K výrazným událostem uplynulého roku patří souhlas Britů s odchodem z EU. Jaké jsou podle vás příčiny Brexitu?
Brexit chápu jako důsledek selhání procesu evropské integrace a projev hluboké krize Evropské unie, kterou podstatnou mírou způsobily dnešní vládnoucí elity EU.
Asi marně doufám, že se z Brexitu vedení EU poučí a uvědomí si, že běžní občané EU nejsou s jejich řízením Unie spokojeny. Obávám se však, že verdikt Britů nezafunguje jako varování centrálním bruselským elitám, tito stoupenci užší byrokratické vize integrace Unie jej naopak využijí k prosazení změn v EU, pro které dosud neměli oporu. Zároveň budou v EU sílit názory, které budou volat po národních referendech. Brexit tedy působí jako jakýsi katalyzátor procesů v EU. Brexit je určitým symbolem vzpoury běžných voličů proti bruselským byrokratům, proti politice, kterou už dávno nezajímají občané a život v zemích EU, proti aroganci moci a proti přerozdělování.
Jako jeden z příkladů mnoha chyb vedení EU mohu uvést laxní a trvale chybné řešení problematiky migrace ze strany vedoucích představitelů EU včetně jejich několikaleté neschopnosti zajistit obranu hranic EU. Informace od předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera ohledně pokračování dosavadní migrační politiky, společně s vyjádřením Angely Merkelové ve věci neřízené migrace stovky tisíc osob, které mnohdy neměly ani pas, což policii znemožnilo zjistit alespoň to, o koho jde a odkud přicházejí („wir schaffen das – zvládneme to“) atd. Vzpomeňme na nedávné konstatování Evropské komise, že „českým zúženým pohledem na dějiny“ je kritika Castrovy podpory invazí vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Tyto a další informační „perly“ svědčí o nereálných strategických postojích a přístupech Evropské komise, jejího předsedy Junckera a vedoucích představitelů některých zemí EU.
Je zvolení Donalda Trumpa katastrofa, jak o tom mluví část politiků a komentátorů?
Určitý stupeň nepředvídatelnosti u Donalda Trumpa existuje, ale jeho rétorika před volbami a jeho první povolební projevy jsou dost odlišné. Už skončil s excesy, kterými se snažil získat voliče, a jeho rétorika v roli prezidenta je úplně jiná. Také jeho výběr spolupracovníků svědčí o tom, že k výkonu funkce prezidenta Trump přistupuje velice odpovědně. Trochu mi to připomíná situaci kolem zvolení Ronalda Reagana, kdy se všichni děsili, co že to přichází za herce, a nakonec právě on dokázal uzbrojit Sovětský svaz a podstatně přispěl k rozpadu celého východního bloku. Na druhou stranu Trumpova prohlášení o nutnosti zahájit závody v jaderném zbrojení, apel na posílení a rozšíření jaderného arzenálu Spojených států vyvolávají určité znepokojení. Zatím ale nevidím, že by Donald Trump znamenal nějakou katastrofu. Očekávám, že vstoupí do světové politiky konstruktivněji než jeho předchůdce, což může pomoci Evropské unii. Alespoň v tomto směru jsem optimista.
Kam se letos posunul problém migrace?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel