To chcete jadernou válku? Karolína Peake se zamýšlí nad krizí na Ukrajině a varuje nás všechny

03.09.2014 7:14 | Zprávy

Bývalá vicepremiérka Nečasovy vlády a expředsedkyně strany LIDEM Karolína Peake si myslí, že Evropská unie ve vztahu k Rusku trochu tápe a neví, jak jinak tento konflikt řešit než neúčinnými sankcemi. „Evropa má pocit, že musí vykázat nějakou činnost a uvalování dalších a dalších sankcí vykázáním takové činnosti je. Ale ten konflikt není černobílý, není to hodná Evropská unie a Spojené státy proti zlému Rusku na zničené Ukrajině,“ prohlásila v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalá politička a právnička, která se v současné době připravuje na advokátní zkoušky a pomáhá manželovi v jeho obecně prospěšné společnosti Věda nás baví.

To chcete jadernou válku? Karolína Peake se zamýšlí nad krizí na Ukrajině a varuje nás všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Co říkáte na přístup české vlády k sankcím vůči Rusku? Premiér Bohuslav Sobotka si vyhradil právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit a v tom jej podpořil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Naopak vicepremiér Pavel Bělobrádek se vyslovil pro tvrdší sankce, i když nás budou bolet. A pravicová opozice postoj premiéra nazvala alibistickým a zbabělým.

Rozhodně nejsem žádnou fanynkou Bohuslava Sobotky a už vůbec ne Andreje Babiše, ale musím říci, že tentokrát s jejich postojem souhlasím a považuji jej za rozumný. Nemám pocit, že by vystupňované sankce vůči Rusku cokoli vyřešily, jsou bezzubé. A myslím, že spíš konflikt mezi Spojenými státy a Evropskou unií na jedné straně a Ruskem na straně druhé prohlubují. Myslím, že je nejvyšší čas, pět minut po dvanácté, aby začala opravdu intenzivní diplomatická jednání na nejvyšší úrovni, to znamená na úrovni státníků vedení jednotlivých států, aby si sedli k jednomu stolu a situaci řešili jinak než různými silnými prohlášeními na různých shromážděních nebo přes média.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…