Uragán Holeček z ODS: Rudý hejtman už svou existencí porušuje zákon

28.02.2013 22:01

ROZHOVOR Nový oblastní předseda ODS na Ústecku Radim F. Holeček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz říká, že komunismus by měl zemřít a lidem vzkazuje, aby ještě měli s ODS trpělivost. Bojovník proti korupci a kritik současných občanských demokratů říká o ústeckém hejtmanovi, že už jeho samotná existence je ilegální. Na premiéra Nečase se za narovnání s církví rozhodně nezlobí a se sudetskými Němci se kamarádí.

Uragán Holeček z ODS: Rudý hejtman už svou existencí porušuje zákon
Foto: red
Popisek: ODS, ilustrační foto

Nejen v našem kraji, ale v celé republice, je „blbá nálada“. Co si myslíte o současné vládě, která veřejnosti servíruje zvyšování DPH a podobné kroky, které jsou vnímány jako „proti lidem“?

Nemám rád slovo „blbá nálada“. O mně je známo, že se směji více než druzí. DPH a jiné nepopulární kroky vnímám negativně, protože se dotýkají každodennosti všech lidí, včetně mé rodiny.

Proč tedy vaši političtí „kolegové“ pokračují v utahování opasku tam, kde to lidé vnímají osobně?

Chybu vidím v tom, že kroky nebyly dostatečně vysvětlovány a neprovázelo je nastavení protikorupčních mechanismů. Většina z těch kroků je daní za koaliční vládnutí. Jsem přesvědčen, že by se ODS měla vrátit ke svému programu, k tomu, čím byla pro voliče zárukou. A tím je mimo jiné nezvyšování daňové zátěže.

Zmínil jste protikorupční mechanismy. Je to důvod, proč jste šel do politiky? Údajně to bylo kvůli něčemu, co vám „nevonělo“ ohledně parku u vás v Ústí?

Politika mne poprvé oslovila v Německu, sledoval jsem koncem devadesátých let situaci v CDU (Křesťanskodemokratická unie Německa. Pozn. red.) v době mého tehdejšího pobytu v Bádensku-Würtenbersku. Zde v Ústí nad Labem jsem vstoupil do ODS, zaktivizoval mne ale asi nejvíce již mnohokrát zmiňovaný park:  Když jsem se s rodinou stěhoval do jiného bytu, měl jsem přímo pod okny park, jehož úpravy stály 83 miliónů korun. Už při první procházce mi bylo jasné, že tolik peněz se tam utratit nikdy nemohlo. Začal jsem se tím zabývat blíž a vyšlo najevo, že třeba za lavičku se platilo 60 tisíc korun, za odpadkové koše 20 tisíc, za podivné skluzavky 300 tisíc a za něco, čemu se říká fontána až půl miliónu korun. Neuvěřitelné částky. 

Podal jste tehdy trestní oznámení. Myslíte, že ještě podáte nějaká „politická“ trestní oznámení?

Jsem přesvědčen, že trestní oznámení jsou hlavně nástrojem občanského aktivisty. Politik hledá politická řešení. Samozřejmě ale platí, že pokud někdo i v rámci veřejných zakázek něco ukradl, musí za to být potrestán.

Někde jste se vyjádřil, že do cely byste poslal asi osm lidí, kteří působí ve věcech dotací Regionálního operačního programu Severozápad…

Rada ROP Severozápad byla převolena. Všichni ale víme, že v minulém volebním období se staly chyby, které Ústecký a Karlovarský kraj mají stát 2,5 miliardy korun. Umožnily to špatně nastavené systémy hodnocení projektů, ale hlavně prakticky nulová kontrola ze strany ROP Severozápad i ministerstva financí. Jsem velmi rád, že se pravidla změnila. Dnes už by se asi těžko stalo, aby firma bez zaměstnanců, prakticky s nulovým obratem, získala z Bruselu 80 miliónů korun na stavbu hotelu, jako tomu bylo v případě bývalé firmy ústeckého primátora Víta Mandíka.

Znáte se osobně s lidmi jako je exhejtman - a bývalý šéf výboru regionální rady regionu soudržnosti Severozápad-  Jiří Šulc, exprimátorka Chomutova Ivana Řápková nebo někdo z ústeckých „kmotrů“?

Šulce ani Řápkovou osobně neznám. V Ústí znám kmotru své dcery Jitku, a to je báječná ženská (směje se).

Je v ODS někdo, kdo je pro vás oblíbený poslanec či senátor?

ODS má spoustu silných a zajímavých osobností a přišlo by mi nefér jmenovat jen některé. Nebojím se ale říct, že svými postoji a myšlenkami jsou mi blízcí Martin Kuba a Jiří Pospíšil.

V čem vidíte problém současné ODS a jak ho chcete změnit?

Problém ODS je v odtržení se od původních vizí. Je třeba začít opět od komunálu, kde lidi zajímá to, co je pro ně měřitelné, a co mění jejich každodenní starosti. Je potřeba ptát se lidí, co chtějí. Musí znát osobně svého politika a věřit mu.

Co byste vzkázal nespokojeným voličům ODS, aby ji znovu volili?

Aby měli trpělivost. Z mnoha regionů probublávají zprávy o novém větru. Jsem optimista.

Z regionů toho probublává hodně... Co třeba církevní restituce, na ty pohlížíte jak?

Doma mne učili, že krást se nemá. A co se ukradlo, má se vrátit.

Pan Nečas, který je v těchto dnech pro svůj podpis na dohodě s církví ze strany svých rivalů propírán, je skloňován i s jinými tématy - například sudetští Němci. Na toto téma máte jako člověk ze severu, z pohraničí, jaký názor? 

Mezi takzvanými sudetskými Němci mám řadu dobrých přátel. Člověk ale musí vnímat, že mezi sudeťáky najdete například mé oblíbené „Ackermanny“ (myšleno Ackermann Gemeinde) ale také fašizoidní Witikobund. Aktivně se sám účastním akcí Akademie Mitteleuropa.      

Účastníte se mnoha akcí i demonstrací. Přátelíte se například se Ziggy Horváthem, který – mimochodem jako organizátor protikomunistického Palachova týdne 2013 - působí hodně jako rebel.  Nebojíte se, že budete vnímán jako „řvoucí antikomunista“, který se zviditelňuje na demonstracích?

Ziggy Horváth je fajn chlap. Jde svou cestou, já zase svou. Občas se naše cesty protnou, jako třeba v Palachově týdnu 2013. Jsem antikomunista a beru to jako obrovské poslání. Komunismus nepatří do 21. století.

Znamená to, že byste také rád sesadil hejtmana Bubeníčka, jak i Ziggy provolává? Nevnímáte, že možná všichni nepatří do stejného pytle, když je někteří lidé volili…

Postava hejtmana Bubeníčka nechť je pro nás velikým mementem. Ústecký kraj se zapsal do historie jako ostuda, která má prvního komunistického hejtmana. Já doufám z celého srdce, že je to komunistický hejtman poslední, neboť by se mi mým dětem špatně vysvětlovalo, že nám vládne někdo, kdo již svou vlastní existencí porušuje zákony této země. Dopisovatel Haló novin, který většinu života žil z partajních, nyní z krajských peněz, je pro mne na postu hejtmana zcela nepřijatelný.

Při svých inspiracích pro vstup do politiky jste zmínil německou CDU. Nebojíte se, že nyní poté, co se premiér omluvil Němcům v Bavorsku, může být pro část veřejnosti trochu „vošajstlich“ mluvit o jakékoliv inspiraci Německem?

Ne, inspirace Německem je v pořádku. Já neměním názory podle aktuální nálady ve společnosti. Německo je náš největší hospodářský partner, my jsme politicky dvacet let za ním zpožděni, a máme se co učit. 

Co zcela konkrétně myslíte tím, že chcete politicky ukročit doprostřed?

Úkrok do středu provedla CDU koncem devadesátých let z důvodu masivního odlivu voličů. Je třeba naslouchat střední vrstvě a drobným podnikatelům, ti umí flexibilně ve zdravém prostředí generovat nová pracovní místa.

Čím myslíte, že může akademik pomoci v politice? Jak se vysokoškolská půda dá skloubit s apolitičností, která je pro školství nezbytná, dokonce zakotvená v legislativě?

Nejsem klasický akademik. Jsem již dva roky v manažerské pozici ve vzdělávání dospělých. Akademická půda politickou agitaci zakazuje, nemíchám práci a politiku. Na druhou stranu vedoucí centra zabývajícího se komerčním vzděláváním a pravičák, to jde k sobě naprosto skvěle!

Co jste říkal na neumírněnou politickou reakci některých ředitelů, kteří sundávali ze stěn portrét prezidenta, tedy naprosto v nesouladu s apolitičností dle školského zákona?

K obrazům nemohu říci nic, na vysoké škole v učebnách prezidenta nemáme. 

Také jste po svém zvolení zdůrazňoval, že na rozdíl od některých politiků nepodnikáte. Když si hodím vaše jméno do vyhledávače, vyběhne mi nabídka překladatelských služeb – němčina – a produkční nabídka kulturních akcí…

Překlady a hudba? Opět stará historie a vždy jen krásný a mnou dotovaný koníček: Hudba a němčina zůstaly dodnes mou velikou láskou. 

Myslíte, že by měla nastat revoluce? Vnímáte revoluci, i násilnou, za projev nejvyšší demokracie, jak poslední dobou zaznívá i z úst takových kapacit jako je Ilona Švihlíková?

Revoluce musí nastat v našich hlavách. Musíme vstát od televize - já ji odstřihl před pěti lety -  a od facebooku a věnovat se věcem kolem nás. Jen tak se z občanů nestanou „ovčani“. Jen tak nevyměníme ostnaté dráty na hranicích za lepší Wi-Fi připojení. Jen tak se nenecháme okrádat. Opět příklad -  německá CDU má v osmdesátimilionovém Německu 800 tisíc členů. ODS v desetimilionové České republice 25 tisíc.   

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hodnej vůl Dubček. Vládnoucí třída chrání agresivní muslimy. Snad se ještě můžeme sluníčkářů zbavit. Profesor Tomský vzpomíná na rok 1968 a srovnává komunisty s dnešními „humanisty“

13:30 Hodnej vůl Dubček. Vládnoucí třída chrání agresivní muslimy. Snad se ještě můžeme sluníčkářů zbavit. Profesor Tomský vzpomíná na rok 1968 a srovnává komunisty s dnešními „humanisty“

ROZHOVOR „Dnešní humanisté prosadili také, byť podstatně mírnější, dozor veřejného prostoru (či absu…