Vážná slova ze Sněmovny: Nebyl útok na Kliniku něčí špinavá hra, která má zvednout přesně zamířenou vlnu společenské nevole? Co požár německého Reichstagu...

07.02.2016 17:57

ROZHOVOR Manipulace České televize s veřejným míněním, její vazby na TOP 09 a „posthavlistické“ kruhy vidí v informování o víkendových demonstracích komunistický poslanec Jiří Valenta. Obává se rovněž, aby útok na zařízení pro uprchlíky nebyla něčí špinavá hra. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dále Valenta upozorňuje na povyšování neziskových organizací nad stát a celkovou frustraci ze Sobotkovy politiky.

Vážná slova ze Sněmovny: Nebyl útok na Kliniku něčí špinavá hra, která má zvednout přesně zamířenou vlnu společenské nevole? Co požár německého Reichstagu...
Foto: Archiv J. Valenty
Popisek: Poslanec Jiří Valenta
reklama

Jak vnímáte sobotní demonstrace, především dění v Praze? Myslíte si, že jich bude dále přibývat?

Situace se vyhrotila již natolik, že občanských protestů bude nepochybně ještě přibývat. Nespokojení lidé jsou „hnáni“ do ulic primárně vládní pasivitou a jejími zcela nevhodnými a nedostatečnými opatřeními, někdy se obávám, že až podezřele účelovými. Sekundárně posiluje protestující davy nejednoznačnost ve vládní komunikaci a nízký stupeň vyjevované objektivity směrem k občanům. Zmíněné faktory společně přispívají k tomu, že si již občané začínají ve zvýšené míře myslet, že vláda prostě na jejich požadavky a potřeby rezignovala a věnuje se především obhajobě zájmů evropské centrály či některých velmocí, které jsou ne vždy totožné se zájmy země, kterou by měla zastupovat v první řadě. A v zemi, kde vláda vládne pouze takto formálně a také v zájmu někoho jiného, se dostávají ke slovu, v míře často až neúměrně zvýšené, masové protesty. Bohužel, lidé jsou takto nuceni se v obavě o svůj život, zdraví a majetky i radikalizovat, to je prostě fakt. Z antropologického pohledu se tak jedná o přirozené, sebezáchovné reakce, které lze registrovat prakticky u každého živočišného druhu v přírodě, tedy ani lidský druh nevyjímaje.

KSČM se o tomto víkendu „nepřiklonila“ ani k „Okamurovcům“, s nimiž jste v opozici, ani ke „Konvičkovcům“, kde je řada lidí s levicovým názorem, z nichž někteří prošli ČSSD, a ani ke Stropnickému a jeho zeleným. Znamená to, že vyčkáváte?

Nemohu mluvit za KSČM, ani za jiné komunisty, ale zcela subjektivně se domnívám, že námi politická přidaná hodnota občanům spočívá v tom, že ve svém přesvědčení a aktivitách nevystupujeme ani jako xenofobové, ani nekritičtí „vítači“ všech migrantů bez rozdílu; současně jsme skuteční, a nikoliv jen zmanipulovaní, vlastenci, máme rádi tuto zemi, pracujeme pro ni a zničit si ji nikým a ničím nedáme. Chápejte to tak, že ani nesmyslnými kroky české exekutivy, ani řízeným přílivem uprchlíků často z oblastí, odkud by sem vůbec nemuseli přicházet.

Je vám, ať již straně nebo vám osobně, bližší německá AfD? Vždyť i v Pegidě je řada lidí s umírněným, ale levicovým názorem…

Já bych skutečně nerad škatulkoval a někam se zařazoval. Celý svůj „politický život“ se snažím od každého si vybrat vždy jen to, co je prospěšné zejména pro Českou republiku a její populaci, a ať se na mě nikdo nezlobí, vždy budu v tomto smyslu nejprve Čechem a až potom Evropanem. Nechci odsuzovat ale také někoho, koho zcela detailně neznám. Současně jsem si dobře vědom, jak sofistikovaně média dokáží překrucovat realitu a manipulovat tak s veřejným míněním. Vzorovým příkladem je, alespoň podle mě, naše veřejnoprávní ČT, stovky stížností od občanů směřované Radě ČT na její, často minimální, objektivitu vysílání jsou toho jasným důkazem. Chtěl jsem tím vším jen ilustrovat, že se nebojím přijmout a ztotožnit se s každým názorem, který odpovídá mému úhlu pohledu na svět, ať ho již pronáší kdokoliv a z jakékoliv platformy. Tento svůj přístup nehodlám ani do budoucna nikterak měnit!

Ke všemu ještě v sobotu večer vzplálo centrum pro pomoc uprchlíkům Klinika poté, co na něj skupina maskovaných útočníků hodila zápalné lahve. Myslíte, že se situace vyostřuje a pokud ano, kdo se na tom podle vás nejvíce podílí?

Takováto forma protestu je mi zcela cizí a navíc ji také považuji za absolutně kontraproduktivní. Ničení majetku ničemu a nikomu nepomůže. Trochu se však obávám, aby to nebyla naopak přesně zkomponovaná akce, něčí špinavá hra, která by měla zcela odsouzeníhodným způsobem zvednout vlnu společenské nevole přímo zacílenou na odpůrce přijímání migrantů u nás. Nedá mně, abych si z historie nevzpomněl na požár německého Reichstagu a nedovozoval si tak i případnou paralelu.

Co říkáte na aktivity skupiny lidí podporující premiéra Sobotku? A souhlasíte s pochvalným postojem premiéra k neziskovým organizacím, které v současné době zprostředkovávají pomoc pro uprchlíky, tedy jste také spokojen s činností těchto spolků?

Neziskové organizace a jejich představitelé začínají v naší zemi, někdy až velice nebezpečně často, suplovat nejen roli státu, jeho demokraticky volených zástupců, ale často se již staví i do role jakéhosi „objektivního arbitra“, jehož pravda je potom, za přímé podpory některých médií, dále nezpochybnitelná. Mnozí politici, a nyní mám na mysli právě některé ty politiky soustředěné kolem premiéra Sobotky, podléhají jejich tlaku a náš stát, jako nástroj společnosti, tímto exekutivním přístupem silně koroduje. Mimikry vytvořené často z tenkého pseudocharitativního obalu umožňují některým neziskovkám snadno pronikat i tam, kde by místo v jakékoliv demokratické společnosti mít jednoznačně neměly. Stejně jako exprezident Klaus proto považuji činnost některých z neziskových organizací, nikoliv však tendenčně a černobíle, za přímé narušení politické soutěže u nás a nebojím se říci, že i za ohrožení demokracie jako takové. Z mnohých z nich lze, v souvislosti s rostoucí migrací, v míře již veřejně registrovatelné, cítit lačnost zejména po státní finanční podpoře.

Česká televize přinesla záběry z několika míst, kde se protesty v Evropě konaly. Bohužel tam nebyl prostor pro poměrně násilné protesty v Amsterodamu, nevíme moc o severských státech, zvláště pak Finsku a rovněž i o Estonsku, kde v Tallinu byly organizovány rovněž protesty o islámu.  A to už vůbec nehovořím o Irsku, o kterém snad jenom víme, že je to „zelená země“. Jak se tohoto podle vás zhostilo naše hlavní veřejnoprávní médium?

Asi ode mě jako dlouhodobého parlamentního kritika hospodaření a činnosti ČT očekáváte, že budu s informováním ze strany veřejnoprávní ČT opět nespokojen. A ani nyní vaše očekávání, a poctivě dodávám, že bohužel, opět nezklamu! Dlouhodobě jsem přesvědčen o tom, že ČT tvoří v naší zemi jakýsi mocenský subjekt, chcete-li stát ve státě, který je úzce napojen, a to minimálně ideologicky, na některé zájmové skupiny. Doklady zejména politické neobjektivity a tendenčnosti lze snadno potom dohledat dokonce i ve výročních zprávách každoročně předkládaných Poslanecké sněmovně. Pokud bych měl být konkrétní, tak z činnosti ČT osobně cítím úzkou vazbu na TOP 09 a zejména na „posthavlovskou komunitu“, pro kterou se mezi občany v poslední době vžily pejorativní názvy jako „sluníčkáři“ či „pražská kavárna“. „Nepolitická politika“, demokraticky dysfunkční archaismus, hrozí naší zemi nejen ze strany některých neziskových organizací, ve kterých se mnozí společenští manipulátoři sdružují, ale obávám se, že i ze strany ČT. Dokud bude mít veřejnoprávní sdělení selektivní či elitářsky podbarvený charakter, nelze nikdy mluvit o objektivním médiu a přístup naší televize v informování o občanských protestech proti migraci to nyní tak jen potvrzuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nebylo jen tak. Výzva Američanů. Analytik Visingr: Česko a mocnosti po Vrběticích

17:19 To nebylo jen tak. Výzva Američanů. Analytik Visingr: Česko a mocnosti po Vrběticích

ROZHOVOR Jsem si naprosto jistý, že se zodpovědní činitelé jako předseda vlády či ministr vnitra tut…