To je jako zlý sen. Táňa Fischerová tuší brzký nástup autoritativního režimu. Nenechte se manipulovat, prosí národ

9. 2. 2016 4:49

„Nechce se mi věřit, že by šlo přímo o lidi z policie. Spíš se mi zdá, že to byli neonacisté, kteří mají sympatizanty v řadách policie... Pokud se prokáže, že nejen policie nekonala, ba dokonce to koordinovala, pak je to na odstoupení všech odpovědných včetně ministra,“ řekla k sobotním demonstracím v rozhovoru ParlamentníchListů.cz politička, občanská aktivistka a herečka Táňa Fischerová. Na sociálních sítích totiž vzbudilo emoce video, kde je vidět skupina maskovaných „pravicových extremistů“, která napadla průvod levicových aktivistů mířících na Hrad, a spekuluje se, že mezi nimi mohl být i policista – provokatér.

To je jako zlý sen. Táňa Fischerová tuší brzký nástup autoritativního režimu. Nenechte se manipulovat, prosí národ
Foto: Daniela Černá
Popisek: Táňa Fischerová, herečka, aktivistka.

Anketa

Bylo vypálení Autonomního centra Klinika dle vás policejní provokací?

94%
6%
hlasovalo: 14085 lidí

Praha byla v sobotu plná demonstrací, incidentů, policejních manévrů. Akce Bloku proti islámu a Úsvitu na Hradčanském náměstí se zúčastnily tisíce lidí, náměstí bylo zaplněné, hlava na hlavě. Přesto se v některých médiích objevilo, že přišly demonstrovat jen stovky lidí. Není to ale tak dávno, co lidé proti islámu demonstrovat zrovna moc nechodili, nyní jsou stále více aktivnější. Je to pouze migrační krizí a obavami?

Nevím, jaká média máte na mysli, já jsem slyšela odhady na tisíce lidí, a to z veřejnoprávních médií. Sama jsem se zúčastnila demonstrace Iniciativy proti projevům násilí a o této demonstraci padla pouze zmínka, ačkoli považuji za důležité informovat o tom, kdo tam vystoupil a v jakém duchu mluvil. Lidé mají strach, který se šíří vždycky rychle. Nežije se jim dobře, a tak se bojí, že jiní jim vezmou i to málo. Něco změnit se dá podporou nových myšlenek ve prospěch občanů a společnosti, omezením velkého kapitálu a korupce, fungováním právního státu a volbami těch, kdo zaručují, že za svými ideály opravdu stojí. Zatím se k moci bohužel dostávají ti, kdo s lidmi manipulují a odvádějí jejich strach proti stejně slabým, jako jsou sami. Takto se ale nic nezmění, jim se lépe vládne a jen se připravuje nástup autoritativního režimu.

Při protiislámské demonstraci na Hradčanech musela Česká televize přerušit vysílání. Během živého vstupu lidé skandovali „vysíláte špínu, hnůj“ a vstupovali před kameru, aby zamezili živému vstupu. Něco podobného se již stalo několikrát. Podobný problém měl na stejné akci i Český rozhlas, lidé se snažili dostat do přenosového vozu, odpojili elektrocentrálu, ale policie prý nic nedělala... Co k tomu říci?

Je to na odstoupení odpovědných lidí. Protože policie je tady proto, aby dělala pořádek, chránila lidi a zamezila násilí, a ne aby nechala agresivní skupiny řádit a ještě – jako v případu rozhlasu – dokonce odmítla pomoci. To je jako zlý sen a já věřím, že celá věc bude poctivě vyřešena a budou vyvozeny důsledky padni komu padni. I já mám ke zpravodajství ČT výhrady, ale to se neřeší agresivitou a násilím.

Tisíce demonstrantů odcházejících z demonstrace zůstaly de facto uvězněny v okruhu kolem Pražského hradu. Policie zastavila některé tramvajové linky, uzavřela stanici metra Malostranská a některé oblasti kompletně zablokovala včetně Úřadu vlády, kolem něhož vytvořila jakousi zakázanou zónu, lidé i žijící v těch místech se nikam nedostali. Přitom před vládou demonstrovalo na podporu Sobotky asi šedesát lidí... Je normální, aby se takto uzavírala část centra?

Já jsem tam také byla a viděla jsem na vlastní oči to velké množství lidí. Protože se do sebe vplétaly různé demonstrace včetně masopustního průvodu, neměla to policie lehké, proto se zřejmě snažila oddělit jednotlivé skupiny od sebe. Nevím, zda musela zablokovat a zavřít celou zónu, ale i z násilí, které se objevilo, bylo zřejmé, že něco dělat musela... Jakmile se někde vyskytnou takovéto davy, které navíc zastávají odlišná stanoviska, dají se očekávat i problémy. Po bitvě je ale každý generál.

Takřka celou neděli zahlcovaly sociální sítě a některé zpravodajské servery informace o údajných policejních provokatérech, kteří se vydávali za neonacistickou bojůvku. Všichni byli v kuklách a jejich činnost zjevně koordinoval civilně oblečený muž bez kukly, který podle řady záběrů komunikuje s uniformovanými policisty. Zřejmě také ti zakuklenci měli přístup do budovy, kde se incident odehrával, která je údajně ve vlastnictví státu a užívá ji ministerstvo vnitra. Do jaké míry lze na základě dostupných informací soudit, že šlo skutečně o řízenou policejní provokaci? A k čemu by to policii bylo?

Nevím. Tady se opravdu věc musí přísně vyšetřit. Útok na Kliniku je odpudivý a lidé, kteří jej vedli, musejí být odhaleni a voláni k odpovědnosti. Nechce se mi věřit, že by šlo přímo o lidi z policie. Spíš se mi zdá, že to byli neonacisté, kteří mají sympatizanty v řadách policie. Policie měla opravdu donutit tyto maskované muže sundat kukly a legitimovat je. Je to dikce zákona, která zakazuje – a oprávněně – demonstrovat se zakrytou tváří. Tady podle mne policie selhala. Ostatně slyšela jsem, že to byla právě tato maskovaná skupina, která vyprovokovala násilí na Malostranském náměstí, přesunula se na Hlavní nádraží a posléze na Kliniku. Pokud se prokáže, že nejen policie nekonala, ba dokonce to koordinovala, pak je to na odstoupení všech odpovědných včetně ministra.

Zastavme se ještě u demonstrace na podporu premiéra Sobotky. Tu pořádal známý radikálně proukrajinský aktivista Tomasz Peszynski, který označil Miloše Zemana za „zasraný fašistický hovado“. A zúčastnili se jí zřejmě také členové spolku Idealisté.cz, tedy jakási mládež sociální demokracie. Je to v pořádku?

Nevím, proč by neměli demonstrovat lidé za svého premiéra. Proč se mne ale neptáte na to, jestli je v pořádku, když na jedné z demonstrací zaznívaly útoky na premiéra a dokonce volání po jeho odstranění? Na to mělo být podáno okamžitě trestní oznámení, ale vy se ptáte, zda je v pořádku demonstrace na jeho obranu, když prezident v této zjitřené atmosféře mluví o kalašnikovu. Pana Peszynského neznám a mládež sociální demokracie mi nevadí, pokud se chová pokojně.

Akci navíc v průběhu týdne na svém oficiálním facebookovém profilu podpořila ČSSD. Jak to na vás působilo? Co to vypovídá o samotné sociální demokracii, že podpoří akci pořádanou takto kontroverzní osobou?

Proč by sociální demokracie neměla podpořit pokojnou demonstraci ve prospěch svého premiéra?

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaznělo z Okamurova hnutí: Rozdávají karty, zneužívají k protestům děti, působí tlakem ulice. Byla by politická chyba nechat se vydírat několika desetinami procenta voličů

20:31 Zaznělo z Okamurova hnutí: Rozdávají karty, zneužívají k protestům děti, působí tlakem ulice. Byla by politická chyba nechat se vydírat několika desetinami procenta voličů

ROZHOVOR Poslanec Lubomír Volný (SPD) odmítá jakákoliv pochybení či nepravosti ve financování hnutí.…