Slovensko o víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. „Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem jsme možná ukázali cestu i jiným zemím, které se s touto nemocí trápí,“ řekl k celé věci slovenský premiér Matovič. Má pravdu? Udělat testy, a v případě dobrého výsledku rozvolnit opatření, byla by to cesta i pro Česko?
Já moc tomu mýtu plošného testování nějak nerozumím, stejně jako příliš nerozumím onomu nadšení a výzvám testovat víc a víc. Krom tedy s tím spojenému byznysu a tunelování veřejných peněz, ať už u nás, nebo kdekoliv jinde ve světě. Jsem asi holt blbý, ale testy s expirační dobou prakticky okamžikem vydání osvědčení mi příliš smysl nedávají. Echt když jejich věrohodnost je asi taková, jako u právě probíhajících amerických voleb.
Rovněž bych rád zmínil zajímavost, o které informovala tradiční slovenská média TASR a SME. Nejméně ve dvou případech má tamní policie spadeno na občany, kteří v rámci plošného testování na covid-19 po prvním pozitivním výsledku „nenastoupili povinnou izolaci“, ale nechali si v jiném místě udělat druhý test – tentokráte s negativním výsledkem. A cituji slovenskou tiskovou agenturu: „Policie v této souvislosti upozorňuje občany, že opakovaným testováním po prvním pozitivním testu na jiném odběrovém místě se vystavují případnému postihu.“
Nevím, jak čtenářům, ale mně takový přístup standardní nepřipadá. Nějaké fake testy nikoho nezajímají, za to lidé, kteří evidentně poukáží na jejich pochybnost a nejdou jak ovce zdraví do karantény, jsou pak trestáni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs