Vítal konvoj USA a říká: Stalin a Ludvík Svoboda hnali lidi na jatka, tomu nevzdávejme čest. Zrušme zdejší ruský konzulát

09.04.2015 19:40

VÝCHOD - ZÁPAD Předseda Městského sdružení Konzervativní strany v Brně Svatopluk Kalužík, který spoluorganizoval akce vstřícné k průjezdu konvoje NATO, se zamýšlí nad napětím, jež vyvolal spor kolem výroku Miloše Zemana o „zavřeném Hradu“ pro amerického velvyslance, co může udělat Amerika pro Evropu i o tom, že by z Brna měl zmizet ruský konzulát.

Vítal konvoj USA a říká: Stalin a Ludvík Svoboda hnali lidi na jatka, tomu nevzdávejme čest. Zrušme zdejší ruský konzulát
Foto: David Daniel
Popisek: Předseda Městského sdružení Konzervativní strany Brno Svatopluk Kalužík

Jak vnímáte spor o účast prezidenta na oslavách v Moskvě a jeho vymezení vůči americkému velvyslanci?

Na to se dá dívat z různých úhlů. První otázkou je samotný důvod, proč tam prezident Zeman vůbec jede. Myslím, že je vhodné se poklonit památce vojáků Rudé armády, kteří byli hnáni a často obětováni Stalinem, i generál Svoboda na Dukle hnal lidi do boje tímhle sovětským stylem. Je proto třeba odlišit hrdinství vojáků, kteří šli jako na jatka, a roli jejich velení. Kancléřka Merkelová a další ale volí naprosto správné oddělení uctění této památky od vojenské přehlídky na Rudém náměstí. To je diplomatický přístup a civilizovanější cesta. Pokud jde o pana Schapira, svou kritiku vyslovil sice dostatečně diplomaticky, ale mohl zvolit jinou cestu než prostřednictvím vysílání televize. Ve věcné rovině má ale naprostou pravdu. Tradice přehlídek jen ukazuje na velmocenskou pozici Ruska a navazuje na stalinskou dobu.

Jak si vysvětlujete, že je pro Rusy ve velkém procentu Stalin stále hrdina?

V devadesátých letech se zdálo, že se snad něco změní, ale zřejmě je sovětská éra tak silně v nich, že je toto myšlení prakticky nereformovatelné. Ani Gorbačov, který byl velmi schopný, to neustál. V padesátých letech sice oficiálně Stalina a jeho kult osobnosti odsoudili, ale dodnes podobně jako Angličané nemají rádi vtipy o anglické královně, Rusové nemají rádi, když se špatně mluví o Leninovi nebo Stalinovi. Bez ohledu na to, co jim jejich diktátoři udělali, by Rusové pořád rádi slyšeli, že jsou na správné cestě. A současný prezident Putin jim v tom nahrává a vede je k přesvědčení, že se nemýlí.

Je Rusko hrozbou pro jednotu Evropy?

Narušit jednotu Evropy se jim podle mne nepovede. Počet protestujících a prorusky naladěných nespokojenců v Evropě bude přibližně stejný, ale zvratu směrem k destabilizaci Evropské unie bych se neobával. Současné ukotvení v Evropě je jediné možné a hledání třetích a čtvrtých snad nezafunguje, současné režimy jsou snad dost silné. Kdy a jak se situace změní v Rusku, to se nedá odhadnout.

Co říkáte na průběh akcí kolem průjezdu amerického konvoje?

Po bouřce je vždycky čistý vzduch, ale toto nebyla ani pravá bouřka. Je příjemné, že se proruští křiklouni jen ztrapnili, je vidět, že u nás existuje zdravé jádro. Dělali sice, co mohli, ale nepočítali, že Češi projeví sebevědomí a moudro, jak k tomu nakonec došlo.Celkově ale situace zůstává stejná, pravici bohužel chybí jasný vůdce, údajně pravicové strany s sebou vlečou jako kouli na noze staré problémy a pravice je na ústupu, protože – jak se říkalo za komunistů – nejsou lidi.

Myslíte, že se na protestech podíleli i placení agenti Ruska, jak o tom mluví některé konspirační teorie?

O tom jsem přesvědčen, minimálně z padesáti procent jsou odpůrci organizováni takto. S tím souvisí naše chystaná aktivita ohledně ruského konzulátu v Brně. Není tajemstvím, že agenti apod. se rojí právě kolem těchto institucí a my se připravujeme upozornit na to, že v Brně působí konzulát jako relikt z doby okupace. Konzulát může sloužit jako zastírací manévr pro organizátory tajných služeb, nejsou to žádní začátečníci, mají za sebou dlouholeté školení a tréninky a neztrapní se příliš odkrytým manévrem, jsem ale přesvědčen, že nemálo lidí je tady v ruském žoldu. Konzulát v Brně sídlí v honosné stavbě a my chceme vědět, kolik Rusko platí za nájem a také poukázat na to, že žádná velmoc v Brně konzulát nemá a že by bylo záhodno ten ruský zrušit.

Jak odhadujete vývoj na východní Ukrajině?

Rusové určitě mírně pozmění taktiku, jsou zvyklí postupovat krůček za krůčkem a ukrajovat. Na východní Ukrajině si zřejmě teď dají chvíli pokoj, budou upevňovat pozice a zkoušet, nakolik se jim to povede. Separatisté se ale asi nespokojí s autonomií, pro Putina to ale bude znamenat spíš problémy, získal sice Donbas, o který hlavně šlo, Putin ale vidí, že je to velmi problematické území.

Je ohroženo Pobaltí?

Nerad bych se mýlil – už proto, že by to bylo tragické – ale nemyslím, že pobaltské státy jsou ze strany Ruska bezprostředně ohroženy. Čingischánova metoda, kterou převzalo Rusko a před ním i Sovětský svaz, je jasná: průzkum, kupci, vytvořit předpolí, koupit část obyvatelstva, demoralizovat a obsadit. To se opakuje stále, ale pro Pobaltí jsou současné záruky NATO dostatečné a tlak ze strany Ruska nebude bezprostřední. I Západ má své meze, které už nemůže překročit, kdyby to v Pobaltí vzdal a nechal spojence padnout Rusku do chřtánu, bylo by to horší než Mnichov 1938.

Může si Amerika udržet pozici vojenského a ekonomického lídra?

Je otázka, jak dlouho to Amerika vydrží. A navíc má vlastní problém – takhle slabého prezidenta snad Spojené státy ještě neměly a jeho postoj, že se Amerika bude stahovat a Evropa ji už tolik nebude zajímat, je sice pochopitelný, ale nepřijatelný. Představa, že bychom se ubránili bez Ameriky, je omyl. My Američanům s oblibou vyčítáme, že příliš zbrojí, ale sami neplníme spojenecké závazky. Když půjdu lesem a přepadne mě lupič, také mi nepomůže, když mu řeknu, ať mě nechá jít, že jsem neutrální. Je to naivní. My v České republice na svou obranu navíc nemáme kvůli našim dřívějším kapitulacím ani mentálně. Naděje je v tom, že Obama odejde, horší už to totiž být nemůže, a že euroatlantické vazby vydrží.

Jak by měla podle vás přistupovat Česká republika k evropské integraci?

Evropská unie dělá spoustu chyb, a tím nahrává euroskeptikům, je to byrokracie a zbytečné předpisy, stejně jako prosazování nejrůznějších protipřirozených agend - gender, antidiskriminace, „právo“ na potrat, homosexuální sňatky... A to vše nejlépe vštěpovat dětem jednotně a bez vyjímek v mateřských školkách. To škodí. Samotný princip se tím ale nemění, sami být nemůžeme a někam patřit musíme. EU je pro nás přirozená varianta, je to struktura Západu a my jsme jeho součástí a v tomto smyslu je unie nutná. Jinou otázkou je federalizovaná Evropa se svou vlastní armádou. Dublovat NATO je nonsens a je to nadbytečné – jak praví lord Falkland, není-li nutné něco měnit, je nutné to neměnit. NATO je dost dobrá záruka. Evropa by se ale měla snažit být soběstačná v rámci aliance – slyšel jsem nadsazený výrok, na kterém ale je něco pravdy: pět set milionů Evropanů spoléhá na tři sta milionů Američanů, že je ochrání před sto padesáti miliony Rusů. To, že jsou evropské země v obraně poměrně slabé, je smutné.

Jak vnímáte to, že se v mezinárodně politické orientaci České republiky po nástupu Miloše Zeman výrazně proměnilo chápání pojmu lidských práv?

Přiznám se, že jako konzervativec to slovo příliš neprožívám, ono není ani přesně kodifikováno. Jaké existuje právo dětí, zvířat, právo na byt, na práci? Rozhodující je chápání lidské přirozenosti. Člověk má právo na život, na vlastnictví apod. a to, co socialismus buduje nad tím, je filosofický paskvil a nesmysl. Pokud se ale omezíme na ta základní práva, za ně se musí bojovat veškerou silou. Když Zeman řekne, že se bude učit vládnout v Číně, není už co dodat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Daniel

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Běžte do ulic, jděte mi to zjistit a já to pak budu říkat.“ Zakládající člen hnutí ANO vytáhl na Babiše věci, které se premiérovi líbit nebudou

11:55 „Běžte do ulic, jděte mi to zjistit a já to pak budu říkat.“ Zakládající člen hnutí ANO vytáhl na Babiše věci, které se premiérovi líbit nebudou

ROZHOVOR "Kdo zná dobře pana předsedu, tak ví, že on má na máloco vlastní názor z politických otázek…