Václav Cílek: Málo se mluví o ruské vakcíně Sputnik! Znám lékaře, kteří odmítají očkování. Zde je důvod

20.01.2021 16:16

ROZHOVOR Geolog, klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek se domnívá, že „trpíme nadprodukcí elit“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také hovoří o důvodech, proč se někteří zdravotníci nechtějí nechat očkovat, sám ve vakcinaci věří a je optimista. Klimatická situace je podle něj mnohem horší, než je obecně známo.

Václav Cílek: Málo se mluví o ruské vakcíně Sputnik! Znám lékaře, kteří odmítají očkování. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek
reklama

Pane Cílku, často se objevuje názor, že vláda rozvolní opatření před volbami, aby si přisypala nějaké politické body. Obáváte se toho?

Víte, pro mě je to v podstatě otázka toho, že zatím vláda ví, kolik sebekázně lidi doopravdy mají, a nejde za určitou mezi. Že ví, že toho na ten národ nemůže naložit moc, tak třeba radši rozvolní. Ale jinak ta opatření v těch zemích, kde jsou na tom lépe než my, jsou většinou ještě přísnější.

Na podzim jste v našem rozhovoru uvedl, že máte před covidem respekt. Stále to platí?

Určitě ten respekt ještě zesílil, protože mezitím jsem viděl studie, které ukazují stav plic po koronaviru – samozřejmě jenom u určitého procenta lidí. Zatím opravdu detailně neznáme všechny ty možné dlouhodobé důsledky. A ten koronavirus je možná nejzákeřnější u těch asymptomatických, tedy bezpříznakových případů.

Vkládáte naději do vakcinace?

Ano, poměrně velkou. Já myslím, že ta situace se začne s jarem lepšit. Jednak bude část lidí proočkovaných – a část jich bude mít ten covid už za sebou. Teď prožíváme opak, to množství umírajících je dosti vysoké, ale celkově z toho mám optimistický pocit.

Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání, prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval přitom státy a výrobce, aby vakcíny spravedlivěji rozdělovali. V opačném případě podle něj hrozí prodloužení pandemie. Co o tom soudíte a jak se rozdělují vakcíny těch jednotlivých farmaceutických lobby?

Anketa

Zachrání nás vakcína proti covidu-19?

27%
73%
hlasovalo: 10335 lidí
Já budu zcela konkrétní. Například hrozně málo se toho dozvídáme o vakcíně Sputnik. Kolega, který sleduje situaci v Británii, píše, že tam se o ní mluví, protože ona je lacinější – a pokud se ukáže, že bude i kvalitativně na výši, což se zatím zdá, že je – tak by měla ovládnout indický a čínský trh.

Dalším problémem při rozdělování vakcín je také to, co píše entomolog Peter Turchin, že trpíme nadprodukcí elit. To znamená, že v těch posledních 20 letech se tady zvýšil počet elitních míst, ale je jich stále mnohem míň, než lidí, kteří na ně dosáhnou. Takže dochází vlastně k třídnímu boji, ale nikoliv mezi bohatými a chudými, dochází k tomu, že se prostě snižuje počet korýtek pro ty hodně bohaté. A vzejde z toho dosti konfliktní atmosféra.

V Německu čelí závažnému problému, protože třetina pracovníků ve zdravotnictví se nechce dát očkovat...

Ano, i v mém okolí je hned několik chytrých lidí, navíc lékařů, kteří se rovněž nechtějí nechat očkovat. Podle mě je to způsobeno hlavně tím, že ti zdravotníci vidí ten obrovský ekonomický tlak ze strany těch farmaceutických gigantů na předepisování veškerých léků, což se děje dnes a denně. A z toho podle mě pramení ta skepse až nechuť se nechat očkovat. Jsou zkrátka zhnusení komercionalizací zdravotnictví.

WHO zahájila vyšetřování původu viru přímo v čínském Wu-chanu. Dozvíme se někdy, jak to všechno vlastně vzniklo?

Já myslím, že každé možné vysvětlení bude stejně tak věrohodné, jako každá konspirační teorie. Ve hře jsou totiž tak velké zájmy, že se obávám, že za našich životů se toto nikdy uspokojivě nevysvětlí.

Pojďme k dění v Americe. Jak sledujete ty události?

Anketa

Kdo ze zpěváků anebo zpěvaček má vliv na Vaše postoje?

hlasovalo: 3897 lidí
Tak mě především, když se ještě vrátím k tomu útoku na Kapitol, šokovalo, jak jednoduše se tam ti lidé dostali – vlastně do svatostánku demokracie. Já být afghánský terorista, tak si řeknu, že ti Američani jsou z bezpečnostního hlediska naprosto nekompetentní. Trump je Trump, ten se samozřejmě znemožnil, ale v jeho případě to zase takové překvapení není. A celé to podle mě jenom dokládá tu tezi o nadprodukci elit a o tom boji, který se mezi elitami vede. Ale přece jenom, kdyby ten Biden chtěl, tak by mohl tu situaci zklidnit, ale já mám pocit, že on ještě přilévá olej do ohně.

To souvisí s tím, že hned první den úřadování se rozhodl Joe Biden zvrátit několik zásadních rozhodnutí svého předchůdce Donalda Trumpa. Mimo jiné tak Spojené státy opět připojí k pařížské klimatické dohodě, zavede povinnost nosit roušky ve federálních budovách a při cestování mezi státy a zruší imigrační omezení vůči občanům některých muslimských zemí. Neměl by být poněkud opatrnější, když v Senátu hovořil o tom, že chce být prezidentem sjednotitelem?

To ukáže čas, zda jednal správně, ale v každém případě, v okamžiku, kdy máte neklidné prostředí, dokonce můžeme říci dost nepřátelské a agresivní, tak podobným tlakem na tolik změn najednou pravděpodobně způsobíte chaos. A možná, že on už má tolik odžito, že je prostě nad věcí, což může být dobré, ale i špatné znamení.

Pane Cílku, vraťme se ještě k té Pařížské klimatické dohodě, kterou Trumpova administrativa cíleně ignorovala. Je pro vás dobrou zprávou, že Joe Biden se k tomu jako nový americký prezident postavil naopak vstřícně?

Nepochybně to dobrá zpráva je, ale fakt je, že se čím dál tím více ukazuje, že ten klimatický problém je ve skutečnosti mnohem větší, než si představujeme. A svou závažností přesahuje rámec té Pařížské dohody. Ty kroky, které by se musely udělat, jsou doopravdy kroky závratné.

Můžeme být konkrétní?

Víte, mně se o tom nechce mluvit právě v téhle době, kdy lidi už dostatečně zaměstnává a znervózňuje ta situace okolo covidu. A každý z nás snese vždycky jenom určité množství informací a napětí. Bude na to určitě ještě dost času a prostoru, až se ten současný stav a ta atmosféra uklidní.

(Autor rozhovoru: Tomáš Procházka)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šiklová pro PL: Dojde k těžké krizi. A nikdo nepomůže. Havel byl levičák. Bartoš je sympaťák, ale...

18:41 Šiklová pro PL: Dojde k těžké krizi. A nikdo nepomůže. Havel byl levičák. Bartoš je sympaťák, ale...

ROZHOVOR Sociální demokracie je nejstarší stranou u nás. Když se ale do ní dostal Miloš Zeman, začal…