Terorista na ulici mává uříznutou hlavou a lidé-ovce nic neudělají. Přečtěte si instruktáž experta, jak se těmto magorům nejlépe bránit

27.07.2016 20:36

ROZHOVOR Spořádaný občan by měl mít v této těžké době právo mít a nosit zbraň, říká odborník na bezpečnost, milovník a sběratel zbraní a „duchovní otec“ portálu krimi-plzen.cz Michal Kindl. Zároveň uvádí, že Evropa již není oázou klidu jako v osmdesátých letech – teroristické útoky její tvář navždy změnily. A je prý bohužel jen otázkou možná poměrně krátkého času, kdy i u nás dojde k nějaké události, jaké se staly v Německu. Proto je třeba zapomenout na Schengen a zvýšit ve školách přípravu na mimořádné situace a samozřejmě zajistit bezpečnost dětí.

Terorista na ulici mává uříznutou hlavou a lidé-ovce nic neudělají. Přečtěte si instruktáž experta, jak se těmto magorům nejlépe bránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní pouzdro s pistolí

Anketa

Kdyby stát organizoval kurzy střelby, zúčastnili byste se za poplatek v relaci např. ceny autoškoly?

42%
hlasovalo: 14259 lidí

Evropská unie chce opět přiostřovat držení zbraní, přestože naše zákony jsou v tomto směru skutečně vzorové. Co si o tom myslíte?

EU prvotně chtěla všechny zbraně zakázat. Všechny útoky v poslední době – vyjma Breivika – byly nelegálně drženou zbraní. Snad každý pochopí, že zakazovat slušným lidem legální zbraně v době, kdy se teroristé ozbrojují nelegálními zbraněmi, je naprosto nesmyslné. Myslím si, že zpočátku byla dobrým nápadem pouze úprava držení a registrace původně deaktivovaných zbraní ze Slovenska, tedy deaktivovaných nebo upravených pro střelbu se slepou, cvičnou municí. To mluvím o zbraních slovenských. Ty se dostávaly do celého světa a byly funkční. Pro zajímavost, když byl útok na redakci Charlie Hebdo, tak jsem byl první, kdo upozorňoval na to, že jeden z vrahů byl ozbrojen velmi zajímavou zbraní. Byl to Sporter Tactical ve zkrácené verzi, kterého bylo tehdy vyrobeno jen několik set kusů. Když jsem to zveřejnil, tak tomu ostatní nevěřili, a nakonec to publikovala i belgická tajná služba. Ukázalo se, že zbraň pochází ze Slovenska a byla upravena. EU chce zakázat nebo omezit prodej a pohyb těchto slovenských zbraní, s čímž jako odborník souhlasím, protože taková, která jde udělat opět funkční, by na trhu být neměla.

o slovenském původu zbraně se hovoří i v případě Íránce, jenž střílel v Mnichově…

Zatím se to jen říká, ale není to potvrzeno. Pravda je, že se tyto zbraně dají koupit kolem 700 nebo 900 eur a jsou upravené pouze na slepé. Ovšem každý, kdo se ve zbraních trochu vyzná a umí pracovat se soustruhem, pochopí... když má nějak upravený závěr zbraně, hlaveň, mechanismus, tak ta úprava je možná a není nevratná. Stačí pár součástek a do dvou tří hodin by zkušený řemeslník zbraň zase „rozchodil“. Je tedy jasné, že tyto zbraně musí z trhu naprosto vymizet.

Ovšem brát slušným lidem legální zbraně je nesmysl. Máme tu anglický model, kdy občané chodí neozbrojení a policie byla neozbrojená a všichni víme, kam se ten model dostal. Anglická policie se už dávno vrátila k tomu chodit ozbrojená, a to poměrně velmi účinnými zbraněmi; a pak tu máme druhý model, který je v Izraeli, kdy vláda podporuje, aby občané nosili zbraně – tím nemyslím všechny lidi, ale ty, kteří byli proškoleni, prošli psychologickými testy, bezpečnostní prověrkou stejně jako u nás. Ukazuje se, že v době útoků občan, který umí se zbraní zacházet, může útok zastavit a snížit krveprolití. Lidé by si měli uvědomit, že už je pryč doba osmdesátých devadesátých let, kdy tyto věci nehrozily. Nyní je terorismus všude kolem nás; a že jej zatím nemáme v Česku, neznamená, že tu nebude zítra, do měsíce nebo za rok. A pokud bude na místě ozbrojený občan, tak zajistí eliminaci útočníka podstatně dříve.

Říkal jste izraelský model, ale to je také otázka výchovy. My jsme, bohužel, navyklí čekat, až jestli někdo něco udělá.

Evropa se strašně rychle mění. Já možná budu vypadat jako šílenec, když říkám, že teroristické útoky k nám přijdou – ale kdyby toto někdo říkal před půl rokem v Německu, také by jej měli za šílence. A nyní se stalo čtyři až pět útoků na skupinu obyvatel. Před několika měsíci by u našich sousedů nikdo neodhadl, že by se něco takového mohlo v blízké budoucnosti stát, navíc tak rychle po sobě. Myslím si, že rozumně ozbrojená společnost, kdy zbraně mohou získat lidé, kteří nebyli trestáni, prošli psychotesty, školením, instruktáží, je lepší než být jako ovce, které zbraně nemohou mít a třeba jako v Anglii nesmějí mít u sebe ani nůž. A pak ten terorista může opravdu řádit jako vlk mezi stádem ovcí. Není problém, aby si kdokoliv našel na internetu případ, kdy terorista na ulici přejel anglického vojáka, vylezl z vozu, vojákovi uřízl hlavu a trvalo devět deset minut, než na místo dorazil první ozbrojený policista. Ten terorista tam pobíhal s uříznutou vojákovou hlavou, řval na lidi, ale mohlo se stát, že by udělal něco dalším lidem. Deset minut je strašně dlouhá doba. Toho teroristu mohl zastavit v řádění nebo eliminovat každý ozbrojený občan. Už jenom tento model ukazuje, že by zbraň pomohla.

Vezměte si nedávnou situaci – útočník, který měl sekeru a nůž, ve vlaku. Chodil vlakem a napadal lidi. Žádná hlídka policie neumí přijet do jedoucího vlaku. Kdyby tam byl jeden ozbrojený slušný občan, mohl teroristu zastavit v jediném okamžiku. Další situace, mladík s pistolí Glock pobíhající po nákupním centru. Mohl jej někdo zastavit daleko dříve. Policie jej nezpacifikovala, mladík se rozhodl pro sebevraždu. Nevím, kolik minut tam útočil, ale ta doba je strašně dlouhá; a znovu zdůrazňuji, pokud by tam byl člověk se zbraní, mohl jej zastavit kdykoliv.

Bezpečnostní expert Schneider v České televizi nedávno ale upozornil na to, že když „civil“ bude mít zbraň, zasahující policisté nemusí hned vyhodnotit situaci a nebudou vědět, kdo je vlastně útočník, a že může dojít ještě ke zhoršení situace.

To samozřejmě hrozí. Ten, kdo zbraň má a šel by zakročit, tak je svým způsobem ohrožen a je to jeho osobní rozhodnutí. Policie samozřejmě nepostupuje tak, že by tam vtrhla a zastřelila kohokoliv, kdo má zbraň. Já jsem v takové situaci byl osobně sám a s policií, když se blížila, jsem komunikoval. Pak jsem zbraň odložil, legitimoval jsem se a necítil jsem se situací nějak ohrožen. Hypoteticky se můžeme bavit o spoustě situací, co se může stát. Samozřejmě nelze vyloučit, že by toho člověka policie mohla zastřelit, ale pořád si ten, který zasahuje, uvědomuje, co se může stát, a staví svůj život za ostatní napadené. Já kdybych viděl, že tam někdo střílí do dětí, tak bych nepřemýšlel o rizicích ani vteřinu. Zneškodnil bych účastníka, pak bych zbraň skryl a pomáhal zraněným. Eliminace útočníka dvěma výstřely trvá tři čtyři vteřiny. Tedy když to zrekapitulujeme, když by v tom německém mnichovském McDonaldu útočník začal střílet do dětí a byl tam někdo, kdo má zbraň a použil by ji proti útočníkovi, dvěma výstřely by jej zlikvidoval – a ještě by bylo šest až osm minut, než by přijela policie. Takže v tomto případě se mi vůbec nezdá, že by ten hypotetický obránce mohl být nějak ohrožen.

Teď mluvíte o zbraních. Ale přitom si to tam lidé točili na mobily, jezdilo se kolem auty. To nemohl útočníka někdo odreagovat, hodit po něm ten telefon nebo na něj najet autem, tak, jak to udělal motorkář v Nice?

To je případ od případu. Útočit v případě střelby u McDonalda stoličkou nebo židlí, to je jednoznačně pokus o sebevraždu. Útočník se zbraní je samozřejmě rychlejší. A pokud někdo jde nebo jede po městě a střílí po lidech, tak to je těžké. Ten motorkář, to je obrovský hrdinský čin, ale předem je určen k nezdaru. Kdyby tam ale měl někdo střelnou zbraň, tak jej mohl velmi snadno zastavit.

Není naše společnost zvláštní? Hovořil jste v příměru o ovcích jdoucích na porážku. Pokud večer jde někdo k vlaku se sekerou, tak to přece není normální případ, to se přece běžně neděje, alespoň tedy v Bavorsku ne…

To jsem také říkal. Ti lidé, kteří se zbraním tak zoufale brání, si neuvědomují, že to, co říkají, možná byla pravda před pěti deseti lety. Svět se velmi rychle vyvíjí a bohužel jde špatným směrem. Souhlasím, že chodit s nabitou pistolí před deseti lety bylo naprosto zbytečné, nemuseli jsme se bát, Německo bylo bezpečné, plné milých, příjemných lidí. Na ulicích jste potkával pouze německé občany a riziko jakéhokoliv teroristického útoku bylo nepravděpodobné. A vezměte si, co se stalo v poslední době. Takže situace se mění a my musíme počítat s tím, že riziko terorismu nebo ozbrojeného šílence tady prostě je. Dnes je to realita a musíme s tím žít.

Nemělo by se něco vyučovat na školách, nebo připravovat děti na obranu tak, jak je to třeba v Izraeli? Nezapomněli jsme na to?

Díkybohu nejsme jako v Izraeli, kde se děti učí střílet a připravovat na obranu, to zatím ještě ne. Děti by se měly učit, jak se zachovat, co dělat, jak reagovat. A nastal čas, aby ve školách byla nějaká ta bezpečnostní služba, která by měla přehled, kdo do budovy chodí. Pouhé zamykání je myslím už dnes nedostatečné.

Vyžadovalo by to kontroly na hranicích. To není zrovna populární.

Ano, samozřejmě Schengen. Když se někdo rozhodl udělat EU, my jsme se radovali, že cesta do Chorvatska nebo do Německa na nákupy bude rychlejší. Dnes ale Schengen je obrovské bezpečnostní riziko. Vynechme terorismus, ale vezměte si pachatele běžné majetkové nebo násilné trestné činnosti, který přicestoval z nám neznámé země. V Plzni jsme tu před pár dny měli případ, kdy k nám přicestovali tři Lotyši, vyměňovali tady falešná eura a jen tak pro zábavu zkopali správce ubytovny tak, že za tři dny zemřel. Naštěstí díky dobré práci plzeňské kriminálky byli dva pachatelé zadrženi (jeden uniká). Ale vemte si, že díky Schengenu může být o tisíc kilometrů jinde, a to všemi čtyřmi světovými stranami. Cizinci jsou tedy prakticky nepochytatelní, protože oni mohou být po činu kdekoliv po EU a opačně zase by se mohli jiní skrývat u nás. 

Kvůli Schengenu vzrostla běžná kriminalita, což vám dnes potvrdí každý policista. Neuvědomujeme si, jaké riziko to bude pro nás z hlediska terorismu. Objevil se ve Francii, v Belgii, to bylo pro nás dost daleko, pak už v Německu – to je stále ještě ‚u nich‘, ne u nás, ale on k nám jednou přijde a já se velmi bojím, že to bude brzo. Díky otevřenosti hranic. Terorista si přiveze zbraň z jakéhokoliv státu a kamkoliv pak zas odjede. Otevřené hranice jsou dnes problém, který by Evropská unie měla přehodnotit.

Někdo říká, že bychom se s tím měli naučit žít, dá se ale zvyknout na bezpečnostní riziko?

S tím souhlasím, musíme si zvyknout, není zbytí, ale musíme být také připraveni sebe a své blízké bránit.

Když jsme hovořili o Izraeli. Tam se lidé zajímají, co se děje kolem nich, zda někde nejsou nějaké bezprizorné balíčky, tašky. My jsme k tomu, zdá se, stále benevolentní. V Plzni jezdím autobusy, kam se nedá zvenku „díky“ reklamním fóliím podívat, což by v Izraeli vůbec nebylo možné. Samozřejmě, také šli poněkud dál, co se týká osobních svobod a „Velkého bratra“…

Jako v Izraeli to snad u nás vypadat nebude, ale jak jsem říkal, Němci také netušili, že to přijde tak brzo. Já bych se zase těch velkých teroristických akcí, míněno velkých explozí celých vozidel, zas až tak nebál. To je něco jiného na Blízkém východě, tam lze sehnat velké množství výbušnin nebo se používá vojenská munice; tam to není takový problém sehnat. Ono to není jako ve filmu – zajít si do drogerie, koupit něco a uplácat z toho funkční výbušninu. Lze to, ale musí to být opravdu velké množství. Já si myslím, že riziko těch velkých atentátů zas u nás není až tak reálné. Opravdu bych se ale bál jedinců s nožem, sekerou, pistolí. Na ně bych se připravoval. Tedy obávat se spíše těch osamělých vlků.

No, ale když se na každého snědšího migranta budeme dívat jako na potenciálního teroristu, tak to u nich přece může způsobit určitou frustraci, která může vyvolat nepřiměřené reakce. A je to začarovaný kruh…

Souhlasím. Vezměte si, že už nikdo nedokáže dostat muslimy z Francie. U nás zatím nejsou, mějme tedy rozum, buďme méně demokratičtí a dělejme všechno pro to, aby tady muslimové nebyli. Tak budeme žít v klidu. Jsme v Česku, kde historicky muslimové nebyli. Tak bych u toho rád zůstal. Bezpečnostní situace by tak byla daleko přehlednější a jednodušší.

My máme svoje minority, se kterými jsme se naučili žít. Působí nám problémy, ale ať jsou jakékoliv, nepáchají terorismus. Rozdíl je v tom, že naše minorita jde přepadat proto, aby se uživila – nebudeme nyní hovořit proč a jak, ale oni se chtějí jen uživit.

Zatímco muslimové, kteří útočí na Západě, tam přišli, začali se etablovat, 95 procent z nich se do společnosti začne začleňovat a ti ostatní začnou využívat toho, že jsou minorita a přemýšlejí, jak nám ublížit. Uprchlík, který k nám přijde, nám bude v počátku vděčný za pomoc, po roce mu to zevšední a pak mu začne vadit, co děláme, a začne být nebezpečný.

Jakákoliv asimilace uprchlíků je tedy podle mne bezpečnostní riziko. Pomáhejme jim, posílejme jim pomoc, ale jejich domovem je Afrika nebo Asie, naším Evropa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…