Umělec naložil Schwarzenbergovi. Mluvil o zrušení restitucí a záměrech Američanů

11.09.2013 6:37 | Zprávy
autor: Radim Panenka

JINÝMA OČIMA Režisér a dokumentarista Václav Dvořák rozhodně nepatří mezi lidi, kteří se bojí mluvit o tématech, jež jsou pro někoho nepohodlná. Výrazně bojoval proti církevním restitucím a léta se angažuje v šíření informací o situaci na Kosovu a Metohiji. V rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz mluví o prezidentu Zemanovi, válce v Sýrii i "nevychovaném" Schwarzenbergovi.

Umělec naložil Schwarzenbergovi. Mluvil o zrušení restitucí a záměrech Američanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Dvořák

Nedávno jste mluvil na demonstraci proti americkému útoku vůči Sýrii, což jak se zdá, nemá podporu ani u amerických občanů…

Navíc Obama zjevně narazil také v Kongresu, kde útok podporuje opravdu jen menšina, ostatní se zatím nevyjádřili. Myslím, že Američané sází na to, že při stupňování rétoriky se v syrské armádě (a USA to tak dělají skoro vždycky) najde skupina, která Asada svrhne. To se jim nepodařilo ani v Libyi, Iráku a zjevně se jim to nepodaří ani v Sýrii.

Viděl jsem televizní záběry z Damašku, kdy skupina lidí říká, že pokud začne bombardování, bude to tragédie, protože tím by se USA přidaly na stranu těch nejhorších teroristů a radikálů z Al-Káidy, proti kterým údajně v jiných zemích bojuje.

Jsou však i lidé, kteří tuto politiku USA hájí. Třeba nedávno profesor Miloslav Bednář pro PL.cz řekl, že za těmi intervencemi v minulosti byla nezištná a upřímná idea dostat vyspělou demokracii do co nejvíce států světa. Co byste na takový názor řekl?

Do těchto frází se balí ty nejhorší věci, americkou politiku dělají praktici. Navíc je tam také velmi silná sionistická lobby, která tlačí na to, aby Izrael byl ve svých hranicích bezpečný. Proto se snažili shodit vládu Mursího v Egyptě. Za další na Golandských výšinách Izrael okupuje velkou část syrského území a okupuje ho kvůli vodě. Jsou tam prameniště větších řek a Izraelci vodu sváží a zavlažují tím své zemědělství touto ukradenou syrskou vodou a nechtějí se toho vzdát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…