USA a Čína poměřují svaly. Generál Šedivý o zásadních změnách

17.07.2020 12:11 | Zprávy

ROZHOVOR Čína a Spojené státy americké teď hrají o první pozici světové velmoci. Kromě ekonomického soupeření jde i o vojenské síly, které se čínský režim snaží dorovnat. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády České republiky a pedagoga vysoké školy CEVRO Institut generála Jiřího Šedivého je to vidět na vojenských cvičeních v Jihočínském moři, kde dochází k demonstraci sil. Čína buduje letadlové lodě, a dokonce loď jadernou, zatímco dříve se soustředila na armádu pozemní, neboť neměla v úmyslu zasahovat jinde než na svém území.

USA a Čína poměřují svaly. Generál Šedivý o zásadních změnách
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se budou Spojené státy chovat k Hongkongu stejně jako ke zbytku Číny, a to kvůli bezpečnostnímu zákonu, který čínská vláda přijala. Čína slibuje odvetu. Jako počátek čeho tyto problémy vidíte?

Podle mého názoru to není počátek něčeho nového, jde o pokračování prohlubujícího se vztahu mezi Čínou a Spojenými státy americkými v negativním slova smyslu. Lednový pokus o vyřešení obchodních vztahů mezi oběma prezidenty byl pravděpodobně jen nějakou krátkou epizodou, ale dnes je zcela zřejmé, že spor neustále pokračuje. Případ Hongkong je jen jednou z částí sporu, kdy Spojené státy americké de facto říkají, že pokud Hongkong ztrácí onu nezávislost tak, jak tomu mělo být poté, co Británie předala Hongkong Číně po dobu padesáti let, tak se přestane k Hongkongu chovat jako k nezávislé enklávě Číny a bude se k němu chovat jako k celé Číně.

Zdá se, že jiné státy ostřeji nezasáhnou, a neudrží tedy Hongkong ve smyslu dvou systémů v jednom státě. Je vůbec pravděpodobné, že by kdokoliv šel do konfliktu, aby v Hongkongu udržel demokracii, nebo je Hongkong odevzdán Číně na pospas?

To je otázka, jak se na problém díváme. Ten konflikt ve skutečnosti už existuje, i když není, řečeno v uvozovkách, horkým konfliktem, ale projevuje se například ve zhoršujících se ekonomických vztazích. Začínají se používat různé sankční programy proti Číně, ale Čína pochopitelně zase dělá odvetné kroky. Takže tento problém vzájemného napadání, kde je ústředním motivem Hongkong, momentálně už probíhá, ale jak jsem řekl, pravděpodobně se nevyřeší ku prospěchu našich názorů a Hongkong se nevrátí do stejné polohy poté, co byl předán Číně. Konflikt jako takový, pokud bych použil terminologie hybridní války, už probíhá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…