Tohle se o dnešní Itálii nedočtete: Chaos, bída, celá města pod vládou imigrantů. Po Miláně běhá nahý černoch a mlátí kolemjdoucí. Někde už zoufalí lidé berou na politiky hole

08.07.2017 20:03

ROZHOVOR O Itálii se v posledních týdnech opět stále častěji hovoří v souvislosti s migranty. Zatímco tzv. balkánskou trasu se podařilo uzavřít, na tzv. středomořské trase od přístavů z Libye k Itálii je provoz skoro jak na dálnici a počty přivezených migrantů se denně počítají v tisících. Blogerka Monika Pilloni pečlivě monitoruje dění na moři a disponuje komplexními informacemi včetně toho, které neziskové organizace jsou provozovateli těchto „taxíků“, vydávaných za záchranná plavidla. S ParlamentnímiListy.cz se podělila o své poznatky.

Tohle se o dnešní Itálii nedočtete: Chaos, bída, celá města pod vládou imigrantů. Po Miláně běhá nahý černoch a mlátí kolemjdoucí. Někde už zoufalí lidé berou na politiky hole
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

O Itálii se mluví čím dál častěji v souvislosti s migranty, dováženými z Afriky. Podle čísel letos jejich počet oproti loňsku stoupl. Změnilo se něco v přístupu italských úřadů, nebo postupují stále stejně?

Vypadá to, že se možná skoro po 4 letech někdo probudil a nebo se propadl do reality. Italský ministr vnitra Marco Minniti v minulých dnech žádal ostatní členské země EU, aby do svých přístavů začaly přijímat lodě s migranty. Předtím se ještě psalo, že Itálie přestane cizí lodě s migranty do svých přístavů pouštět, jestliže se nedočkají pomoci. Když v roce 2014 navrhla blokádu lodí Liga severu, tak to byl  neakceptovalelný a  rasistický návrh. Samozřejmě ani tentokrát se bohužel žádná blokáda nekonala. Tato imigrační krize se bude řešit na jednání EU v Estonsku, v Tallinnu, a to v následujících dvou dnech. Na programu bude také návrh na regulaci činnosti nevládních organizací, které převážejí migranty do Itálie.

Mimochodem, z poslední zprávy plyne, že se v libyjskách vodách střílelo … Pašeráci lidí stříleli na novou libyjskou pobřežní stráž z Tripolisu. Ta byla vyškolena Evropskou flotilou Navformed Sophia, cyklus přednášek trval čtyři měsíce. Hlídkové lodě pro ně byly vyrobeny v Itálii.

V posledních dnech se bavíme o několika tisících imigrantů každý den. Jak je tento nápor italskými úřady zvládán? A jak pokračuje integrace těch, kteří jsou již v Itálii déle?

Italská vláda neustálý nápor vůbec nezvládá. Invaze k italským břehům pokračuje v nezmenšené míře.  Většina  z nelegálních migrantů pak v Itálii zůstává, protože je z okolních států všichni vracejí zpět. Migranti často také prodávají drogy již jako hosté v azylových centrech. Ne všichni přijeli pracovat. Práce v Itálii normálně není – jak se někdo může integrovat bez práce? Nemalé číslo pak zmizí v šedé ekonomice. 

MILANO: TŘICETILETÝ IMIGRANT BĚHAL ÚPLNĚ NAHÝ PO MĚSTĚ, ZMLÁTIL PŘITOM PĚT LIDÍ

Střediska pro žadatele o azyl jsou přeplněná tak, že dokonce minulý týden v Cona sami imigranti protestovali, aby jim  tam už nikoho nepřidávali.  Na nedostatek místa k ubytování migrantů bude reagovat prefektura rekvizicemi nebo dohodou s privátními osobami. Lidé se proti této mašinerii cítí tak bezmocně, že se budou pravděpodobně opakovat stále častěji případy jako ten ze soboty, kdy několik lidí ozbrojených holemi a koktejly Molotov zaútočili na hotel Eureka ve městě Vobarno, v provincii Brescia poté, co se dozvěděli, že tam měli být umístěni migranti. Další epizody použití násilí ve vytipovaných ubytovacích zařízeních se staly například na Sardínii: v Buddusò v listopadu 2016 někdo použil podomácku vyrobenou výbušninu na penzion pro argoturistiku, nebo v Benátském kraji v květnu tohoto roku požár ve vile ve městě Montagnana. A další sabotáže se staly ještě před příjezdem imigrantů.

Jak reagují italská média, když se to děje už prakticky dva roky nepřetržitě?

Italská média stále častěji v některých specifických pořadech poukazují na problémy spojené s nelegální a nekontrolovatelnou migrací přímo v terénu. Ne vždy je to bezpečné – bylo napadeno několik reportérů, kteří skončili v nemocnici na ošetření. Na jednu političku při reportáži dokonce migranti házeli kameny. Je také ovšem stále ještě mnoho programů, hlavně na státní TV, kde se starají více o zlepšení podmínek migrantům a ne místnímu obyvatelstvu, tak jak ostatně to činí nynější italská vláda již několik let.

Nedávno se v Itálii rozvířila debata o islámu a o střetu kultur v souvislosti s koncem ramadánu. V Turíně jej kolektivně mělo oslavovat 25 tisíc muslimů. Jak se na tyto „novoty“ dívají obyčejní Italové?

Ano, v Turíně se jich sešlo nejvíce, je tam opravdu četná muslimská komunita, a ne náhodou. V minulých letech měli totiž velkou podporu starosty Fassina (Demokratická strana) a od minulého roku se tato podpora muslimů v Turíně ještě mnohonásobně zvýšila díky starostce Appendinové (členka Grillova Hnutí 5 hvězd). Na letošních oslavách konce ramadánu Eid al Fitr se mimo starostky Appendino zúčastnil také Mons. Cesare Nosiglia.

Obyčejní Italové to vnímají jako rezignaci státu i katolické církve. Je zde zaprodána naše kultura,  hodnoty a pravidla soužití, které oni nerespektují. Cítí se podvedeni a jsou znechuceni tím, že tito imigranti mají samé výhody a práva a Italům zbývají jen povinnosti.

Starostka Appendinová rozjímá před kamerou o přínosech práva šaria

Bavili jsme se v minulosti o tom, jak je tolerance a multikulturnost mezi lidmi propagována církví, která je pod výrazným vlivem papeže Františka. Změnilo se od té doby něco?

Stále ještě probíhá papežova neúnavná predikace za přijímání všech migrantů. Bigotní občané ho následují i nadále. Roste ovšem i počet těch, kteří k němu cítí stále větší averzi.

Papež František teď dělá dokonce „reklamu“ na nový internetový portál „InfoMigrants“.

Zaslal totiž pro InfoMigrants 14. června poselství přes agenturu ANSA, která to publikovala s nadpisem „Pomáhat migrantům je základní evropskou hodnotou: papež František“.

Tisková agentura  ANSA s evropskými partnery France Media Monde a Deutsche Welle na zmíněném webu nabízí – podle vlastních slov – „spolehlivé a ověřené“ zprávy pro migranty v několika jazycích, včetně arabštiny.  

Papež ve svém poselství napsal, že vítá s potěšením realizaci tohoto nového portálu a znovu zopakoval výzvu k obnovení kultury pohostinnosti a solidarity vůči migrantům s tím, že přítomnost mnoha migrujících bratří a sester je příležitostí k lidskému růstu, setkávání a dialogu mezi kulturami.

Mimochodem, s těmi 25 tisíci muslimů v parku Dora slavila jejich svátek i starostka z Hnutí 5 hvězd. Když už jsme u Hnutí 5 hvězd – to bylo prezentováno jako „nová krev“ italské politiky. Nyní je již nějakou dobu jeho součástí, má i několik starostů významných měst. Jak se zatím prezentuje?

Docela trefně minulý týden v televizi popsal Grilla a jeho hnutí Berlusconi, jenž řekl: „Hnutí 5 hvězd je hnutí, které mění názory na všechno. Beppe Grillo byl dobrý komik, ale se zlozvykem nechat si platit načerno a prý že je obklopen skutečnými profesionálními politiky – tedy lidmi, kteří před volbami nikdy nic nedělali.“ Já jen dodám, že Grillo už opravdu hodně dlouho nikoho nerozesměje.

Co se týče vedení měst jejich starosty, tak to je opravdu drama. Na jedné straně v Turíně Chiara Appendino postupně předává město muslimům  a na druhé straně Virginia Raggi v Římě by udělala lépe, kdyby sama odešla pro neschopnost – na začátku nebyla schopná sestavit svůj tým, jakmile se to podařilo, tak hned vyšla najevo kauza korupce a jiné nejasnosti, do kterých je zapletená – stále  ještě probíhá vyšetřování. A mezitím město stále vice upadá. Toto hnutí akorát roztříštilo pravicové voliče a nakonec  jsme svědky toho, že jedna věc je to, co slibují, ale jiná věc  je to, jak hlasují – prakticky hlasují v nejdůležitějších věcech jako levicová vládnoucí Demokratická strana.

Komunální volby minulý víkend přinesly poměrně slušný úspěch pravicové opozici, Lize Severu a Berlusconiho hnutí Forza Italia. Znamená to, že apatie konzervativnější části veřejnosti a úspěch aktivních a agilních sympatizantů levice, o kterém jsme se už několikrát bavili, se začíná prolamovat?

Řekla bych, že určitá změna tady nastala – větší chaos a bída již někoho vyburcovala z letargie, ale nevím, co všechno se ještě musí stát, aby to pohlo s celým národem. Každopádně ucelenost zde stale chybí – jinak by to nezašlo nikdy tak daleko. Středopravicová opozice sbírá nemalé úspěchy, i když ne všichni exponenti Forza Italia jsou koherentní – stalo se, že svými činy darovali levicové straně město Padova .

Hned za hranicemi ve Francii nedávno vyhrál prezidentské volby Emmanuel Macron a začal velmi brutálně tlačit agendu evropské integrace. Jak se jeho úspěch projevil v Itálii? A jak jej „u sousedů“ vnímají obyčejní lidé?

Macron si dovolil odhodit masku dobráka a nekompromisně odmítnout přijímat migranty. V Paříži se rozhodlo, že se budou podporovat pouze francouzské zájmy a tak žádné plavidlo s migranty ve Francii přistát nesmí. Španělsko se ihned také přidalo k Francii s tím, že u nich lodě s migranty také přistávat nebudou. Ať si Itálie nechá ty posbírané čluny ve Středozemním moři i s jejich obsahem...  Neříkalo se snad, že on je tím zachráncem Evropy – sjednocené a solidární proti „nebezpečným populistickým tlakům“? 

Takže pro ty, kteří mu „skočili na špek“, je jeho rozhodnutí rána pod pás. Fandili mu zde totiž všichni tzv. sluníčkáři. Co se týče občanů, kteří mu nefandili, tak ti mu nevěří dál a přemýšlejí, co má tímto tahem za lubem.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin je jejich mandelinka bramborová. A zbrojení říkají obrana. Foldyna popsal, co se taky schválilo v rozpočtu

8:18 Putin je jejich mandelinka bramborová. A zbrojení říkají obrana. Foldyna popsal, co se taky schválilo v rozpočtu

Vyhlásit generální stávku! To je zcela zákonný postup, který by očekával poslanec SPD Jaroslav Foldy…