„V roce 1998 existovalo 12 webů propagujících terorismus. Dnes jsou těch stránek desetitisíce. Všechny teroristické organizace tyto možnosti velmi rychle pochopily a začaly je využívat v okamžiku, kdy dokázaly překonat dilema fundamentalistických islámských nařízení, protože islám jako takový podobné věci v zásadě zakazuje,“ vysvětloval Randák. „Byly vydány fatvy na zákaz používání mobilního telefonu, internetu. Když tento vnitřní rozpor dokázali překonat, tak jej začali využívat ve velmi široké míře. Jako první to začali využívat šíité a konkrétně Hizballáh. Pomocí internetu si sunnitská společnost vytváří vlastní společnost, kde jsou i ti, kteří jsou zajati nebo zemřeli. Na internetu leží jejich myšlenky a odkaz. Je to nejjednodušší cesta, jak umožnit mladým lidem a ženám – což v muslimském světě není běžná věc – aktivně se přihlásit k myšlenkám radikálního islámu,“ informoval přítomné generálmajor
Verbíři v ústraní
IS vytvořil podle Randáka síť internetových stránek, které slouží k tomu, aby dokázaly oslovit lidi v různých fázích jejich rozhodování. „Je až nepředstavitelné a pro mne téměř nepochopitelné, jak je to účinné. Radikalizace tak probíhá mnohdy rychle, v řádu měsíce, ale i týdnů, že často ani vlastní rodina nedokáže správně odhadnout, co se vlastně děje, a zjistí to až ex post. Ti fyzičtí verbíři jsou velmi dobře školeni, to je jak u tajných služeb. Velmi dobře vědí, na jakou strunu uhodit, s jakou motivací pracovat, a jsou to také lidé, kteří jsou v zásadě nedopadnutelní, protože se nezúčastňují žádných akcí a věnují se jen náborové práci a je prakticky nemožné je nějak postihovat,“ uvedl dále Randák. Aktuálním problémem jsou podle něj lidé, kteří se budou vracet z Blízkého východu, ze Sýrie a Iráku, kde se jim dostalo příslušného vojenského výcviku. ČR se to prý příliš netýká, ale především Francie, Velké Británie se to týká velmi a zabývají se tím celé skupiny již od roku 2013. „Dokonce britská vláda přikročila k takovému opatření, že již preventivně do oblasti vyslala zvláštní komanda, která mají za úkol tyto lidi přímo na místě identifikovat a zabezpečit, aby se buď do Evropy dostali v poutech, nebo aby se tam nedostali vůbec. To znamená, když nebude jiná možnost, na místě je zlikvidují.“
Bez integrace do náruče radikálů
Kde vidí náš bývalý elitní zpravodajec příčiny radikalizace mládeže? Spočívají v etnických kořenech v postižených oblastech. „Je potřeba rozlišovat, jestli se jedná o první, druhou či třetí generaci migrantů. Problémy vznikají ve druhé a třetí. První si dokázala udržet svoje vazby na původní vlast a měla velkou motivaci a v té době fungovaly ještě programy, které jim umožňovaly integraci zapojením do života v nové vlasti. Druhá a třetí generace už vůbec... ty ztratily původní kořeny. Lidé se už narodili ve Francii, ve Španělsku a jinde, ztratili vazby na původní vlast. A protože postupem času přestaly fungovat programy, které umožňovaly přístup ke vzdělávání a možnosti uplatnění, tak se ocitli v situaci, kdy nemají co dělat, kdy hledají svoji cestu; a velmi snadno ji nacházejí na internetu nebo se velmi snadno dokáží identifikovat s tím, co si na internetu nebo v médiích přečtou. Mají pocit frustrace ze zhoršeného přístupu ke vzdělání, pracovním příležitostem. Jejich sociální kontakty... žijí v podstatě uzavřených společnostech a to je nutí k tomu, že žijí v uzavřených skupinách, z vlastní vůle se separují z většinové společnosti. Dostanou se do fáze, kdy nemají zájem, aby jim ta většinová společnost vůbec rozuměla. Oni nerozumí jí, nechtějí se do ní integrovat a nestojí o to, aby se o ně někdo zajímal. To je ta nejzranitelnější skupina, nejnáchylnější.“ IS tedy našel mnoho způsobů, jak tyto lidi oslovit a vyplnit hodnotové vakuum, ve kterém se ocitli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala