Uprchlík z Iráku promluvil o údajně podivných až nekalých praktikách nadace pomáhající uprchlíkům. Místo uprchlíků, vdov a sirotků prý teď upřednostňuje bohaté Iráčany

17.03.2016 15:40

ROZHOVOR Salman Hasan je uprchlík z Iráku. Pochází z muslimské šíitské rodiny, ale opustil islám a stal se křesťanem. Muslimové ho za to chtěli zabít, sám byl zajatcem Islámského státu. Pracoval a pomáhal v uprchlických táborech, a sice skutečným uprchlíkům. Pomáhal nadaci Generace 21 s křesťanskými uprchlíky z Iráku. Nyní ale upozorňuje na údajné nestandardní až nelegální praktiky této nadace. Hasan je šéfem International Christian Outreach Ministry, která s pomocí křesťanským uprchlíkům v Iráku začala. ParlamentníListy.cz Generaci 21 rozhovor zaslaly s tím, že jí poskytují prostor pro reakci, pokud bude mít zájem.

Uprchlík z Iráku promluvil o údajně podivných až nekalých praktikách nadace pomáhající uprchlíkům. Místo uprchlíků, vdov a sirotků prý teď upřednostňuje bohaté Iráčany
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Vy a vámi zastoupená organizace International Christian Outreach Ministry (ICOM) jste publikovali tiskové prohlášení, v němž jste vyjádřili svůj názor o Generaci 21, která má pomáhat křesťanským uprchlíkům a obvinili jste ji z nekalých činností. Jejich záměr byl prý převzít pomoc křesťanským uprchlíkům, kterou jste vykonávali v Iráku před nimi, a zdiskreditovat vás a tak dále....

Když jsme započali spolupráci s Generací 21, tak neměli žádnou znalost o tom, na čem jsme pracovali po celou dobu v Iráku. Řekli jsme jim, že jim pomůžeme, že připravíme seznam nejpotřebnějších uprchlíků, kterým je třeba pomoci a oni nám řekli, že budou jediným prostředníkem mezi námi a českou vládou. Na začátku vypadalo vše v pořádku, umožnili jsme jim přístup mezi uprchlíky, kontakt se zodpovědnými lidmi v táborech v Iráku, iráckými úřady a sbírání dat.


Salman Hasan

A co bylo pak?

Potom začali pracovat více nezávisle, nekomunikovali s námi, snažili se nás obejít a najít někoho, kdo by nás v Iráku mohl nahradit. Někteří lidé nás informovali, že se o to snaží, tak jsme se Generace 21 zeptali, proč, když jsme doposud spolupracovali, dělají tyto věci za našimi zády a v zákulisí.

Když první skupina uprchlíků z Iráku 24. ledna dorazila na pražské letiště, tak jsem tam byl. Ale z účasti na tiskové konferenci informující o akci na záchranu křesťanských uprchlíků mě vyloučili. Tedy vyloučili ty lidi z ICOM, kteří celou věc započali a zařizovali v Iráku. Když jsme se na té pomoci nemalým dílem podíleli, tak jsme to samozřejmě chtěli prezentovat. Ale Generace 21 to prezentovala jen jako své vlastní vítězství a svůj úspěch. Ale to, co tvrdili, nebyla pravda. Není to o tom, že bychom chtěli slávu či se stavět na první místo, ale kvůli tomu, aby lidé znali pravdu. Tak jsme jim tuto výhradu řekli.

A změnili své chování?

S další skupinou uprchlíků, kteří přiletěli, to bylo to samé. Jejich reprezentanti hovořili s tiskem a my jsme byli opět vyloučeni, ačkoli jsme tam byli s nimi.

Někteří lidé z Iráku nám řekli o našem bývalém koordinátorovi, který změnil jejich jména na seznamu. Vymazal je ze seznamu a řekl jim, že přiletí příště. Tak jsme se našeho bývalého koordinátora, bratra Firase, ptali, co se stalo. Řekli jsme mu, že nelze vymazat lidi, kteří jsou registrováni vládou a dát tam jiné lidi, kteří nejsou prověřeni a nic o nich nevíme a česká vláda by to mohla považovat za zneužití její důvěry. On řekl, že to tak chce Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21. My jsme mu ale řekli, že ten seznam neschvaluje ani Jan Talafant, ani Jan Dezort, ale česká vláda. A sám Jan Talafant mi v e-mailu řekl, že bych neměl psát nová jména, přidávat je nebo lidem něco slibovat, dokud tato skupina nebude kompletně dokončena a v České republice. Bohužel dělali přesně to bez toho, aniž by nás o tom informovali. O všem, o čem mluvíme, máme fakta.

Můžete o tom říci více?

Jak jsem zmínil, vymazali potřebné lidi z toho seznamu a nahradili jinými. Vymazali ze seznamu opravdové uprchlíky z nebezpečných zón, vdovy, sirotky, nemocné děti a nahradili je bohatými lidmi, kteří uprchlíky nejsou. Někteří tito lidé vlastní dva domy a mají mnoho peněz a většina z nich je z Erbílu, ačkoli jejich bývalý domov mohl být z křesťanského území, na který později zaútočil Islámský stát.

Někteří uprchlíci si možná myslí, že tito lidé zaplatili za to, aby byli na seznam přidaní. Takže to vypadá, že tito bohatí lidé za to, aby mohli být přidáni na seznam místo těch potřebných, zaplatili. Měl jsem ve středu telefonát z českého konzulátu v Erbílu a řekli mi, že k nim na konzulát přišlo mnoho lidí žádat vysvětlení, proč jejich jména, která byla původně na schváleném seznamu, najednou zmizela a oni nemohou do České republiky. Náš bývalý koordinátor Firas totiž již poslouchá instrukce Generace 21. Realita je, že 22. února byl jako koordinátor ICOM propuštěn, ačkoli se tak chová. Důležité je, že česká vláda potvrdila původní seznam. Jakékoli změny by měly být diskutovány s námi a s českou vládou. Navíc my jsme měli velké náklady, co se týká letů a tak dále do Iráku a oni nám dodnes nezaplatili, ačkoli to slíbili. A chci zmínit ještě jednu důležitou věc, proč nechceme být spojováni s Generací 21...

Ano?

Dostali jsme informace o nelegálních aktivitách někoho z Generace 21 od lidí, kterým můžeme důvěřovat a oni jsou ochotni svoje prohlášení dosvědčit. Nechceme být spojovaní s lidmi, kteří dělají takové věci, protože chceme mít důvěru české vlády a českých lidí.

Dne 1. března zveřejnila Generace 21 prohlášení, ve kterém se od vás distancovala. Uvedl jste též, že vám napsali, že chtějí být politicky neutrální, zatímco vy nejste kvůli vašim rozhovorům pro Parlamentní listy, kde jste se vymezil proti islámu, politice USA a migrační krizi...

1.března 2016 jsme navštívili uprchlíky v Jihlavě a Jan Talafant tam měl v to odpoledne přijet, jak jsme se dohodli, ale nepřijel. Neinformoval nás, že nepřijede. Pouze publikoval prohlášení, kde se Generace 21 distancovala od mých postojů. Je jasné, že skrze nás se s lidmi spojili, zahájili činnost, ale to nemá nic společného s našimi názory na jakýkoli politický předmět.

Pokud Jan Talafant hovoří o politické neutralitě, tak mu nevěříme. Je členem Strany zelených a kandidoval v roce 2014 za ní do Zastupitelstva města Kroměříže. Program Strany zelených je neslučitelný s křesťanskými hodnotami. Podporují například stejnopohlavní manželství a „práva sexuálních menšin“. My se snažíme pomáhat křesťanům a hájíme křesťanské hodnoty.

Budete se snažit najít cestu, jak pokračovat ve své práci a misi na záchranu křesťanských uprchlíků a hledat nějakou dohodu s českou vládou či něco jiného?

Generace 21 nemá na pomoc křesťanským uprchlíkům monopol. Již jsme zahájili spolupráci s Katolickou církví. Máme další organizaci, která s námi chce spolupracovat, neboť ty uprchlíky osobně známe a oni v nás mají důvěru a Generace 21 mezi křesťanskými uprchlíky v Iráku, kteří čekají na pomoc, způsobila znechucení. My máme přístup do uprchlických táborů. Doufáme, že česká vláda se nepostaví proti pomoci křesťanským uprchlíkům, protože Generace 21 udělala špatné věci.

Já sám jsem byl 10. června 2014, když Mousel padl do rukou takzvaného Islámského státu, rukojmí v rukách islamistů. Chtěli mě zabít, ale Bůh zachránil můj život. Také jsem se kvůli islamistům stal se svojí rodinou uprchlíkem a proto vím, jak se tito křesťanští uprchlíci cítí a proto mám s nimi soucit. Pro nás, jako pro ICOM, to byla čest začít pomáhat nové vlně křesťanských uprchlíků z údolí Ninive. Před tím jsme pomáhali jiným pronásledovaným křesťanům, kteří utíkali z Bagdádu a z dalších provincií v Iráku. Moje rodina je v současné době na útěku a všichni jsou uprchlíci a to i můj mladší bratr se svojí ženou a čtyřmi dětmi.

Jan Talafant odstranil jméno mého bratra a jeho rodiny se seznamu. On a Jan Dezort mi řekli, že se báli, že by česká vládla stáhla jejich povolení, kdyby zjistila, že někteří křesťanští uprchlíci jsou bývalí muslimové. To nebyla pravda, protože tento fakt byl vládě, Ministerstvu vnitra a policii známý. Všechna tato fakta už měli skrze pasy a příběhy.

Co říkáte reportáži TV Prima o uprchlících? Tam právě naznačovali, že jde o bohaté uprchlíky...

Většina z těchto uprchlíků, kteří pochází z údolí Ninive, byli bohatí lidé, ale Islámský stát je okradl o všechno, takže když přijeli sem a zmínili, co měli, tak to neznamená, že nejsou vděční za to, co dostávají od české vlády. Naopak, od začátku každý z nich vyjadřoval svoji vděčnost za pomoc české vlády a českého národa. Některé překlady toho, co jeden z uprchlíků řekl, byly naprosto špatné a později jsme se dozvěděli, že nějaká TV stanice neuvedla správný překlad toho, co řekl a nebo věci úmyslně promíchala, aby podala špatný obraz na uprchlíky. My jsme všechny uprchlíky navštívili a navštěvujeme je znovu a znovu a neslyšeli jsme je si stěžovat, ale vždycky vyjadřovat vděčnost, učí se češtinu a doufají, že se usadí, budou pracovat a budou žít normální život bez strachu.  

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Důchody

Na kolik procent spadne během vaší vlády průměr důchodu k průměrné hrubé mzdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tady se zeptáte, všichni pro Izrael. Ale ve zbytku Evropy? Spisovatel zjistil, v čem jsou Češi jiní

4:44 Tady se zeptáte, všichni pro Izrael. Ale ve zbytku Evropy? Spisovatel zjistil, v čem jsou Češi jiní

„On muslim, ona Židovka. V pátek odpoledne dívky sedí s otcem, mají hidžáby na hlavách a čtou korán.…