi draho, varuje poslanec SPD Radek Rozvoral. Místo konkrétní pomoci jim nabízí spíše výsměch. „Solidarita a pomoc potřebným je trvalým a samozřejmým projevem každé vyspělé demokratické společnosti,“ zdůrazňuje poslanec.

Tato vláda přijde občany ještě hodně draho! Opozičník Rozvoral připomíná i věci, o kterých se nemluví
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Souhlasíte s přístupem vlády k cenám pohonných hmot, kdy se snaží i přes rekordní výši do nich moc nezasahovat?

Rozhodně ne. Vláda Petra Fialy neplní povinnost připravit energetickou koncepci ČR a zajistit dostatečné strategické zásoby surovin a potravin pro krizové stavy. Neschopnost Fialovy vlády řešit zdražování tak přichází naše občany dosti draho. Naši občané musejí platit za předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin, zatímco vlády ostatních evropských zemí svým občanům účinně pomáhají a zlevňují. Celkem 24 unijních zemí prosazuje opatření, která mají občanům pomoci zvládat důsledky velké inflace a z ní vyplývajícího zdražování všech důležitých komodit. Např. Polsko snížilo DPH u pohonných hmot z 23 na osm procent, Maďarsko zase zastropovalo cenu pro pohonné hmoty.

Ceny pohonných hmot v České republice se pohybují okolo 45 korun za litr nafty a 43 korun za litr benzínu. Vláda Petra Fialy pouze odhlasovala naprosto nedostatečné snížení spotřební daně na benzín a naftu o 1,50 Kč na litr. Navíc platnost má být až od června a jen do konce září tohoto roku a návrh musí ještě schválit Parlament. My to vnímáme spíše jako výsměch našim občanům než konkrétní pomoc. Opakovaně vyzýváme současnou vládu Petra Fialy (ODS), aby konala. Čeští občané tak i nadále platí kvůli nečinnosti vlády předražené ceny energií, pohonných hmot a potravin. Koaliční vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN tak nechává občany v čím dál tím větších existenčních problémech, neboť se vše zdražuje.

Na jednu stranu vláda odmítá využívat k moci lidem v nouzi nástroje sociálních dávek (s argumentem, že chce pomáhat adresně, ne plošně), na druhou stranu se odmítla zabývat návrhem SPD, který měl řešit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými. Není to trochu rozpor s její deklarovanou snahou šetřit každou korunu veřejných prostředků?

Naše hnutí SPD oprávněně vyzývá vládu, aby už konečně začala činit konkrétní kroky ku pomoci našim slušným a pracujícím občanům v této pro ně těžké době, a to plošně, neboť si to všichni slušní – děti, senioři, zdravotně postižení a pracující občané – zaslouží. K přerozdělování sociálních dávek mohu uvést, že hnutí SPD se touto problematikou dlouhodobě zabývá a už v minulém volebním období před třemi roky předložilo k projednání novelu zákona o hmotné nouzi, neboť prosazuje, že příjemci sociálních dávek musejí dodržovat nastavená pravidla.

Solidarita a pomoc potřebným je trvalým a samozřejmým projevem každé vyspělé demokratické společnosti, ale pokud se většinová společnost skládá na pomoc ohroženým skupinám spoluobčanů, tak oprávněně očekává, že tato pomoc bude využívána k účelu, pro který je určena, a že se její příjemci budou chovat v souladu s právním řádem a v obecné rovině i v souladu s pravidly slušného a ve společnosti obvyklého chování.

Našim poslancům v čele s Lucií Šafránkovou se podařilo do návrhu změny zákona o hmotné nouzi zapojit i poslance z jiných poslaneckých klubů, kteří přispěli celou řadou pozměňovacích návrhů. Nakonec vše skončilo tak, že těsně před posledním hlasováním vloni v létě ho zablokovali poslanci z Pirátské strany, čímž dali jasně najevo, že oni všechny ty, kteří zneužívají sociální dávky, podporují. Doplatili na to nejvíce a stále doplácejí všichni slušní a pracující čeští občané.

Návrh novely zákona o hmotné nouzi byl v rámci jeho projednávání v prvním čtení v Poslanecké sněmovně dne 24. března 2022 vrácen k dopracování. Mohu všechny občany ujistit, že tato naše novela zákona v žádném případě nepoškodí občany, kteří z objektivních důvodů nemohou pracovat, tedy naše seniory či zdravotně postižené. Postihne pouze ty, kteří sociální dávky vědomě zneužívají, práci si nehledají, ač jsou práceschopní, a podvádějí naše úřady a naše občany, daňové poplatníky.

Dále přinese úsporu do státní kasy ve výši půl miliardy korun. Tyto ušetřené finance budou moci být směřovány těm, kteří pomoc státu formou sociální dávky opravdu potřebují a mají na ni prokazatelný nárok. Řešením zdražování není další přiznávání příspěvků na bydlení nepřizpůsobivým občanům, které prosazuje ministr Jurečka (KDU-ČSL), ale je potřeba přijímat celoplošná opatření pro pomoc všem našim slušným a pracujícím občanům, tak jak to dělají vlády v okolních státech. Vláda Petra Fialy neřeší zdražování a další problémy českých občanů.

Když už jsme u tohoto tématu, v tomto týdnu se začalo mluvit o uvolnění částky 4,6 milionu na „adaptaci a ubytování uprchlíků“, které vláda provedla v utajeném režimu. Bude se o to opozice oficiální cestou nějak zajímat?

Podle dostupných informací k nám přišlo v souvislosti s konfliktem na Ukrajině více než 340 tisíc uprchlíků a bylo jim uděleno více než 300 tisíc víz. Podle informací se do pracovního procesu prozatím přihlásilo necelých deset procent z nich. Dochází tak na naše slova, že k nám přišli i Ukrajinci, kteří převážně čerpají solidární a humanitární příspěvky z našeho rozpočtu. Navíc registrační systém není zcela spolehlivý a není zajištěna jeho stoprocentní kontrola.

Též koordinace mezi kraji zcela nefunguje, a tím dochází k tomu, že spousta Ukrajinců zde pobývá mimo registrační systém. Jsou kraje, které jsou přetížené (Praha, Středočeský kraj), dále někde vázne komunikace mezi úřady. Proto požadujeme opakovaně po vládě předložení zpracované strategie pro zvládání uprchlické krize, jelikož hrozí problémy s udržitelností našeho sociálního, zdravotního a školského systému a narůstá sociální pnutí ve společnosti. My rozumíme obavám našich občanů a považujeme je za oprávněné. V hnutí SPD jsme přesvědčeni, že pomoc ukrajinským uprchlíkům by měla být přiměřená a časově omezená.

Vláda Petra Fialy více pomáhá Ukrajincům než občanům České republiky. Jako příklad uvedu situaci v oblasti bydlení. V hnutí SPD velmi negativně vnímáme, že se v současné době ještě více zhoršil nedostatek bytů a zároveň se rapidně zvyšují nájmy pro české občany, kde se podle renomovaných ekonomů očekává, že ceny nájemného bydlení vzrostou ještě o deset až patnáct procent. Fialova vláda ukončila už po třech měsících program zvýhodněných půjček pro mladé rodiny na vlastní bydlení, kdy jako důvod uvedla vyčerpané peníze ze státního fondu podpory investic.

K tomuto zmíním, že hnutí SPD v této věci podalo již v únoru pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2022. Navrhovali jsme právě do tohoto fondu navýšit částku financí o jednu miliardu, kterou jsme chtěli přesunout z kapitoly zahraničních nevládních organizací.

Alokováno bylo pouze 700 milionů korun, což bylo absolutně nedostatečné, zvláště při současném navyšování cen energií a materiálu, a důsledkem bude, že tisíce rodin zůstanou bez možnosti pořídit si vlastní bydlení. Smutné je, že ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, pod kterého celá agenda bydlení spadá, hlasoval proti. Hlasování proběhlo dne 10. března a proti návrhu byla i celá vládní koalice. Vláda tak opět potvrdila, že je proti pomoci s bydlením našim mladým občanům.

Naproti tomu pro ukrajinské uprchlíky je tu pomoc k zajištění jejich bydlení za miliardu korun, a to ještě ministr Bartoš žádá v Bruselu, aby se uvolnila další miliarda eur z unijních peněz na pomoc s bydlením Ukrajincům, což budou ve finále splácet i naši občané, kteří ale žádnou pomoc nedostanou.

Obecně: máte pochybnosti o tom, k čemu vláda využívá nouzový stav, který si nechala schválit na 58 dní?

Vláda Petra Fialy s účinností od pátku 4. března 2022 vyhlásila na dobu třiceti dnů nouzový stav, kdy jako důvod uvedla souvislosti se zvládáním náporu uprchlíků v důsledku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Zároveň vláda doplnila, že nám v současné době žádné vojenské nebezpečí nehrozí. Následně tento nouzový stav vláda prodloužila až do 31. května, když jeho prodloužení o dalších 58 dní odhlasovali poslanci vládní pětikoalice v Poslanecké sněmovně.

Poslanci hnutí SPD hlasovali proti prodloužení nouzového stavu, jelikož jsme přesvědčeni, že současnou situaci lze řešit jinými nástroji za využití platné krizové legislativy, a proto považujeme vyhlášení nouzového stavu v této situaci za zcela účelové a neadekvátní. Nouzový stav totiž umožňuje vládě mj. též provádět nákupy bez výběrových řízení. Přitom by šlo využít např. krizový zákon, který umožňuje vládě a hejtmanům mj. též vyhlašovat na území krajů stav nebezpečí.

Navíc se domníváme, že prodloužení o více než třicet dnů najednou je nejen podle našeho názoru, ale i podle většiny ústavních právníků nelegální. Vyhlášení nouzového stavu je mimořádný krizový stav, který v případě jeho vyhlášení anebo jeho prodloužení dává vládě a hejtmanům zcela mimořádné pravomoci, např. nařizovat hoteliérům a osobám poskytujícím ubytovací služby, aby nuceně poskytovali své ubytovací kapacity ve prospěch uprchlíků. Proto celý poslanecký klub SPD hlasoval proti prodloužení nouzového stavu. Hnutí SPD je tak jedinou stranou ve Sněmovně, která nesouhlasí s nouzovým stavem.

Váš předseda Tomio Okamura hovořil o tom, že opozice bude pozorně sledovat každý návrh hnutí STAN, protože po zkušenosti se střetem zájmů jeho místopředsedy Polčáka je namístě se zajímat, jaké šméčko do něho začlenili. Jsou podle vás tyto obavy namístě?

Zde odpovím, že ano, neboť se ukazuje, že hnutí STAN je podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí. Sněmovna se mimořádně sešla z našeho podnětu kvůli provizi europoslance Stanislava Polčáka (STAN) ve výši osm milionů korun v kauze Vrbětice. Polčák žádal osmimilionovou odměnu z veřejných peněz za pomoc vynaloženou při schválení zákona za odškodné za následky výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Proto jsme prosazovali, aby Polčák rezignoval na mandát poslance Evropského parlamentu.

Projednávání případu Polčák v Poslanecké sněmovně ale nebylo vůbec zahájeno, neboť Sněmovna neschválila návrh programu mimořádné schůze. Poslanci koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN jednání o případu Polčák zablokovali, čímž potvrdili, že schvalují jeho nemorální jednání. Ukazuje se, že hnutí STAN provází nejeden problém, za kterým se skrývají politici jeho hnutí.

Za všechny stačí zmínit podnikání v daňovém ráji na Kypru a v solárním byznysu jeho místopředsedy a stále náměstka hejtmanky Středočeského kraje Věslava Michalika či stáž v USA teď už bývalého poslance Jana Farského. Hnutí STAN se tváří, že hájí zájmy malých obcí, přičemž ale obchoduje se zákony. Polčák sice rezignoval na funkci místopředsedy hnutí STAN, nicméně stále odmítá rezignovat na štědře placenou funkci europoslance.

Též jsme požadovali, aby ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan tuto záležitost před Sněmovnou objasnil a vysvětlil, k čemuž ale nedošlo. Za naše hnutí SPD mohu konstatovat, že budeme na zjištěné nekalé praktiky těchto politiků neustále poukazovat a žádat je, ať jednotlivé kauzy veřejně objasní, nebo ať čestně odstoupí ze svých dobře placených funkcí, na které přispívají odvodem daní všichni pracující občané.

Jste komunální politik a hnutí STAN se prezentovalo jako zástupce zdravého rozumu a praktického řešení problémů, které přenáší z komunální i na celostátní úroveň. Poté, co během několika týdnů čelilo skandálu hned šest lidí z vedení STAN (Michalik, Farský, Hlaváček, Rakušan, Gazdík, Polčák), se hovoří o tom, že do Sněmovny přinesli spíše „špínu komunálu“. Co si o tom myslíte vy, který ze středních Čech máte zkušenost s řadou elit STAN?

S tvrzením, že se hnutí STAN v komunálu prezentuje jako zástupce zdravého rozumu a praktického řešení problémů, nesouhlasím. Pro mě je jednání zmíněných politiků z vedení hnutí STAN jasným signálem, že takoví lidé by neměli zastávat veřejné funkce, neboť jsou nedůvěryhodní. Zde jenom připomenu jeden z hlavních bodů našeho programu, kdy dlouhodobě navrhujeme zákon o přímé volbě a odvolatelnosti politiků a jejich hmotné odpovědnosti, který by takovéto kauzy a podobné situace umožnil řešit. Současná vládní koalice Petra Fialy (ODS) nám jej však opakovaně odmítá i jen zařadit na pořad schůze, natož projednat a schválit.

Od českých europoslanců zaznívají informace, že EU v důsledku událostí na Ukrajině a ambice zcela se odstřihnout od ruského plynu plánuje ještě posílit Green Deal a urychlit přechod na „obnovitelné zdroje“. Jak perspektivně vnímáte tento nápad?

Pokud by Rusko okamžitě zastavilo dodávky plynu, situace v České republice by byla velmi složitá. Česká republika je závislá na plynu z Ruska z více než 90 procent. Minulý týden jsem v rámci interpelace na premiéra Petra Fialu požadoval odpověď na otázku, jak je vláda na tuto možnou situaci připravena a jak chce vláda zabezpečit energetickou soběstačnost České republiky v dodávkách plynu a ropy pro nejbližší období. Jeho odpověď mě ale moc nepřesvědčila o tom, že by problém vzniklý v důsledku zastavení dodávek plynu z Ruska vláda rychle a ku prospěchu našich občanů zvládla. V hnutí SPD odmítáme nerealistický plán Green Deal (zelený úděl) prosazovaný EU.

Stamiliardové prostředky je podle nás nutné věnovat na posílení naší energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Zcela odmítáme systém obchodování s emisními povolenkami prosazený v EU, který tlačí ceny energií nahoru. Česká republika musí odstoupit od obchodování s energiemi na burze v Lipsku. Fialova vláda by měla odstoupit od šíleného Green Dealu EU, protože jeho přijetím nám hrozí nedostatek energií, a tím pádem ještě vyšší cena, než je nyní.

Ministr zahraničí Jan Lipavský by chtěl už za českého předsednictví letos na podzim zcela uzavřít kohouty s ruskou ropou. Je to podle vás reálné?

S blížícím se předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie v druhé polovině letošního roku se společně s chystaným nereálným projektem Green Deal EU začíná hovořit i o změně pravidel hospodářské soutěže. Pravidla pro hospodářskou soutěž jsou celounijní, takže pokud dá Komise EU impulz k jejich přenastavení, bude o nich ve výsledku rozhodovat Evropská rada, tudíž politici. EU chce do roku 2040 zakázat vytápění budov plynem a fosilními palivy. Kvůli tomu dojde k dalšímu zvýšení ceny a nákladů.

V České republice se asi čtyři miliony bytů vytápějí dálkovým vytápěním nebo lokálně plynem, elektřinou a tuhými palivy, které mají skončit, a jen jeden milion bytů využívá vytápění obnovitelnými zdroji. Náklady na vytápění se tak značně zvýší, a to zapříčiní, že miliony našich občanů padnou do energetické chudoby.

My v hnutí SPD zastáváme názor, že oprávněné potřeby občanů nesmějí ustoupit politickým nebo ideologickým plánům nevolených elitářů z EU. V kontextu současných událostí na Ukrajině je již dnes jasné, že musí dojít k přehodnocení nejen naší bezpečnostní a obranné strategie, ale i energetické koncepce. Pokud by došlo ze strany Ruska skutečně k přerušení dodávek plynu, potom by nastala pro Českou republiku kritická situace.

Přednostně by byly dodávky plynu pouze do subjektů kritické infrastruktury (nemocnice, zdravotnická zařízení) a do 2,6 milionu domácností. V podstatě by se tím zastavily dodávky do průmyslových podniků a došlo by i ke ztrátě pracovních míst. Podle hnutí SPD je potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu.

 

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…