Veselá léta s „kalašnikovem“ Milošem Zemanem. Veteránka politického humoru vzpomíná

31.01.2016 11:37

ROZHOVOR „Znám Miloše Zemana 27 let. Vždycky v něm dřímaly dvě osobnosti. Osobnost glosátora a satirika a osobnost politika,“ vysvětluje v rozhovoru ParlamentníchListů.cz moderátorka a satirička Zuzana Bubílková možnost, proč prezident vyřknul slova o kalašnikovu. A vzpomněla si přitom na vtip, kterému se směje Karel Schwarzenberg.

Veselá léta s „kalašnikovem“ Milošem Zemanem. Veteránka politického humoru vzpomíná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Anketa

Vadí vám slova Miloše Zemana o Sobotkovi a kalašnikovu?

3%
94%
hlasovalo: 33300 lidí

Reakce prezidenta Miloše Zemana na dotaz studentky o možnosti odvolání premiéra Sobotky v Tišnově vyvolala obrovský rozruch, neboť pan prezident hovořil „o nedemokratické cestě a ta se jmenuje kalašnikov.“ Mnozí politici poté z tohoto jeho vyjádření šíleli, poslankyně ODS Miroslava Němcová podala ve středu dokonce návrh, aby se Zemanovým výrokem zabývala Poslanecká sněmovna, protože podle ní byl „ohrožen samotný princip parlamentní republiky“, ovšem sám Miloš Zeman hovořil o hysterické reakci politiků, kteří ze sebe udělali šašky. Jak se na výrok Zemana díváte vy?

Znám Miloše Zemana 27 let. Vždycky v něm dřímaly dvě osobnosti. Osobnost glosátora a satirika a osobnost politika. Po revoluci pravidelně chodil do pořadů v Semaforu a možná tam, když slyšel potlesk, navnadil se ještě víc. V předvolení kampani to zabírá a dovolím si tvrdit, že mnozí ho volili ze dvou důvodů. Předně nekrade a je vtipný. To, že nekrade, potvrdily i odposlechy kmotra Mrázka, kde se konstatovalo, že Mlha, což byla přezdívka Zemana, je neúplatný. Bohužel, jako prezident se někdy nechá strhnout a zejména před davem vypustí hlášku, která pobaví i naštve a je tak trochu přes čáru. Kalašnikov je v téhle situaci přes čáru. Ale přes čáru byla i reakce politiků, kteří z toho chtějí vytřískat politický kapitál a zviditelnit se. Obávám se, že se to moc nepovedlo, i když jako satirička bych si přála, aby parlamentní diskuse o tomto výroku proběhla. To by totiž bylo „materiálu“.

V souvislosti s výrokem o kalašnikovu se také obecně hovořilo o bonmotech Miloše Zemana. Vzpomínáte si vy na některý jeho bonmot, který by byl takto kontroverzní?

Třeba ten, který řekl i v rozhovoru se mnou: „Netvrdím, že každý muslim je terorista, zajímavé však je, že každý terorista je muslim.“ Myslím, že daleko od pravdy nebyl. Možná proto se za to musel omlouvat i ministr zahraničí... Ale u svých voličů tím bodoval. A mám pocit, že to Miloš Zeman klade nad diplomacii. Jestli je to u prezidenta vhodné, posuďte sami.

Kdyby ale v některém z vašich pořadů Miloš Zeman takto pohovořil, tedy kdyby od něj zničehonic padla zmínka „o kalašnikovu a nedemokratické cestě“, dalo by se z toho vůbec se ctí vybruslit? Co byste dělala, jak byste mu na to odpovídala?

Asi bych se ho zeptala, jestli ho neinspiroval ten vtip, jak přijde chlap ke dveřím domu, namíří kalašnikov a zařve: „Dobrý den, odečítání lidu!“

Mají podle vás politici smysl pro humor? Setkala jste se ve svých pořadech s někým, kdo by uměl přijmout vtipy sám o sobě, aniž by se urazil?

Možná Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg. Kníže se třeba opakovaně směje fóru, jak přijde do nebe. Jde v něm o to, že Schwarzenberg jde do nebe a směje se. „Co je tu k smíchu, kníže?“ diví se mu ale svatý Petr. „Ále... dole je zasedání a oni si myslej, že jsem usnul!“ odpovídá na to kníže.

Zaznívají názory, že v dnešní rozjitřené době se mohou podobných výroků chytit psychicky nevyrovnané osoby. Ve Sněmovně k tomu varoval kupříkladu poslanec TOP 09 František Laudát, který řekl: „Nikdo neví, jaký magor vezme jeho (Zemanovy) výroky doslova.“ Lze to takto chápat?

Myslím, že podobné magory, kteří by se chytili fóru, by měla policie dávno sledovat.

Zemanova vyjádření ovládla nejen české servery, ale zprávu o „žertujícím“ Miloši Zemanovi přinesla i agentura Reuters. Proč si myslíte, že tomu tak je?

Protože nemají o čem psát, tak se chytají všeho. My také vysíláme každou bitku v parlamentu, byť by byla z Hondurasu.

Je jisté, že mezi Sobotkou a Zemanem vládne napětí. Vypadá to, že oba čelní politici si nenechají ujít jakoukoliv příležitost přisadit si na adresu druhého. K čemu tohle povede?

K uklidnění, když ti překročí únosnou hranici. Ve skutečnosti jeden druhého sesadit nechce.

Miloš Zeman je ve funkci už tři roky. Za tu dobu došlo k situacím s nezřídka rozporuplnými ohlasy. Proč tomu tak podle vás je? Co byste k tomu řekla?

Že by si pan Zeman měl sám v sobě ujasnit, jestli je politik nebo satirik. Od té – jak se slušně řekne „skvadra“? – prostě od těch podržtašek, kteří ho obklopují, dobrou radu očekávat nemůže.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brusel klidně nechá zdevastovat jednu zemi, aby měl obraz Ruska jako nepřítele. Lidé byli při vstupu do EU oklamáni, tehdy nám Araby a černochy nenutili, říká Klausův spolupracovník

10:44 Brusel klidně nechá zdevastovat jednu zemi, aby měl obraz Ruska jako nepřítele. Lidé byli při vstupu do EU oklamáni, tehdy nám Araby a černochy nenutili, říká Klausův spolupracovník

ROZHOVOR „Pravdou ale je, že lidé byli v roce 2003 oklamáni. Dopadala na ně tehdy jednostranná propa…